Strana 3 z 3
AMD slibovalo, že Trinity bude mít nejen vyšší výkon, ale také vyšší výdrž na baterie. Splnilo to? Ano!
Hned první testy ukázali, že Trinity je jasně efektivnější. Ve srovnání s A8-3500M s trochu silnější baterií si nová A10-4600M s o něco slabší baterií vede lépe. Při podobné kapacitě baterií dokáže v tomto ohledu konkurovat v mnohých případech i Intelu a jeho aktuálnímu 22nm Core i7 s HD 4000 a dokonce je dokáže i někdy předčít.
(Zdroj: Anandtech.com)
Ale to bude záležet model od modelu notebooku, každopádně to vypadá, že z hlediska výdrže na baterie nebude notebook s AMD o nic horší, než notebook s Intelem, i když by mě celkem zajímalo srovnání 17W verzí. Rozhodně ale nemáte čekat ani žádné topení od nových procesorů AMD.
Na podrobnější hodnocení Trinity pochopitelně zatím nemáme dost informací. Ale z prvních testů se víceméně potvrzují střídmá očekávání.
Z hlediska procesorového výkonu bylo jasné, že AMD Trinity se 22nm Intelům rovnat nebude. Na druhou stranu proti starší generaci je tu jasný posun v před, i když někteří mohou žbrblat, že opět v některých oblastech se ukazuje starší architektura lepší. Jenže je třeba vidět, kam jde vývoj a v hlavních nových oblastech je nová architektura přeci jen lepší. Hlavně ale Trinity nabízí vyšší výkon při nižší spotřebě.
Dost se čekalo i od Integrované grafiky a ani zde AMD nezklamalo. Nová grafika je výkonnější, efektivnější a lépe vybavená a má podstatně vyšší výkon pro GPGPU akceleraci. To vše opět při celkově lepší efektivitě celého čipu a AMD stále drží pozici výrobce nejvýkonnějšího Integrovaného grafického jádra.
Je samozřejmě jasné, že Trinity není žádný megatrhák, ale ani jím být nemůže a nemá - je to mainstream se vším všudy určený hlavně a především pro mobilní PC. AMD se soustředí na APU hlavně v oblastech rozumného výkonu a efektivity za velmi rozumnou cenu a v tomto ohledu má novinka velmi dobře nakročeno. Je ve všech směrech lepší než Llano a už s ním AMD loni výrazně zabodovalo a získalo pro sebe téměř 20% mobilního trhu, což zdaleka nemívalo. Vzhledem k tomu, že Intel s novými 22nm čipy výrazně výkonově ani efektivitou neodskočil proti svým 32nm modelům, byť je stále jasně lepší, AMD přeci jen s Trinity vylepší svou pozici - i výrobci hlásí, že by čipů mělo být více a na Trinity je zatím ohlášen rekordní počet modelů v rámci AMD platformy. Intel si určitě pohlídá vyšší cenové hladiny, ale v těch nižších má Triity hodně co nabídnout, včetně segmentu ultratenkých PC. Ty by se totiž měly objevit už za ceny kolem 16 000 korun vč. DPH. Je ale také nutné zdůraznit, že AMD zásadně Intelu konkurovat nemůže, takže je zbytečné čekat nějaké zázraky. Pořád je tu obrovský rozdíl ve výrobních kapacitách, takže nějaký zásadní růst podílu AMD se nedá čekat, i když nějaké vylepšení se čekat dá. Intel má ale věci pod kontrolou a současné pozice mu vyhovují.
AMD Trinity je tedy tím, co se od AMD střídmě čekalo. Je určitě lepší než Llano ve všech ohledech a na to, že se neměnila výroba představuje rozhodně slušný krok v před i zajímavou konkurenci, či spíše v mnoha ohledech dobře srovnatelnou alternativu k Intelu a to hlavně a především za dostupné ceny. Z našeho pohledu uživatelů je důležité, že mobilní PC s AMD Trinity nabídnou solidní výkon při vynikajících provozních vlastnostech za zajímavé ceny, kdy Intel bude nabízet to samé + vyšší procesorový výkon, ale také za o něco vyšší cenu. Vzhledem k pozicím a možnostem obou firem tak vlastně ani lepší situace nastat nemůže. Hned jak to bude možné, podíváme se v nějaké recenzi na TRINITY a pokud možno ve srovnání s podobně drahým kouskem na Intel platformě. Srovnání by to mělo být zajímavé ...
Desktopové verze dorazí o něco později, na ty je ještě čas :).
Zdroj: AMD, Anandtech.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|