AMD už má funkční ZEN 5 procesory! Velké změny v architektuře, využití 4nm i 3nm výroby. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 03 duben 2023
altRYZEN 8000 procesory se ZEN 5 architekturou pro AM5 dorazí za rok. Co nabídnou?

 

 

 

 

Současný Zen 4 je pro AMD prakticky uzavřená záležitost. Minimálně z hlediska vývoje architektury už dávno, z hlediska vývoje jednotlivých produktů se letos dočkáme uvedení posledních variant. A to desktopových RYZEN 7000G (mobilní APU), serverových ZEN 4C modelů v čele s až 128jádrovým EPYC procesorem, a pak pro desktopový high end AMD chystá 4kanálové RYZEN ThreadRipper 7000X a 8kanálové RYZEN ThreadRipper PRO 7000WX. Nicméně tohle všechno už jsou v tuto chvíli fakticky hotové produkty po stránce hlavního vývoje, které jsou v posledních fázích testování a příprav na uvedení na trh. Asi tedy nepřekvapí, že hlavní síly ve vývoji AMD soustředí na nadcházející ZEN 5 produkty. První procesory už má AMD funkční a vyvíjí teď možné specifikace, ve kterých co by hotové produkty dorazí na trh. Co o ZEN 5 víme?

  • AMD ZEN 5 vyrazí na trh zhruba za rok (Q1 2024)

Samozřejmě na 100% oficiálně víme jen pár věcí. Víme že ZEN 5 a ZEN 5C se připravují na rok 2024, což AMD ukazuje ve svých veřejných plánech, a víme že budou využívat 4nm a 3nm výrobu TSMC. Nicméně současně máme už dnes zajímavé zákulisní informace, kdy vzhledem k tomu, že ZEN 5 už je ve fázi testování a příprav samotných produktů do výroby, která za několik měsíců začne naostro, tak nepřekvapí, že víme poměrně dost.

ZEN 5 bude další velký revoluční/evoluční krok v rámci samotné procesorové AMD architektury. Prakticky všichni mluví o tom, že se sáhne na téměř každý aspekt uspořádání ZEN a půjde o největší redesign architektury a fungování jader od uvedení ZEN 1. Cílem je maximalizovat využití designu, odstranit bottlenecky a stejně tak maximalizovat efektivitu. Zde přichází ke slovu také ono využití hned dvou výrobních procesů v rámci této jedné generace procesorů. Nebylo by to poprvé, kdy například ZEN 3 například existuje na 7nm i 6nm, ale to obojí je stále 7nm výroba. U ZEN 5 jsou to ale zcela odlišné generace výrobních technologií, což ale dává smysl …

  • ZEN 5 bude na 4nm i 3nm výrobě

AMD tedy v případě chystaných ZEN 5 procesorů mluví specificky o využití 4nm i 3nm, tedy technologicky naprosto odlišných generacích výrobních procesů TSMC, kdy ta 4nm je/bude poslední evolucí současných TSMC N5/N4 procesů. Což je technicky jeden a tentýž proces, kde aktuální N4 je cca o 10% efektivnější a v současnosti ho využívá NVIDIA pro RTX 4000 sérii GPU. AMD používá N5P variantu pro ZEN 4 CPU i RDNA 3 GPU. Konkrétně by první ZEN 5 procesory měly používat N4P verzi, která bude o dalších několik % efektivnější než N4. Stále jde ale ve všech případek o vylepšený 5nm proces TSMC …

Proč se tedy mluví i o 3nm (N3), což je zcela odlišná generace a úplně nová technologie? Protože AMD udělalo a navrhlo ZEN 5 design cíleně pro oba výrobní procesy. A mělo k tomu velmi dobré důvody. První z nich je načasování, kdy víme, jak to dnes často s novými výrobními procesy je. Jednoduše není žádná jistota, že nový výrobní proces bude podle plánu dostupný včas. A pokud by AMD udělalo ZEN 5 rovnou jen a pouze pro 3nm, a TSMC s ním mělo nějaký problém a zpoždění, rázem by to byl velký problém pro AMD. Jeho nové procesory by měly zpoždění také. Samozřejmě 3nm proces by znamenal, že by čipy mohly být ještě o generaci lepší v mnoha směrech, které výrobní proces může ovlivnit, ale je tu prostě riziko, že v případě problémů TSMC s novou výrobou, by AMD bylo nuceno zůstat na staré generaci produktů déle, než by chtělo a potřebovalo. Tedy to, co se třeba stalo Intelu, který recykluje svůj 10nm výrobní proces, kdy procesory na něm přestaly být konkurenceschopné po stránce provozní i výrobní efektivity už před minimálně 2-3 lety.

Využití technicky starší 4nm výroby (N4P) než 3nm, bude samozřejmě znamenat že ZEN 5 procesory nebudou tak dobré, jako by byly rovnou na 3nm (N3), ovšem jsou zde dvě zásadní výhody tohoto korku. Jedna v tom, že starší proces je osvědčený, a dokonce vylepšený tak, že první verze N3 by nebyla o moc lepší, a prostě N4/N5 procesy už jsou hotové a běží = žádné zpoždění, žádné komplikace a vysoká výtěžnost prakticky zaručena. Druhou výhodou, speciálně pro řadu produktů jako jsou speciálně desktopové a mobilní procesory, které mají být cíleně dostupnější, je cena. 5nm/4nm výroba je a bude výrazně levnější, než 3nm výroba, která navíc bude jako novinka kapacitně omezena s ohledem na to, že se o ni bude rvát u TSMC hned několik firem. 3nm výroba tak bude o desítky % dražší s téměř určitě horší výtěžností a dostupností. To je něco, co není tak velký problém u TOP serverových HPC produktů, kde vysoká cena není problém, ale je to problém u produktů zaměřených na poměr cena/výkon a maximální možnou dostupnost.

Fakt, že ZEN 5 RYZEN 8000 procesory pro mobilní a desktopové PC a stávající AM5 platformu, budou vyráběny „jen“ stále 4nm, znamená že AMD bude moci udržet velmi rozumné ceny i dostupnost. Nebo dokonce v případě že ještě optimalizuje design, mohou ceny novinek dokonce být o něco agresivnější. Použití 4nm (vylepšených 5nm) pro ZEN 5 znamená jednoduše jistotu, že AMD bude moci uvést novou generaci procesorů včas a za rozumnou cenu a současně by neměly být žádné komplikace s výrobou, protože ji dobře zná a bude letos ještě optimalizovanější. Navíc s ohledem na kapacity výroby, kdy 3nm bude omezené, zatímco 5nm/4nm linky mají obří kapacity, by mohlo AMD se ZEN 5 vyloženě zaplavit trh, pokud by chtělo (a chce získat podíl na trhu, což by nemohlo, pokud by bylo výrobně limitováno). Takže že bude ZEN 5 na 4nm výrobě je dobrý tah.

To ovšem rozhodně neznamená, že se nedočkáme ZEN 5 i na té pokročilejší 3nm výrobě nové generace. Dočkáme, ovšem zjevně půjde ale o odlišné čipy. Zatímco 4nm ZEN 5 bude mít stále 8jader/16vláken, 3nm ZEN 5 bude mít pravděpodobně 16jader/32vláken na jeden čip. Jako první ale půjdou v roce 2024 na trh určitě 4nm ZEN 5 verze. A to jak pro RYZEN, tak pro EPYC.

  • Granite Ridge (RYZEN 8000) pro AM5 a TURIN (EPYC) pro SP5

Podle všeho hraje AMD na absolutní jistotu a chce hladký přechod na novou generaci procesorů v případě všech hlavních současných platforem. Tedy spotřební AM5 (a mobilní varianty), i serverové/pracovní SP5. První generace ZEN 5 produktů tedy bude používat nový 4nm 8jádrový ZEN 5 čip, který bude pravděpodobně ještě o něco menší, než je současný cca 70nm2 velký 5nm ZEN 4. Samozřejmě protože nejde o zcela novou generaci výroby a neděláme generační výrobní skok jako byl ten ze 7nm na 5nm mezi ZEN 3 a ZEN 4, nelze čekat některé přínosy. Stejně tak se v případě desktopových/mobilních RYZEN 8000 nedočkáme zjevně zatím nárůstu počtu jader/vláken a zůstaneme na max. 16/32 konfiguraci. U serverů to ale mírně poskočí ze současných 96 na 128 velkých jader (16 x 8jádrový čip v SP5 pouzdře). AMD každopádně většinu generačního zlepšení proti aktuální ZEN 4 potáhne výraznými architektonickými změnami ZEN 5 architektury a vylepšením jednotlivých částí čipu a procesoru …

  • ZEN 5 vs ZEN 4

Z aktuálně dostupných neoficiálních informací, o již fungujících ZEN 5 procesorech vyplývá, že AMD přepracovalo cache systém, výrazně zvýšilo schopnost zpracovávat současně více instrukcí a tomu odpovídajícím způsobem posílilo jednotlivé části čipu. Takty pravděpodobně proti ZEN 4 příliš nenarostou, největší optimisté hovoří o cca maximálně 5 až 10%, což by ale pořád nebylo špatné. IPC by ale mělo narůst výrazně, a to v průměru až kolem 20% (optimisticky až 25%). Protože počet jader/vláken zůstane stejný, tak z tohoto hlediska se nárůst výkonu nedá očekávat. Nicméně změny v architektury, optimalizace designu a vylepšená verze 5nm výroby, by mohla/měla přinést ještě větší efektivitu, tedy schopnost na tom stejném počtu jader/vláken jako u současných 5nm ZEN 4, udržet vyšší takty v běžných zátěžích.

Jinak se také mluví o výrazném posílení paměťového řadiče, kdy ze současných standardů DDR5-5200MHz pro desktopové ZEN 4 a DDR5-4800MHz pro serverové ZEN 4 procesory, by základní podporovaný takt měl narůst na cca 6000 nebo 6400MHz! A to v případě serverových EPYC s 12kanálem. U desktopových RYZEN 8000 procesorů se ZEN 5 architekturou, by to mohlo být třeba až kolem DDR5-7000MHz. V každém případě by opravdu rychlé DDR5, kdy jejich výrobci dnes už uvádějí na trh až 8200MHz moduly, měly být u RYZEN 8000 běžně využitelné.

Je tu také pár neznámých věcí. Mluví se o některých XILINX technologiích, AI jednotkách a dalších specializovaných akcelerátorech a samozřejmě vylepšené iGPU v I/O atd. Většina těchto věcí zejména v souvislosti se serverovými EPYC produkty, ale některé věci, zejména ty AI a iGPU jednotky, budou i v běžných RYZEN. Také zatím není příliš jasné, jak to bude s vrstvenou 3D V-cache. Osobně si myslím (a je to převládající názor v zákulisí), že ani u RYZEN 8000 procesorů nebude vrstvená L3 v základu u všech modelu. A tedy stejně jako u RYZEN 7000, i u RYZEN 8000 budeme mít speciální X3D modely. Jednoduše pro spotřební segment nedává dnes smysl cpát do všech procesorů tu draze vrstvenou extra cache, když spousta aplikací ji smysluplně k výkonovému nárůstu nevyužije. AMD si tedy zachová modulární design a bude vrstvit jen část čipů pro některé verze procesorů. Alespoň to je můj a převládající názor v zákulisí, nemáme to potvrzené, ale z mých vlastních rozhovoru s lidmi, kteří mají vývoj CPU i GPU u AMD na starosti, má být vrstvení prostě modulární možnost, nikoliv nutnost.

  • 3nm ZEN 5 procesory?

Asi se ptáte, když první ZEN 5 procesory RYZEN i EPYC budou zjevně na té „jen“ 4nm výrobě, co tedy ty vyspělejší 3nm ZEN 5 čipy? Jak jsem napsal, AMD podle všeho navrhlo ZEN 5 design a architekturu tak, aby se dala vyrábět obojím. V tuto chvíli není stále úplně vyloučeno, že by se 4nm ZEN 5 ve formě nějakého refresh ZEN 5+ nakonec ve 3nm verzích nemohli objevit. Záležet bude na stavu 3nm výroby a situaci ve výrobním odvětví jako takovém. V tuto chvíli je nejpravděpodobnější variantou a cenou, kterou se AMD vydá, že jako první použije 3nm výrobu pro ZEN 5C, což bude odlišný čip od 8jádrového ZEN 5. Bude větší, kdy obětuje část cahce pro přítomnost 16jader/32vláken na jeden čip. Není prý ale o moc větší než standardní 4nm ZEN 5 s 8jádry. V tuto chvíli se s využitím ZEN 5C počítá primárně u serverových EPYC. S nimi měly mít 192 jader a tyhle varianty budou uvedeny určitě až v druhé polovině roku 2024 (přelom Q3/Q4 2024). Kompatibilní samozřejmě ale budou se stávající SP5 platformou, stejně jako ZEN 4, ZEN 4C a ZEN 5 modely.

Není však v tuto chvíli vyloučeno, že se 3nm ZEN 5C objeví i pro desktopovou AM5 platformu. Zákulisní zdroje tvrdí, že AMD počítá/zvažuji i s tuhle variantu. Takže uvedení 32jádrového/64vláknového RYZEN 9 8000+ s ZEN 5C, se nedá úplně vyloučit. Je však naprosto jisté, že na trh by to tenhle produkt rozhodně nestihl dříve, jak v druhé polovině 2024 a to spíše na přelomu Q3/Q4 nejdříve. AMD však napevno počítá s novou generací RYZEN/EPYC procesorů na trhu už v tom Q1/Q2 2024, tedy přesně za rok od teď. Kdy použití osvědčené/vylepšené verze 5nm výroby, tedy N4P označované nyní jako 4nm výroby, dává jediné smysl, aby se to vůbec dalo realizovat, protože výroba musí začít už letos. Nemluvě o mnoha jiných výhodách tohoto postupu.

  • AMD jede podle plánu … a ZEN 6 už se také rýsuje

Možná jste zachytili zprávy, že prý jeden z výrobců desek prozradil, že ZEN 5 dorazí ještě tento rok. Upřímně však mohu říci, že zákulisní informace a plány tento termín neuvádějí. Teoreticky, pokud by se AMD hodně snažilo a urychlilo některé věci, tak technicky je to možné a ZEN 5 by v Q4 tohoto roku vyjít na těch 4nm mohl. Jenže AMD nemá žádný praktický ani smysluplný důvod takhle spěchat a riskovat nějaké zbytečné potíže s uspěcháním nové generace architektury. Intel totiž nepředstavuje letos, ani příští rok, vážnou hrozbu ze strany aktuálních i chystaných produktů. Je zaseknutý na 10nm (Intel 7) zůstane v potížích i na 7nm (Intel 5), které zjevně také nevypadá jako nějaká výhra a vyřešení problémů. Naopak pro AMD je tu stále naprosto zjevná zásadní výhoda výrobní efektivity.

I s výrazně objemově menšími výrobními kapacitami je dnes schopné zásadně navyšovat počty vyrobených čipů, které navíc dokáže prodávat o desítky % výhodněji než Intel. Po stránce prostých výrobních nákladů, Intel v současnosti není, a v budoucnu, pokud věci zůstanou, jak jsou, tak nebude konkurenceschopný z prostého důvodu. Intel musí platit obrovské peníze za své vlastní továrny, které využívá, udržuje, neustále musí budovat a vyvíjet atd. AMD až takové náklady pochopitelně nemá, protože žádné továrny už nevlastní. Jeho procesory jsou a budou tedy nákladově levnější i v dalších generacích, přičemž AMD v současnosti má dokonce už i často vyšší marže na některých produktech, než Intel. A tahle produkční nákladová výhoda AMD, zůstane u 4nm i 3nm ve srovnání se 7nm/5nm (Intel 5, Intel 3, Intel 20A) procesory Intelu. AMD bude dělat a dělá zásadní technologické změny a inovace, ovšem za současné situace nemusí a nepůjde do zbytečného rizika.

RYZEN 8000 ve formě 4nm ZEN 5 procesorů pro AM5, se tak s velkou pravděpodobností objeví v Q1, nejpozději začátkem Q2 příští rok, tedy přesně za rok. Nedivil bych se ani oficiálnímu představení/odhalení na CES 2024 v lednu s fyzickým uvedením do prodeje ke konci Q1 2024. Podobně na tom jsou i serverové ZEN 5 EPYC, které by měly být představeny a uvedeny taktéž kolem Q1 2024. Což je ostatně dlouhodobý plán AMD. A není důvod ho dnes měnit. A také nic nenasvědčuje tomu, že by jej AMD chtělo nebo muselo v tuto chvíli jakkoliv měnit. Naopak, vše se zdá být na dobré cestě. Vzorky různých ZEN 5 procesorů již běhají a fungují, a podle všeho vykazují očekávané vlstnosti a chování. 4nm výroba (N4P) co by vylepšená verze současných 5nm procesů také nemá žádné potíže, naopak co do vlastností, výtěžnosti i ceny bude ještě o něco lepší, přitom kapacity a ceny budou velmi příznivé. Všechno prostě hraje AMD v tuto chvíli do karet.

Výhodou nových ZEN 5 RYZEN 8000 procesorů (i serverových variant) bude také fakt, že půjde osadit do současných AM5 (SP5) desek, takže už to zase bude jako kdysi s AM4 :) se zaručenou kompatibilitou, cenově výhodným jednoduchým upgradem apod. Ano, fakt že AMD neplánuje zvýšení počtu jader/vláken a zůstaneme zatím na 99% u konfigurací 6/8/12/16, je trochu škoda, ale na druhou stranu to bude extrémně efektivní a cenově dostupné. Očekával bych tedy opět o 20 až 30% lepší výkon, o ještě lepší efektivitu proti už tak působivým současným srovnatelným RYZEN 7000. A současně s tím tedy vylepšení vlastností AM5 a již žádné problémy s kompatibilitou s aktuálními AM5 deskami i rychlejšími DDR5. Za mě tedy slibný vývoj a plány :). Snad jen na ten RYZEN ThreadRipper se ZEN 5 si prý hodně dlouho počkáme. Dost možná až na začátek roku 2025, přičemž ZEN 4 verze ThreadRipper jsou v tuto chvíli v plánu na konec letošního roku (Q4 nejdříve). Absolutní prioritu má u AMD dnes výroba serverových procesorů a urvání maximálního podílu v tomto segmentu, což ač se nám to líbí nebo ne, je z hlediska tržeb a zisků důležitější, než jakýkoliv jiný produkt a segment, kde AMD nebo Intel působí. Jde také o trh s velkou setrvačností, takže letošní i příští rok chce AMD maximálně využít k urvání podílu a oslabení Intelu, který není a nebude vůbec konkurenceschopný. AMD, Intel i celý serverový svět moc dobře vědí, že v tuto chvíli se hraje o to, jak bude trh, příjmy a zisky vypadat další dekádu. Každé % serverového trhu pro AMD znamená obří boost a větší možnosti pro firmu jako celek i celý trh, a oslabení nezdravě dominantního Intelu.

Jinak z pohledu vývoje architektur už AMD primárně pracuje na ZEN 6, tady se očekává plné využití 3nm a později 2nm. Z hlediska architektury by mělo jít o lehce vylepšenou ZEN 5 a hlavní změny tedy budou tentokrát opět v konstrukci samotného čipletového procesoru, kdy se mluví o podstatném navýšení počtu jader, včetně možné kombinace ZEN 6 a ZEN 5C (bit.LITTLE koncept i pro desktop) v jednom čipu apod. Nicméně se ZEN 6 procesory počítejte zhruba na přelomu 2025/2026. A ani u AMD zatím nemají jasno o konkrétních specifikacích jednotlivých procesorů na této architektuře. Každopádně zatím si můžeme užívat ZEN 4, které ještě neřeklo poslední slovo, a těšit se na ZEN 5, které přinesou opět masivní, ale současně maximálně jednoduchý upgrade pro stávající platformy AMD a cenově by se to mělo udržet také pěkně zajímavé. Takže slovy klasika: „so far, so good“ :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - big.bigger 2023-04-04 21:52:28

Tuhle architekturu AMD bych na rozdíl od ARM a Intelu (big.little) nazval big.bigger. Proč? Malá jádra jsou na rozdíl od Intelu s plnohodnotnou instrukční sadou, mají dvě vlákna, AVX atd. Kde se tedy bude šetřit na malých jádrech, zkrátí se pipeline, protože to nebude tak vysokofrekvenční arch., osekají se cache, zjednoduší predictor, dekodéry, zvýší denzita tranzistorů díky nižším frekvencím atd. Výsledek bude o dost menší plocha jádra i spotřeba. Tohle je hezký koncept, za mě daleko lepší než ten intelácký, ale to asi nikoho nepřekvapuje.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-04 22:27:08
avatar
přesně. o dost lepší než u Intelu
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-05 12:11:29

Tady bych tedy dost nesouhlasil a dokonce bych si dovolil tvrdit, že jste podlehl marketingu intelu

1) Intel totiž nikdy neměl big.LITTLE ale big.HUGE. Najděte dobové srovnání prvních Ecores s předchozími "core".

E cores byla založená na PentiuGold, což bylo normální core ořezané o část cache určené převážně pro mobilní a jiná low powered zařízení. Jediné funkční ořezání bylo neúplné AVX2. Takže E core bylo menší jen o tu cache (která je ale prostorově na diagramu "velká"). Jinak to bylo úplně normální "core".

Naopak P core bylo základní core na steroidech. Posílili a zvětšili co mohli.

Marketingově samozřejmě líp vypadalo tvrdit, že "malá" jádra jsou úžasní pracanti a zvládají to co "core" nebo jádro ryzenu při malém napájení a že nová "velká" jsou vlastně úplně normální core. Protože přiznat, že zvětšili co mohli, aby se dotáhli na zen by vypadalo hodně blbě. Taky proto to dopadlo jak dopadlo. Obrovské čipy s vysokou spotřebou. Dřívější výhodu Ecores (tedy slušný výkon při malé spotřebě) totálně zrušili tím, že nahnali takty na maximu.

2) To co tvrdíte o ARMu nechápu. Koncept big.LITTLE je geniální a důkazy máme skoro v každém telefonu. Na značnou část úloh nepotřebuji plnou instrukční sadu ale jen nutné minimum. A u PC je to stejně.
Zvirek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - paměti 2023-04-05 16:24:41

A jak to bude s DDR 5 pamětmi při upgradu CPU ? Když dejme tomu nyní mám 5200, tak po upgradu budou pořád šlapat optimálně ( tzn. neboud brzdit nové CPU a pokud ano, jak moc ), nebo bude potřeba pořídit nové rychlejší ( a bude je vůbec deska podporovat ) ?
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-05 18:55:52
avatar
Předceňuješ vliv pamětí na výkon, ... já bych se tímhle fakt nezabýval
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-06 09:49:02
avatar
Pokud se nic nezmění, tak mnohem důležitější než frekvence (a tedy maximální přenosová rychlost) budou stále latence (odezva).
Aktuální testy ukazují, že Zen4 je snad ještě závislejší na latencích RAM než byli předchozí generace Zen.
Takže pokud dnes koupíš kvalitní paměti dosahující nízké latence i třeba při nižších frekvencích, tak ani po upgradu na nový Zen nebude moc aplikací, kde by ti paměti s vyšší frekvencí přinesly nějak víc výkonu.
Je teda potřeba říct, že 5200 jsou trochu pomalé už i pro Zen 4. Chtělo by to spíš 5600 nebo 6000...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-04-06 15:19:31

Stačí si uvědomit, že pokud ti někdo bez tvého vědomí upgraduje paměti, tak nemáš šanci poznat rozdíl při běžném používání pc. Takže ona to není otázka ani tak brždění cpu, jako o dobrém pocitu, že pro své pc si osadil to nej za své peníze. Pokud jsi puntičkář, tak ta investice do lepších pamětí se vyplatí. Budeš se svým strojem více vnitřně spokojen
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 443x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1816x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1934x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3946x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1