64jádrové procesory udělaly velký dojem. AMD je ještě vylepšuje a zájemci o ně se jen hrnou.
Podíl na trhu zdaleka neodpovídá skutečné nabídce produktů. Intel se aktuálně snaží jen brzdit zájem o AMD, které ho naprosto válcuje ve všech ohledech. Výkon, technologie, ceny i bezpečnost. Postavit dnes superpočítač nebo server na Intelu znamená utratit spoustu peněz za mnohem horší výkon, horší efektivitu a neustálé problémy s bezpečnostními aktualizacemi a záplatami děravé architektury. Někteří zákazníci přeci jen nejsou tak mdlého rozumu, aby neviděli, že za stejné peníze za které vám Intel prodá 2x 28 jádrovou dvouprocesorovou konfiguraci, můžete mít klidně 4x 64jádro od AMD s 3-4x vyšším výkonem celku s násobně lepší efektivitou. A to se sčítá, takže když chcete serverové řešení za několik stovek milionů dolarů je sakra rozdíl ve výsledném výkonu i dlouhodobé efektivitě, když se bavíme o systémech s několika tisícovkami procesorů.
AMD už loni oznámilo několik zásadních zakázek a projektů včetně stavby vůbec nejvýkonnějšího superpočítače na světě, který zdvojnásobí výkon toho aktuálního, jež je stále ve vývoji a výstavbě a staví na Intel platformě. Aktuálně AMD ohlásilo další zakázku. Tentokrát CRAY postaví superpočítač pro US NAVY a spotřebuje na to 4536 procesorů AMD EPYC v 64jádrové konfiguraci. To je nějakých 290 304 procesorových jader, čemuž bude sekundovat 590 TB operační paměti. Počítač má být hotov příští rok. A další podobné projekty jsou již v běhu nebo v jednání. Nové procesory AMD jsou tak obrovským posunem proti tomu, co dosud bylo dostupné, že zájem je opravdu velký.
A společnost AMD se tak rozhodla ještě rozšířit nabídku svých EPYC procesorů o dva zajímavé modely. Pro ty, kteří koukají opravdu hlavně na cenu a chtějí co nejvíce jader za co nejméně peněz, je tu nový EPYC 7662. Se 64jádry/128vlákny je vůbec nejlevnějším 64jádrovým serverovým procesorem na trhu. cena by měla být kolem 4 tisíc dolarů, což ve světě serverových řešení je prakticky zadarmo. AMD také oznámilo EPYC 7532, tedy 32jádrový model, který ale na rozdíl od dosavadních má 256MB cache, tedy stejné množství, které nabízí až 64jádrové modely.
Každopádně AMD si zatím může užívat pozice, kdy Intel produktově nemá co nabídnout. A nejspíše se na tom nic nezmění většinu tohoto roku. AMD navíc nespí a už letos chystá představit 7nm+ EPYC založený na ZEN3 architektuře, který ale nejspíše bude produktem hlavně příštího roku. Očekávat můžeme zhruba 15% nárůst IPC a 20% nárůst celkového výkonu a zlepšení efektivity. Někdy v roce 2021/2022 nás pak čeká zbrusu nová generace a architektura postavená na ZEN 4, která nejspíše znovu rozšíří počet jader/vláken, zejména pak ale bude již pro DDR5 a přinese další změny. U AMD se tedy rozhodně nespí a teď už to záleží jen na zákaznících …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|