Rok 2022 bude bohatý na procesorové novinky. A začne to už v lednu. AMD chystá hodně.
Poslední dva roky AMD technicky překonává Intel na všech frontách, vyjma tedy samotné velikosti prodejů, kdy jednoduše nemá výrobní kapacity na to, Intelu skutečně výrazně konkurovat. Jinak má ale nejen ke svému překvapení, i násobně lepší produkty, vyšší výkon, lepší vlastnosti atd. AMD ovšem vůbec nezajímá, co chystá nebo nechystá konkurence a soustředí se na své produkty a jede podle plánu, kterého se drží. A je to jeden z mála výrobců, který své plány dodržuje, by dokonce překonává.
Rok 2021 byl přesto revoluční, protože AMD uvedlo na trh jasně nejlepší mobilní procesory na trhu a současně mělo nejlepší desktopové i serverové procesory, které v průběhu roku ještě vylepšilo. A s vylepšováním rozhodně neskončilo. Blíží se CES 2021, kdy AMD už rozeslalo pozvánky na svou ostře sledovanou prezentaci. A má opět hlavní prezentaci celé výstavy,. Začíná už 4.1.2022 ve 4 hodiny odpoledne. A chystá toho hodně.
AMD RYZEN 6000H „REMBRANDT“ APU
– mobilní procesory ZEN 3+ s NAVI RDNA 2 a DDR5
Hlavní hvězdou bude opět nejdůležitější spotřební produkt AMD, tedy mobilní procesory. Zbrusu nová generace a nástupce RYZEN 5000H série nabídne opravdu hodně. AMD sice zůstává u ZEN3 architektury, ale ta se dočkala řady vylepšení, takže je označena jako ZEN 3+. Současně se ze 7nm přesouváme na 6nm. Největší novinkou pak bude po letech zcela nová generace integrované grafiky. VEGA řešení konečně nahradí aktuální RDNA 2 architektury (Radeon RX 6000). A protože RYZEN 6000H procesory budou pro mobilní PC vybaveny rovnou DDR5 řadičem a paměťmi, bude nárůst grafického výkonu novinky impozantní.
Integrovaná grafika v nových procesorech AMD prý dokáže udělat 2700 bodů v 3DMark TS, což je úroveň výkonu samostatné desktopové grafiky GTX 1050 Ti a překonává tak výkon neintegrovaných mobilních grafik MX450 od NVIDIA apod. Pro srovnání, desktopový RYZEN 5 5600G a jeho integrovaná VEGA dokáže běžně cca 1350 bodů. Takže ano, nová generace mobilních procesorů AMD řádně přiloží pod kotel v oblastí grafického výkonu. U mezigeneračního zlepšení CPU výkonu to asi tak slavné nebude, protože ZEN3 architektura, byť vylepšená, pokračuje. A AMD zůstává také u maximálně 8jader/16vláken. Hlavní výhodou by však měla být efektivita, kdy 6nm výroba TSMC je výrazně lepší než 10nm výroba Intelu, kdy ALDER LAKE v mobilních verzích sice asi bude výkonnější díky tomu že má mít až 14 jader, ovšem efektivitou těžko bude moci 6nm ZEN3+ konkurovat. A nemá smysl říkat, co je z pohledu mobilního použití důležitější.
- Desktopové ZEN 3D pro AM4
AMD by také mělo na CES 2022 hovořit a uvést nové vylepšené desktopové RYZEN procesory s extra vrstvou L3 cache. Nevíme, jak je AMD oficiálně pojmenuje, zda půjde tedy stále o RYZEN 5000 sérii, nebo už RYZEN 6000 označení. Obojí by dávalo smysl, RYZEN 6000 by asi vzhledem k uvedení této série do notebooků, dávalo větší smysl. Co víme, že stále půjdou do současných AM4 desek a platforem, stačí aktualizovat BIOS. A přesto že nepřináší žádný posun na poli samotné architektury ani výrobního procesu, díky nové obří L3 by mohly nabídnout mnohem větší posun výkonu, než leckterá klasická nová procesorová generace. V případě již uvedených serverových variant totiž v praxi mají nové ZEN 3D modely až o desítky % vyšší výkon, než klasický ZEN 3. Samozřejmě bude hodně záležet na citlivosti dané aplikace na tu L3. Každopádně AMD už dříve předvedlo, že ve hrách v 1080p i se silnou grafikou může být nárůst u ZEN 3D vs ZEN 3 běžně kolem 15% výkonu, což není zanedbatelné. Tím spíše že Intel ALDER LAKE nedokázal stávajícím RYZEN 5000 nijak zásadně poodskočit.
A to by AMD dokázalo bez nového výrobního procesu, nové architektury, nové platformy a nových pamětí. ZEN 3D procesory, ať dále ponesou označení RYZEN 5000 nebo rovnou RYZEN 6000, budou tedy vítaným rozšířením stávající nabídky, speciálně když půjdou osadit do současných desek jednoduchou výměnou. Vzhledem k již uvedeným ALDER LAKE od Intelu by navíc AMD mohlo být tlačeno k tomu, aby alespoň udrželo ceny těchto novinek na úrovních, za jaké vydalo původně RYZEN 5000 modely. Tedy „nezdražit“. Což ale bude v současné situaci obtížné. Tím spíš, že ZEN 3D procesory jsou nepochybně znatelně výrobně dražší, díky extra vrstvení. Jde o první multi-vrstvé takto komplikované výkonné procesory na světě. Ovšem rozhodně ne o poslední.
AMD jinak zatím přímo neadresuje Intel a jeho nové procesory ALDER LAKE. Nemusí. Jak jsme předpokládali, procesory Intel ALDER LAKE nejsou příliš zajímavé. Intel u nich sice nasadil relativně zajímavé ceny, bohužel když připočtete výrazně dražší desky, často nutnost výrazně dražších DDR5, mnohem vyšší spotřebu a tedy nutnost drahých chladičů, vychází ALDER LAKE PC s maximálně stejným výkonem jaký mají již existující RYZEN 5000 PC i násobně dráž. Takže neexistuje důvod, proč si Intel a jeho ALDER LAKE skutečně pořídit. Nevyplatí se. Prodeje Core 12000 série jsou tedy daleko za očekáváním, a i jen RYZEN 9 5950X se prodává stále mnohem lépe, než všechny ALDER LAKE čipy dohromady. AMD tak zatím nemusí tlačit a ZEN 3D modely by navíc mohly přidat tolik výkonu, že by ALDER LAKE zase nebyl už ani alternativou a ZEN 3D by prostě bylo zase celkově lepší. Uvidíme.
- Nový low end? RENOIR X (ZEN2 APU bez iGPU) pro desktop?
Kde však má AMD viditelnou mezeru v nabídce, jsou levné procesory. Tradičně silná disciplína a oblast AMD, poslední dva roky trpí, protože jak jsem psal v nedávném článku, vyrábět 7nm levné procesory dost dobře nejde. 7nm výroba je drahá a výrazně vytížená:
Přesto AMD musí něco vymyslet. Již dříve se hovořilo o tom, že uvede původně 7nm ZEN 2 architekturu, ale zpět na 12nm, tedy místo TSMC vyráběnou u GlobalFoundries. Zajímavá myšlenka. Aktuálně se opět mluví o tom, že AMD chce nabídnout pořádné modernější desktopové levné procesory. Má sice 7nm RYZEN 3 5300G, tedy APU odvozené od mobilního RYZEN 5000H, což je ovšem drahý 7nm fyzicky 8jádrový/16vláknový čip s integrovanou VEGA grafikou uzamčený na 4jádra/8vláken. A těch prostě není schopno vyrobit dost, aniž by obětovalo výrobu a produkci dražších a modelů. Aktuálně se ale mluví o procesorech RENOIR X, tedy starší ZEN 2 sérii APU, ovšem v tomto případě prý bez integrované grafiky. Nevíme, zda zcela vypnuté, nebo že tam fyzicky opravdu ta část čipu není. Každopádně tohle by prý měly být nové low endové RYZEN 3 procesory. A i když budou mít starší ZEN 2 architekturu, měly by to dohánět tím, že budou mít prý 8jader a nebudou tedy nutně osekané na 4.
Hlavní výhoda by ale měla být samozřejmě platforma. Tedy kompatibilita s existujícími široce dostupnými levnými AM4 deskami. To je velký problém pro nové ALDER LAKE, kde levné desky nejsou, hned tak nebudou, navíc často budou vyžadovat drahé DDR5.
Každopádně AMD chce v Q1 uvést na trh tedy nové mobilní procesory a platformu, vylepšené desktopové AM4 a také vyřešit nabídku v desktopovém low endu. V záloze má ale asi ještě jedno překvapení. Tedy spíše napravení nedostatku … extrémně výkonné RYZEN ThreadRipper 5000X (ZEN 3), je prý opět v plánu. Samozřejmě hlavní novinkou roku 2022 bude 5nm ZEN 4, který se ovšem dostane ke slovu až v létě 2022 … Ale to tom v dalším článku. Tento je tedy o procesorech, které nás čekají zhruba za měsíc.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|