Aktualizace: Nový chladič je falešný! AMD nijak design stávajícího Wraith nemění.
Aktualizace: čtěte prosím na konci článku!
K většině procesorů dnes dostanete v základu nějaký chladič. V minulosti nestály za moc, zejména po stránce hlučnosti ale i toho výkonu. V případě procesorů a BOX chladičů společnosti Intel, se na tom nic nezměnilo, a dokonce Intel nedává chladiče ani ke všem mainstreamovým procesorům dnes. Ono je pravdou, že stávající vyšší procesorů Intel je potíž uhladit i vodním chlazením a TOP modely doslova vaří vodu v AiO, takže Intel by se musel hodně plácnout přes kapsu, pokud by měl své výkonnější procesory s inzerovaným 5GHz taktem, vybavit opravdu odpovídajícím chlazením v základu. Nicméně je pravdou, že k výkonnějším CPU se dnes nedávají chladiče jednoduše proto, že je zde dobrý předpoklad, že buď OEM nebo koncový zákazník si je stejně osadí něčím pořádným dle svého vkusu. Dávat tedy nějaký mizerný BOXík k výkonnějším CPU, by bylo jen plýtvání materiálem.
Nicméně hlavně u mainstreamových procesorů potěší, když v ceně procesoru je i slušný chladič, který nejen stačí, ale je i tichý a pro většinu uživatelů tak neexistuje důvod, proč si připlácet extra na nějaký jiný. Králem v tomto ohledu je AMD, které má několik verzí WRAITH chladičů a tím nejlepším je Wraith PRISM RGB, jež dostanete v ceně modelů RYZEN 7 2700X, 3700X, 3800X a také RYZEN 9 3900X. Je to chladič, který je určený až pro 105W TDP, takže třeba u 65W 3700X je to až overkill a opravdu skvělé tiché chlazení v ceně CPU, což ve srovnání s mizerností konkurenční nabídky opravdu vynikne.
Proč o tom ale píšeme. AMD nyní v tichosti tenhle chladič vylepšilo. Nevíme, zda je to iniciativa AMD nebo výrobce chladiče (pro AMD je vyrábí Cooler Master). Každopádně brzy se začnou v balení procesorů AMD objevovat nové verze. Na první pohled sice vypadají stejně jako ty současné, ale jeden rozdíl tu je při pohledu ze spodu:
Základna má místo stávajících 4 heatpipe, rovnou 6 heatpipe. U starší veze vlastně kraje procesoru (heatspreaderu) už nebyly chlazeny přímo heatpipe ale měděnými „nástavci“. U nové verze tak celá plocha AM4 procesorů bude v přímém styku s heatpipe, což by tedy mělo zlepšit odvod tepla.
Nemyslím si, že uvidíme nějaký zásadně větší chladící výkon, rozdíl bude nejspíše velmi malý, ale vylepšení to v každém případě je. Zejména když se bavíme o chladiči „zdarma“, který svým výkonem a zpracování dokáže konkurovat samostatným chladičům za 600 – 800 korun. A dostanete ho už k procesoru RYZEN 7 2700X, který dnes stojí neuvěřitelných pouze 4390 korun vč. DPH. Zajímavý je zejména u 3700X, který má pouze 65W. Použitelný je ale i s 3800X a dokonce i 3900X. A stačí dokonce i na 3950X, který ale jako jediný ze současných mainstreamových RYZEN AM4 procesorů, nemá žádný chladič v základním balení. Ale jako TOP model je to pochopitelné, protože tady už si většina potenciálních uživatelů stejně osadí chlazení podle svého stylu a vkusu.
Každopádně pokud by někdo z vás tápal, že Wraith Prism u některých nově dodávaných kusů vypadá trochu jinak, tak už víte proč. Mimochodem, určitě také někteří víte, že oficiálně v základu AMD nedodává žádný chladič k ThreadRipper procesorům. V balení je ale vždy spona pro AiO chladiče (konstrukce ASETEK, takže kompatibilní s většinou AiO modelů na trhu). Nicméně existuje i oficiální Wraith ThreadRipper chladič. Ten se objevil už s první generací procesorů. Jmenuje se Cooler Master Wraith Ripper a vyrábí jej tedy stejný výrobce, co vyrábí všechny BOX Wraith chladiče pro AMD, včetně obslužného RGB software:
Tenhle model se dá stále pořídit, jde o veliký dvouvěžový chladič se 120mm ventilátorem ukrytým uprostřed a výrazným RGB podsvícením a logem AMD ThreadRipper. Tedy stylovka, která ale výkonem stačí i na přetaktované ThreadRipper procesory, tedy bavíme se o několika stovkách W TDP a tak s přehledem bude stačit i na uchlazení 64jádrového 3990X. Cena tohoto unikátního modelu ale není lidová. Činí téměř 3 tisíce korun. Nicméně perfektně se hodí k X399 i TRX40 deskám :).
Chladiče jsme testovali, takže víte, jak na tom jsou. AMD nemá teď důvod jejich design nějak výrazně měnit. Ale co vím, tak se samozřejmě stále zajímá o názory a postřehy. Je možné, že to přidání dvou heatpipe pro novou revizi PRISM, bylo právě na základně zpětné vazby. Osobně v tuto chvíli nemám moc, co vytknout, snad jen kdyby ten PRISM byl jako základní chladič i k nejprodávanějšímu RYZEN 5 3600 modelu, kde si myslím, že by z něho byli uživatelé opravdu nadšeni. Méně jsou samozřejmě nadšeni výrobci alternativních chladičů, protože AMD Wraith jsou tak dobré, že nemá téměř žádný smysl je nepoužít a nahrazovat je něčím jiným za příplatek.
EDIT 25.1.2020: Nový chladič je falešný!
AMD oficiálně reagovalo na zprávy o výše uvedené a vyfocené nové verzi svého WRAITH PRISM, který místo 4 má hned 6 heatpipe. Ukázalo se, že existuje důvod, proč nám o něm neposlalo žádnou oficiální zprávu a neinformovalo nás o této sice malé ale zajímavé změně. Je to totiž padělek! Někdo vyrobil velmi podobný chladič s tím rozdílem, že má tedy 6 heatpipe a dal to na internet.
AMD nás oficiálně informovalo, že i když stále sleduje věci kolem chladičů a zpětnou vazbu, v současnosti nemá žádný důvod měnit design a provedení Wraith PRISM modelu. Ten tak zůstane na těch 4 heatpipe, jako doposud a nic se nemění. AMD teď jen zkoumá, kdo kopíruje jeho design a stojí za tím 6 heatpipe napodobeninou. :)
Asi jsem trochu zklamaný, těch 6 heatpipe by bylo fajn, ale jak jsem řekl, v praxi by to neudělalo mnoho z hlediska výkonu a provozu, stěží by to bylo měřitelné. Takže není moc co řešit na samotném chladiči. Teď tedy jen zjistit, kdo stojí za touhle zjevně zdařilou napodobeninou, protože AMD ani výrobce toho chladiče o ničem neví.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|