Pokud se dá říci, že je něco bolístkou AMD na poli procesorů, tak je to mobilní platforma.
Společnost AMD před dvěma lety představila architekturu K10 a první nativně čtyřjádrové procesory na trhu s integrovaným řadičem paměti. Barcelona však byla pro firmu zklamání, nešlo ani tak o to, že by to jako procesor a architektura bylo špatný, ale pro AMD to byl možná až příliš velký kus a Barcelona přišla s velkým zpožděním na trh a ještě s dětskými nemocemi. Není tedy divu, že Barcelona a první generace Phenom procesorů pro firmu úspěšné navázání na úspěch Athlon64 neznamenalo.
Ačkoliv AMD dělalo, co mohlo a vyladilo 65nm výrobní proces skutečně vynikajícím dojmem, K8 Athlon X2 procesory už prostě na 45nm Core 2 nestačily a 65nm Phenom X3/X4 nebyly to pravé ořechové. S Nástupem 45nm modelů Phenom II a Athlon II se situace pro AMD radikálně zlepšila. To však kromě serverového trhu a hlavně destkopového trhu neplatilo pro mobilní trh, kde AMD stále bojuje s 65nm modely procesorů Turion X2, které jsou v nejlepším případě jen mixem K8/K10 a nejsou to tedy čistokrevné K10 natož K10.5. Ty sice nejsou výkonově úplná ořezávátka (co také dnes je mimo ATOMu), ale proti 45nm Core 2 Duo a dokonce Core 2 Quad prostě nejsou zdaleka tou pravou konkurencí a to ani nemluvíme o stále více populárnějších ATOM a CULV procesorech Intel. Bylo jen otázkou času, kdy se 45nm dostane konečně i do mobilní platformy AMD …
A ten čas má nastat právě tento měsíc. AMD představí kompletní 4 nové 45nm mobilní řady. Nejvýkonnější z nich budou procesory AMD Turion Ultra II X2 s frekvencemi až 2,6GHz, objeví se také běžné Turion II X2 a také Athlon II X2. Jednojádrové varianty bude stále zastupovat Sempron II. AMD chce nové procesory jednak pro klasické mobilní počítače, je jasné, že nemá ambice k soupeření na poli high endových mobilních počítačů kam by muselo nasadit nějaké mobilní čtyřjádro. AMD ale také plánuje podporovat tvorbu ultratenkých počítačů.
Příchod 45nm výroby do platformy AMD bude určitě pro AMD znamenat zlepšení, je však otázkou na jak dlouho, protože Intel už během příštího roku skočí na 32nm. Nově také Intel uvede Core i7/5 mobilní platformu, ta ale stále staví na 45nm. Z kraje příštího roku ale Intel určitě přijde i s nějakým mobilním 32nm Core i3 s integrovanou grafickou kartou. AMD kutí něco podobného s názvem FUSION. Má se za to, že s tím vyrukuje až na 32nm a tedy v roce 2011 a mělo by jít o komplexnější čip CPU/GPU než jen CPU s integrovaným GPU. Ale během příštího roku se určitě podobného produktu u AMD nedočkáme. Konkurenci bychom na mobilní platformě potřebovali jako sůl, protože při posledním kvartálu mělo AMD na mobilním trhu podíl něco pod 10%. Kamenem úrazu je ale jako vždy prostý fakt, že AMD je výrazně menší společnost než Intel, s výrobními zdroje několikanásobně menšími a zkrátka nemůže konkurovat v každém segmentu se stejným nasazením. Uvidíme, jak se mu bude dařit s 45nm …škoda že to nevypadá, že by AMD představilo nějaké mobilní X3/X4 třeba právě na bázi nových Athlon II procesorů ...
DD, ty AMD podceňuješ v jeho výrobních kapacitách. I když má tak málo kapacit, tak vyrábí o sto šest a přijímá plno objednávek a stíhá je, AMD prostě není výrobci dáváno do počítačů tak hojně jako Intel...tenhle fakt nikdy nepochopim.
Jenže intel si může vyrobit obrovské zásoby a pak jen říct OEm partnerům atd., že může dodávky poslat IHNED a v prakticky jakémkoliv množství, což se u AMD řct nedá.
no musíš rozdlišovat koncové ceny a prodejní ceny za které to prodává Intel ;) Intel ví, že i kdyby AMD chtělo, tak prostě poptávku po CPU nemůže uspokojit, takže proto ty ceny ;)
Intel ví, že když má konkurence srovnatelné produkty za srovnatelnou cenu, možná i nižší cenu, tak stejně spousta lidí sáhne po řešení od Intelu, je to zkrátka značka. Zabil jsi to spíš ty. ;) Jinak DD ti taky odpovědel správně
Holt Intel v září 1999, nevýkonné SHITy, Intel PENTIa III., oproti, procesorům AMD K-7 Athlon, které mněli sběrnici ze Superpočítačů Alpha a to no, tak, více viz. tady: http://old.chip.cz/chip/9909/amd.html ,jo to byli tehdá časy.
tak ono je rozdiel medzi vyrobnymi nakladmi a predajnymi cenami. pozri si ake ma marze intel na svojich cpu (hlavne C2D a C2Q) a bude ti jasne, ze vyrobne naklady su niekde inde ako napr. u AMD.
intel si jednoducho moze take ceny dovolit, jeho cpu sa predavaju velmi dobre (vid. podiel na trhu) a pritom ma este stale velmi dobre zisky. AMD musi mat za kazdu cenu o nieco nizsie ceny, inak by sa procesory predavali len velmi tazko. a pritom phenom II vobec nie je male jadro (ako sa to tu zvykne zdoraznovat pri GPU), takze jeho vyrobne naklady a s tym suvisiace marze AMD budu niekde inde ako u intelu.
to, ze ceny AMD procesorov su take nizke je len snaha AMD nestratit na poli CPU este vacsi podiel na trhu a to aj na ukor zisku spolocnosti a s cielom bojovat nizkou cenou a tym sa snazit zvysit podiel na trhu (co sa mu koniec koncov aj mierne podarilo a v desktopoch myslim ze k nejakemu narastu doslo). samozrejme, ze nezalezi len na cene ale aj na kvalite produktov (phenom II) a napr. s prvym phenom I by ziadnu "dieru do sveta" neurobilo.
keby si AMD mohlo dovolit vyssiu cenu - neboj sa, hned by tak urobilo AMD nie je ziadna charita a ako kazda firma potrebuje hlavne zarabat.
Víš proč si lidi kupují intel v do notebooků? Protože je prostě lepší. Co na tom nechápeš? Zvlášť když si koupíš dobře vybavenej notebook s C2D za cca 20 tisíc. AMD proti nim má jak starý? 3 roky už maj Turiony? Stará konstrukce a horší výrobní proces znamenaj v tomhle případě malej výkon a spoustu tepla, které se zvlášť u notebooků špatně odvádí. Tak co na tom faktu, že se kupuje C2D nepochopíš
Já mam spis depku z notebooku jako takových a to kam směřují, hlavně jak se odklanují od svého původního určení v malych rozmerech, vydrzi baterie i notebooku jako celku.
Intel ale neni v mobilním sektoru pro hrací sestavi, na to ty jeho grafiky nestačej (na ostatní věci rozhodně) proto taky mam notebook s amd-ati procesorem a grafikou abych si taky něco zahrál, až intel bude vyrábět použitelný notebooku na hraní tak o něm budu uvažovat, zatim ale ne.
aha no ukaz mi v hrackych notebookoch kde je osadeny 4jadrovy amd procesor alebo vysoko taktovane CPU. Intel ma napr. P9700 prip. Q9000. na ten vykon amd ani nesiaha
Mno teď, mám zrovna Integrovanou Grafickou Kartu Intel GMA 950, u procesoru Intel Pentium IV., s Jádrem NortHwood, asi tak na Frekvenci 3 GHz a na Frekvenci sběrnice asi tak 800 MHz, (FSB, a v jednom testu v programu 3D-Mark 2000, asi nějaká verze EN, v rozlišení asi tak 640x480, piř 32-Bit. barvách, rozsekal dokonce tu Grafickou Kartu ATI Radeon HD4650 s asi tak, tou 128-Bit. sběrnicí do SLOTu PCI-E 16x, s 512 MegaBajty DDR3-RAMky, na Frekvenci 1400 MHz, (Efektivně, takže na to, že Grafická Karta Intel GMA950, je o dost a to o dost, slabší Grafická Karta, a přesto dokázala v jednom testu, v Programu 3D-Mark 2000 EN, rozsekat, o dost výkonnější Grafickou Kartu a to tu Grafickou Kartu ATI Radeon HD4650, s asi tak tou 128-Bit. sběrnicí, do SLOTu PCI-E 16x, tak to zase ty Integrované Grafické Karty Intel GMA 950 nejsou zase, až tak špatné a navíc, mají opravdu a to, opravdu na svou dobu nevídaný až 400 MHz RAMDAC, snad, to je až neuvěřitelné, na Integrovanou Grafickou Kartu, někde snad z roku 2003. A to Konkrétně v tom testu 64 MegaBajtových Textur nebo jak to přesně je, tam si Intel GMA 950-ka, hnala standartně až 450 Snímků za vteřinu myslím. Ale s novými ovladači to kleslo jen na 350 Snímků za vteřinu ten test těch 64 MegaBajtových Textur.
Vsichni se vyvijime, hlavne neodrazuj od evoluce(priste mene ustepacnosti prosim), obzvlaste u Ladika je kazdy kus prace na sobe velmi videt a to je pro nas ostatni prinosem, nikoli zaporem....
Aspoň že se AMD/ATI daří na poli notebookových grafik, kde předstihla nVidii - tedy v neintegrovaných řešeních. Kombinace s novými procesory by mohla AMD dost pomoct a i integrované grafiky AMD jsou lepší než u Intelu. Bude záležet na spotřebě a ceně.
Bohužel notebooky moc nesleduju, ale u současné generace je právě spotřeba v kombinaci se slabými bateriemi u levnějších notebooků problém. Snad se AMD s noťasy zadaří, už to potřebuje.
ee, slabá baterka nebude problém toho, že je současná platforma Puma prostě nenažraná, potažmo nevyladěná, samotný procesory nejspíš nebudou v loadu žrát o moc víc než Intel, ale jaksi ty spořící funkce celý platformy jsou nic moc...
Tak to nevim kde udělali chybu, ale on zase takovej rozdíl ve výdrži mezi Santa Rosou a Montevinou není, a i podle testů na notebook.cz si da 65nm Intel se stejnou šasi a baterkou jako AMD Turion X2 (např. Acer gemstone) o nějakou tu desitku minut víc a to většinou i na vyšší frekvenci a to mají oba 65nm.
Trochu upozornění mimo téma, ale na nejmenovaném obchodě mají skladem AMD Athlon II X4 620 2,60GHz za neuvěřitelných 2568Kč, já asi do tohodle CPU na Vánoce půjdu na 100% s ATi HD 5850
To zní jako opravdu hodně dobrá kombinace, škoda že jsem momentálně bez peněz a zlepšní své situace, čekám nejdřív na jaře. Ale apoň třeba konkurence do té doby sníží ceny
Já právě teď koupim desku ASUS M4A78, dám tam moje 2GB DDR2 a pak aktualizuju BIOS a místo Athlon X2 3600+ tam hodim tenhle CPU a HD 5850...tu až ale na Vánoce
Já asi půjdu do toho DvouJjádra, od Firmy AMD, pro DESKTOPové procesory, asi tak na té Frekvenci 2,8 GHz, ale za to, se spotřebou jen 45 Wattů, na takhle vysokou Frekvenci.
Nazdar Ladiku, jak se vede?
Mimochodem neni to spatna volba, ale radeji si pockej na vykonostni testy ty X4 620ky protoze si myslim ze na tom budou podobne a hlavne ta spotreba nebude o moc vyssi, ty TDP jsou jen sychr pro nejhorsi kousky to bys musle mit Obr smulu.... Ale dulezite je ze uz nektery hry vyuzivaji 4jader a casem se to bude lepsit...
Já AMD fandim a to i přesto, že jsem si do PC dal Intel. Mám sice oblíbené firmy, ale když něco kupuju, tak to jde stranou. Zanedlouho snad našetřim na slušnej notes, tak mne AMD potěšilo, navíc když bude dělat konkurenci, tak Intel zlevní .
Já AMD taky fandím, momentálně mám v PC Inteláckou 805 na 3,3 GHz a k tomu ATI 2900Pro, nechtělo se mi čekat, až padnou ceny u AMD a na 3850 jsem neměl prachy, takže jsem musel řešit tiché a výkonné chlazení. Celkem se to povedlo, i když to trvalo. Dodnes spokojenost, ale už to chce změnu.
Přesně o to jde, stejně se při nákupu bodu orientovat poměrem výkon/cena a na tom je momentálně AMD lépe. Pokud pominu střh videa, který stejně nedělám (a navíc ještě záleží na použitém programu). Na příliš nízkou cenu bych zezačátku u Intelu nespoléhal. A jako fanda AMD.....
No lépe, jak se to veme, pokud nakupuješ v mainstreamu a lowendu, tak jsou nabídky obou firem naprosto vyrovnané, takže je to jen o osobních preferencích, jestli chceš přataktovavat, upgradovat atd, teda když nepočítam nutnost DDR3 pamětí pokud chceš i AM3 desku, což ti AMD prodraží asi o litr. A pokud jde o highend, tak co by si Intel nenechal zaplatit, když vůči tomu nemůže AMD postavit nic srovnatelnýho.
Ted teda nepočítam novy Athlony X4, ty jsou trochu mimo nabídku a zatím vypadají extrémě vyhodně, hlavně pokud pujdou opravdu odemknout.
Taktovat sice hodlám, ale žádný extrém, stačí levná deska a 4 GB paměti, odemykat nic nehodlém, jemom přemýšlím jestli AthlonII X2 či X4, nebo raději PhenomII X4. Bude záležet na výsledcích, ceně a finančních možnostech.
U garfiky nevím, jestli stačí 4850, nebo rovnou 58xx, bude záležet na ceně.
Taky mám 2x2 GigaBajty Operační paměti A-Data, asi tak na Frekvenci 800 MHz, (Efektivně), a se zpozděním CL4, ale podle, programu Everest Home Edition 2.20, asi nějaká verze CZ, mají ty, Operační paměti A-Data, a to ty 2x2 GigaBajty Operační paměti DDR2-RAMky, na Frekvenci 800 MHz, (Efektivně), tak mají podle SPD, jen zpoždění CL5, při rychlosti 800 MHz, (Efektivně), takže podle mně, zase bouda a oblbování zákazníků, no ach jo.
Další nepovedenej klon Ladika A bouda to neni, mas si to nastavit rucne v BIOSu, většinou i s patřičným zvýšením napětí. Je to většinou napsany na tom papíře, nebo škatuli od těch pamětí ;)
No to mas vlastne taky pomalu stejnou situaci, at si koupis E5200 nebo X2 240, oboje mas za 1300 a popotáhnout to muzes v klidu pod 4GHz, a stejný grafika, za 2300 mas 4850 nebo gts250, oboje taky stejnej výkon za stejnou cenu, nabídka vsech firem je tak vyrovnaná, že už je to jen o osobních preferencích, popřípadě o množství peněz pokud chci to nejvýkonější.
Me by zajímalo, čistě statisticky, kolik lidí vlastně ma několik let počítač a pak se rozhodnou, misto celyho novyho počítače vyměnit jen procesor, i kdyby se to rozhodli udělit, tak už je nejspis bude brzdit zbytek počítače a nebo a to je realnější vyrobce desky stejně nevydá BIOS, který bude nový procesory podporovat, takže mě změna patice vubec při výberu procesoru nezajíma, a nebo si v nejhorsím muzu za pár let koupit nejakej Q9xxx EE, ale jak říkam, upgrade počítače je vzhledem k nárustu výkonu a snižovaní cen u nových komponent jen mrhání peněz, když můžu celý starý počítač ještě někde využít.
Ciste statisticky v blizke dobe bude hooodne lidi se s775 menit pouze CPU, casem GPU a mozna pridavat pameti s porizenim SSD co by systemoveho disku a maji zase na par let pokoj...
(A to same co s775 ted nabizi sAM3, ostatni patice tak vyhodne z hlediska prinosu/financi rozhodne pro domaci pouziti nebudou)
To byla vetsina domacich uzivatelu a v praci je to jednoduche, podle specializace se poridi budto upgrady nebo vymeny cele platformy podle toho "jak moc" rychle se to zaplati...
Mno, ale už FIrma ATI, kdyby udělala, třeba to Detailní nastavování Obnovovacích Frekvencí, třeba že by šlo, na mém 17" CRT Monitoru, nastavit, rozlišení 1024x768, při obnovovací Frekvenci 88 Hz, na Grafických Kartách ATI, tak a to tak by to bylo Fajn, na Grafických Kartách nVIDIA, to jde, ale na Grafických Kartách ATI, pořád nevím jak a to jak, to nastavit, kdyžtak poraďte jestli víte jak nastavit rozlišení třeba 1024x768, při Obnovovací Frekvenci 88 Hz, na Grafické Kartě ATI Radeon HD4650, s asi tak, tou 128-Bit. sběrnicí, do SLOTu PCI-E 16x, a s asi tak těmi 512 MegaBajty DDR-RAMky, na Frekvenci 1400 MHz, (Efektivně), tak, kdyžtak poraďte, protože, já nevím, já sice vím, že na nás, Firma ATI, kašle, ale kdyby, nekašlala, na Firmu nVIDIA, a potěšila, a to potěšila, by EXPERTy, co mají, třeba, 17" CRT Monitor, tak a to tak, bych se nezlobil, no.
Jednu vec nechapem, preco Intel a AMD nerazia strategiu zavedenia tychto novych procesorov okamzite po ich vydani aj do notebookov. Viem ze je treba dobre odladit vyrobu a do noťasov idu vacsinou tie lepsie sample ktore pracuju dobre na nizsom napati, ale podla mna na notebooky by taky PhenomII X3 1,6Ghz bol parada a pritom by pracoval na nizskom napati.
Ak jeden z dvojice AMD/Intel pojde tymto smerom a druhy bude v tomto zaostavat, trhne velky balik $$$.
stejně jako u Intelu je to proto, že odladit novou generaci CPU pro požadavky mobilní platformy trvá, nová generace CPU se tak v noteboocích objevuje se zpožděním ...
Souhlas. Ale teď jak se z AMD stala čistě vývojová firma, s výrobou externě (a vlastním podílem) a silně dotovanou jinou společnosí, by mohlo lépe konkurovat Intelu. Jenom by to chtělo zapracovat na merketingu.
tady to marketing nezachrání.Výrobní kapacity,finance a vývoj má Intel na jiný úrovni a ten náskok se nejvíc projevil s Core2.U AMD se musejí hodně činit,aby neztrácelo a sem tam v něčem i něco dohnalo a konkurovalo.Taková je realita a muselo by se stát něco zlomovýho aby se poměry srovnaly nebo obrátily v brzké době.
A neblýská se snad, DvouJjádro AMD na Frekvenci 2,8 GHz, a se spotřebou jen 45 Wattů, na tak vysokou Frekvenci, a proti, tomu DvouJjádra Intel, asi tak o 13% Rychlejší, tedy asi tak, na Frekvenci 3,06 GHz, poslední DvouJjádro od Firmy Intel, které se ještě, cenově tak nějak, vyplatí koupit, a spotřeba, je skoro o 50%, vyšší, než a to než, toho DvouJjádrového procesoru AMD, na Té Frekvenci 2,8 GHz, takže já myslím, že teď, momentálně FIrma AMD, ve DvouJjádrech Firmu Intel, pěkně drtí ne a nebo ne co?
Při čtení tvých příspěvků se fakt bavím, ale na starého Ládíka nemáš.
Ale k věci: Je to asi tak, že skutečně nezáleží jen na tom, jak dobrý je marketing, ani to jak dobrý procesor je, ale na tom v jakém množství je firma schopná vyrobit. A právě proto by zlepšení pro AMD mohlo nastat. Na menším výrobním procesu logicky vyrobí víc procesorů.
nějak sem nepochopil. Znamená to že nové Turiony budou komplet K10.5, nebo půjde pořád o nějaký klon s původními Athlony X2 (K pouze vyrobenými na 45nm?
PS: Ja mam zas problem s vyberem značky, bral bych CPU od AMD kvuli grafice na starší hry. Ale preferuju vyhradně lenovo, takže sem v řiti a šel jsem do Intela s blbou X3100. Navic mi s novym notebookem cpou v CR Visty a ja chci bez OS. Ne kvuli tomu abych tam dal XP at uz legal či ilegal, ale nejakej linuxik, protože sem se s nim za rok už naučil a mam z toho dobrej pocit.
Být v situaci jako ty tak bych se vykašlal na lenovo. Visty ti budou cpát všude, ale výběr notebooků bez OS přece jen je. Co je na lenovu tak vyjímečné ?
reakce na příspěvěk níže, chcete výkon a pak řeknete hlavně ne Acer, podle mého pozorování Acer staví hlavně výkon a ostatní zanedbává
rakce na příspěvěk výše, na lenovu je vyjímečná jeho vyjímečnost, pravda nestaví na nejvýkonější HW, ale drží se ověřených certifikovaných komponent, tzn. žádné chipsety via a sys, ale intel pro které mají dobře odladěné ovladače a to i v linuxu, takže kompatibilita je velmi dobrá, výkon střední
ale ten půvab je v nadčasovém designu, ukažte mi acer po dvou letech (jestli vydrží) a ukažu vam 4 roky stare IBM, pak teprve uznate, že je to mercedes proti škodovce, i když škodovka má stejný výkon
vezměte už v potaz jen kolik se prodává starých notebooků v bazarech, ano hodně a jaké značky? Acer tam nehledejte, ten už se rozpadl, je tam právě to IBM. Pravda můžu si co 2 roky koupit nový acer nebo mít IBM 4 roky, ale to už je každého věc.
Já se jen chci na to lenovo spoléhat. Že přežije pár pádu, že se v jeho matném displeji nebudu zobrazovat jako v zrcadle toho Aceru, že si notebook můžu chytnou za víko. že si notebook můžu vzít do peřin aniž bych se zapálil, že mi neroztaví kolena atd.
Plus samozřejmě díky fakt dost dobré konstrukci a chlazení ten notebook prostě neslyšíte. Konec...
Můžu jen souhlasit, navíc vzhledem ke kovové konstrukci ani zničit nejde, mám 5 let starý IBM TP X31 a pořád vypadá oproti ani ne rok starému Aceru Aspire 5530G, který se mi vlastně jen válel na stole a semtam sem ho někam přenes, jako nepoužítý, škrábanec do víka lze udělat leda nožem a panty držej jako říšská víra
Problémem Aceru není poměr výkon/cena, ale kvalita. To je fakt, zažil jsem dost Acerů s popraskanými držáky display. Dnes bych se díval po HP a MSI, ty za dané peníze vypadají, že by mohly vydžet, ale ukáže až čas. Já to naštěstí nemusím řešit, protože notes nepotřebuju. Ten MSI hlavně kvůli ceně, kvalitu bych hledal u HP.
Lenovo si staví na tom, že je pokračovatelem IBM, což je na jejich ThinkPadech vyšší řady stále znát, Lenovo opravdu není ani tak o hardwaru, tam je každy druhy kAčer předčí, ale o tom že je to opravdu notebook v původním slova smyslu, ne jen plastova hračka na stůl s hodinovou výdrží.
Zkus se mrknout po notasech od HP, IBM to sice neni ale patri k tem lepsim a nabidnou ti presne co chces, tj. jak verzi bez OS tak varianty Intel+Ati nebo AMD+Ati... Ty vyssi rady okolo 20k Kc jsou na tom s provedenim docela srovnatelne...
Teď jsem si vybral noťas kvůli škole, ale po týhle aktualitce mě 65 nm Athlon přešel :-/ Kdy myslíš DD že bude reálná dostupnost 45 nm notebooků v čechách?
A nemáš to jedno ? Notebooky na Intelu by byly stejne srovnatelný jak cenove tak vykonostně, a stejne, než vyjde nový Turion, tak výjde nová platforma od Intelu Calpella.
Troufam si tvrdit ze jestli AMD-Ati neprehodnotila strategii a nezmenila pomer vyrobnich kapacit desktop/mobil ve prospech vice mobilu a mene desktopu tak tohle je tezkej paperlaunch a nedockas se finalnich notasu v obchodech s normalni dostupnosti drive jak za nekolik mesicu(oni taky vyrobci budou chtit doprodat predvyrobene a nakoupene zasoby takze se s novymi modely nikam nepozenou)...