Společnost AMD se pochlubila, že na poli procesorů se jí daří a podílově výrazně roste. Na konci roku dosáhla na 16,9% v OEM a 8% v serverech. To jsou ohromná čísla, vzhledem k tomu, že v roce 2017 mělo AMD jen 8,7% a 1% podílu.
Pochopitelně asi se někteří budou divit, kdo ty současné Intel procesory stále kupuje, když AMD je lepší prakticky všude, speciálně v serverech ale opravdu výrazně a už delší dobu. Tak jak to, že Intel má stále přes 90% trhu? Inu logiku a zdravý rozum za tím nehledejte. AMD ale očekává další růst. Na serverech by rádo v dohledné době překonalo svůj nejlepší výsledek, tedy 26% podíl z roku 2006. Zda se to podaří ještě letos, nevíme, ale to by byl heroický výkon, kdyby ano. Na OEM trhu by ale AMD rádo překonalo 20% podíl už v Q3 tohoto roku. AMD rovněž říká, že teď má v plánu zapracovat na grafickém trhu, kde s aktuálním uvedením mobilních Radeon RX 5000M a chystaným uvedeném nové generace RDNA 2 grafik v druhé polovině roku, jeho podíl na trhu se výrazněji posune.
Firma také otevřeně přiznává, že ne úplně ideálně zvládla start 7nm ZEN 2 procesorů. Asi jste si všimli, že některé modely nebyly dobře dostupné. Šlo hlavně o výkonnější ThreadRipper a také 3950X modely apod. Jejichž reálná dostupnost byla nakonec později, než firma plánovala. AMD přiznává, že to byla jen a jen jeho chyba. Jednoduše nepočítala s tak velkým zájmem zákazníků a prostě objednala malý objem čipů u TSMC. Je to asi pochopitelná chyba. Ono už je to dávno, kdy AMD prodávalo takové objemy procesorů, a především ještě nikdy nemělo naprosto jednoznačně nejlepší a nejvýkonnější procesory na trhu, takže nevědělo, jak velký bude ten podíl zákazníků, který nakupuje jen podle značky a zůstane u Intelu za každou cenu. Nakonec se tedy ukázalo, že nové supervýkonné procesory RYZEN zákazníky zaujaly. AMD už tehdy reagovalo zvýšením objednávek výroby u TSMC a firma navíc potvrzuje, že objednávky nadále zvyšuje. A to nejen na 7nm ale také na 5nm, ke kterým má díky úzké spolupráci s TSMC na vývoji, skvělý přístup už dnes. Obě firmy navíc spolupracují na 3nm a TSMC už dokonce chystá i 2nm výrobu.
- Prodeje procesorů: novinky společnosti Intel nezaujaly.
AMD vede 89% proti 11%.
MindFactory zveřejnilo statistiky prodejů procesorů za minulý měsíc, kde už se projevily také nové Core 10000 procesory od Intelu. A firma říká, že řada modelů byla dostupná, jen o ně prostě není zájem. A čísla jasně potvrzují, co říkají ostatní distributoři a prodejci. Je to vůbec poprvé, co o zbrusu novou platformu Intel, nejeví zákazníci téměř žádný zájem!
Ten nezájem mnoho prodejců až děsí. Spokojeni nejsou vůbec ani výrobci základních desek, kdy o nové modely pro Intel není logicky téměř žádný zájem. A i když nečekali zázraky, tak tragický start prodejů nepředpokládal nikdo. Připomínám, že ještě před rokem byly i v retailu podíly AMD a Intel srovnatelné a rok před tím Intel s velkým náskokem vedl. A tak to bylo mnoho mnoho uplynulých let. Změna je tedy extrémně rychlá a velká. Mnoho pracovníků u distributorů a prodejců prakticky nezažilo Intel a AMD v podobné pozici, prakticky mnozí ani nikdy neprodávali AMD.
Je to problém z mnoha důvodů, speciálně marketing Intel je stále větší a silnější než marketing AMD. Jenže doporučovat dnes uživatelům Intel procesory a platformu? To já osobně považuji vyloženě za snahu poškodit zákazníky. Ve všech cenových hladinách je AMD jasně lepší, výkonnější, výhodnější i efektivnější. Nemluvě o mnohem lepších platformách, kdy TRX40 nemá vlastně vůbec konkurenci (zastaralou slabou vykopávku jménem X299 nepočítám) a AM4 je také výrazně lepší než LGA 1200 pokud jde o technologie a zejména CPU možnosti. A zákazníci zjevně většinově souhlasí:
Intel dokázal s novými procesory uzmout 1% trhu navíc, dostal se na 11%, ale celkově prodeje procesorů poskočily jen o několik stovek kusů. Intel se dokonce nad 5000 prodaných kusů u největšího německého prodejce dostal naposledy v listopadu. V květnu 2020 prodal jen necelých 4 tisíce procesorů proti více než 25 tisícům kusům procesorů AMD. To tak obsadilo 89% trhu. Celkově zůstaly prodeje nezvykle vysoko, speciálně na obvykle méně aktivní Q2.
Nejprodávanějším procesorem je AMD RYZEN 5 3600, což asi nikoho nepřekvapí. Co stojí za pozornost, že jen tohoto procesoru se v mindfactory prodalo přibližně 2x více, než všech modelů Intel procesorů dohromady! Těch se dokonce prodalo tolik, jako modelů jen RYZEN 9 (3950 a 3900X) dohromady. Pokud vás zajímají prodeje ThreadRipper platformy, tak ta tvoří zhruba 1% a jde o několik set kusů za měsíc. Což není úplně špatné vzhledem k ceně těchto bezkonkurenčních super-procesorů, které dnes jediné tvoří high-end. A prodeje 3960X a 3970X jsou poměrně vyrovnané.
AMD má tedy dost důvodů zůstat optimistické, ale pokud si myslíte, že zůstane jen tak sedět se založenými rukama, tak ne. To u Intelu naopak nic nečekáme. Snížení cen nehrozí a některé lepší procesory, které by se konečně daly, když už ne přímo za konkurenci považovat alespoň za alternativu k AMD, tak těch se letos také určitě nedočkáme. Zato AMD plánuje zajímavější ceny u stávajících generací a v závěru roku chce uvést zbrusu novou architekturu ZEN 3, které věci zase výrazně posunou. Očekával bych ale asi jen nástupce RYZEN 9 možná RYZEN 7, další modely, jako RYZEN 5 a také ThreadRipper až začátkem příštího roku. Jak už bylo potvrzeno, všechny novinky půjdou osadit do stávajících X570/X470 a B450 (B550) základních desek. Což je další rozdíl proti Intelu, pro který si musíte koupit zbrusu novou a už zastaralou Z490 platformu, u které máte jistotu, že do ní nikdy žádný konkurenceschopný procesor Intel nevydá, protože pokud někdy přejde na 10nm (ne-li 7nn), tak ty budou vyžadovat úplně nové desky. Takže opravdu neexistuje žádný dobrý důvod nové Core 10000 a LGA 1200 platformu kupovat a neočekávám tedy, že by se na poměrech AMD vs Intel v retailu něco výrazně měnilo v dohledné době.
Naopak, pokud Intel nechá věci tak jak jsou, tak na konci roku může AMD přepisovat rekordy s 95%+ podílem. A je vážně ostuda zákazníků, že podobně jako v retailu, to nevypadá i v OEM a serverech, protože pokud jde o procesory, jejich výkon, výhodnost, cenu a efektivitu, situace je všude stejná (AMD je lepší volba pro všechny). Jenže retail je zatím jediný segment, kde hraje roli to, jaké ty produkty skutečně jsou a zákazníci podle toho vybírají. V OEM a serverech hraje hlavní roli hlavně to, kolik se zaplatí do správné kapsy a koncoví zákazníci často ani nedostávají na výběr mezi AMD a Intel, ale jen mezi Intel a Intel. A náhoda to prostě není. Nesmíme zapomínat, že na procesorovém trhu skutečná konkurence neexistuje a nefunguje. Máme jen zdání konkurence. Ale speciálně retail trh ukazuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby konkurence na procesorovém trhu byla. Užívejme si toho, dokud to trvá, protože to nemusí trvat věčně (ale několik dalších let to ještě vydrží).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|