Méně než měsíc zbývá do vydání nových procesorů AMD a bude to stát za to.
Musím říci, že v zákulisí je teď hodně nadšených a nervózních lidí, kteří by rádi řekli ukázali velmi zajímavé věci, ale musí ještě držet. A jestli se vám líbí, co zatím AMD dokázalo s RYZEN 3000 ZEN2 procesory, tak jen řeknu, že ZEN3 jsou úplně nový level …
Už 8.října AMD vše ukáže, a ještě ten měsíc vstoupí procesory do prodeje. Samozřejmě pokud vás nezajímají nejlepší procesory na trhu ve všech ohledech a ve všech úlohách, tak můžete být v klidu ;). Všichni ostatní se ale těšte na zajímavé věci. Já bohužel velmi brzy budu muset přestat mluvit o novinkách, ale ještě jsem to nepodepsal, takže zatím můžu :).
Vypadá to třeba, že nové procesory se jnebudou jmenovat RYZEN 4000, ale ponesou označení RYZEN 5000! Není to poprvé co o tom slyšíme. Už před několika měsíci jsem vás informoval, že je to velmi reálná možnost. Zatím to neříkám jako že je to 100% jasné, ale i pokud si všímáte věcí, které samo AMD zatím řeklo, je to velmi velmi pravděpodobné. Už jen to, že AMD mluví o nový RYZEN procesorech oficiálně stále jen jako o ZEN3, zatímco o Radeon RDNA 2 mluví jako o RX 6000 (a to vyjdou později), napovídá dost. Současně nejen já, ale prakticky všichni ostatní si už delší dobu stěžujeme přímo AMD, že vyznat se v těch jejich názvech je stále větší potíž. Speciálně když AMD označuje procesory různých generací architektur stejně, což je potíž hlavně v oblasti APU, které vycházejí na trh prostě později.
V tuto chvíli máme skvělé RYZEN 4000, jenže to jsou RENOIR APU se ZEN2 architekturou, tedy technicky jde o RYZEN 3000 řadu, jejíž označení už ale nesou staré APU ZEN+ architektury. S tím, jak jsou RYZEN 4000 velmi populární, a hlavně už i běžní uživatelé vědí, o jaké procesory se jedná, AMD si uvědomilo, že pojmenovat zbrusu novou generaci ZEN3 pro desktop opět jako RYZEN 4000, není tak úplně dobrý nápad. Název RYZEN 5000 dává mnohem větší smysl. AMD by díky tomu mohlo srovnat krok generací. A tedy APU se ZEN3+GPU, by se příští rok jmenovaly také RYZEN 5000
Zatím to tedy neberte jako 100% potvrzený fakt, ale stále více zdrojů říká, že AMD nám za ten méně než měsíc, představí RYZEN 9 5900X, RYZEN 7 5800X a RYZEN 5 5600X atd. Věřte ovšem, že ten název nebude zdaleka tím nejzajímavějším na těchto procesorech. Skoro bych řekl, že nové ZEN3 nemají s těmi současným ZEN2 mnoho společného. Kromě loga na čipu a že půjdou do AM4 desek, je u nich prakticky všechno úplně jinak. ZEN3 je prostě úplně nová architektura a musím říci, že zejména ten výkon na jádro, a to jak funguje boost jsem vážně nečekal :).
Pamatujete na CES 2019, kde AMD poprvé v historii dostalo pozici hlavního řečníka a hlavní prezentaci celé akce? Čehož skvěle využilo pro prezentaci 7nm RYZEN 3000 procesorů a překvapilo i první herní 7nm grafikou na světě. CES totiž sleduje prakticky celý technologický svět, včetně mnoha lidí, kteří se jinak o AMD a jeho produkty nezajímají a neslyšeli by o nich. Proč o tom mluvím?
AMD si to totiž zopakuje! Pořadatelé CES dali AMD podruhé v krátké době stejnou příležitost. Hlavní prezentaci celého veletrhu. Ten bude bohužel s ohledem na současnou situaci kompletně digitální, ale to nic nemění na významu celé akce. AMD prostřednictvím šéfky firmy bude mít možnost opět ohromit celý technologický svět a znovu se připomenout všem, kteří ještě neslyšeli o tom, že věci se zejména na procesorem ale i grafickém trhu, výrazně změnily a mění stále.
AMD zatím neřeklo, co představí, ale má tam mluvit o HPC a také hrách. Vzhledem k tomu, že RYZEN ZEN3 procesory pro AM4 a také EPYC verze pro servery, představí už za méně než měsíc, a následně na to i nové RDNA2 grafiky RX 6000, tak tyhle produkty už budou v lednu pasé. Osobně tak očekávám ohlášení nové generace Threadripper procesorů postavených na ZEN4. Je také možné, že AMD si nechá na leden třeba představení 16jádrového RYZEN 5950X procesoru a letos uvede jen 12jádrový RYZEN 9 5900X. Pokud jde o GPU, očekáváme novou generaci mainstreamu (NAVI 22 a 23). AMD má také ještě mnohem větší a výkonnější čip, než je nové velké NAVI21. A už nějakou dobu se spekuluje, že ho použije i pro „herní“ GPU i když pro něj není primárně koncipováno. Ano jde o CDNA architekturu pro HPC, kdy teoreticky by jej mohlo AMD dovybavit grafickými výstupy a poslat na trh jako nástupce Radeon VII, tedy hybridní herní/výpočetní kartu, která by nepochybně v mnoha směrech výkonově smázla vše, včetně RTX 3090. No a pak je tady nová generace mobilních procesorů atd.
Jinými slovy, nemusíme se bát, že by AMD nemělo v lednu v hlavní prezentaci celého CES 2021, o čem mluvit. Spíše si bude muset pečlivě vybírat. Osobně tak sázím na představení ThreadRipper ZEN3, k tomu výpočetní superGPU ARCTURUS (CDNA) a pak Radeon RX 6600/6500 a mobilních RX 6000M. Možná také technologickou praktickou prezentaci možností RDNA2, co by architekturu grafik pohánějící celou konzolovou platformu nové generace a velkou část PC k tomu. Tedy platformu pro kterou se vyvíjí a optimalizují všechny nové hry. Tohle je věc, která tady prostě ještě nebyla a nejzásadnější a dost možná rozhodující prvek v souboji nové generace grafik AMD/NVIDIA.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|