2x větší L3 Cache zjevně hraje roli. AMD také výrazně zvýšilo takty. Novinky ovšem stojí více.
Pokud někoho zajímá hlavně vysoký výkon na méně jader, než nutně co nejvyšší počet jader, AMD si pro něj připravilo novou sérii serverových/pracovních procesorů EPYC 7Fx2. Ta proti běžným modelům nabízí dvě speciality. AMD tak vyslyšelo některé požadavky zákazníků, kteří jsou různě omezeni licencemi SW na určitý počet jader/procesorů/socketů, nebo omezeni optimalizacemi aplikací ohledně počtu jader/vláken a bylo by pro ně výhodnější navýšit výkon u méně jádrových procesorů.
AMD se tak rozhodlo pro zajímavý tah. Vydává novou sérii EPYC 7Fx2 procesorů, která má maximálně 24 jader, ale stejně velkou L3 cache, jako modely s až dvojnásobkem i více jader. Jednoduše tyhle procesory prostě mají fyzicky konfiguraci čipů jako procesory s dvojnásobkem jader, ale aktivní je prostě jen polovina, ovšem zůstala ta L3 cache. AMD ale nezůstalo jen u toho a u těch aktivních jader podstatně zvedlo takty, kdy se bavíme o 300 až 600MHz, což u serverových čipů není vůbec málo. Samozřejmě s tím ale narostlo i TDP a to až na 240W.
AMD nabízí 8jádrový/16vláknový EPYC 7F32 se 128MB na až 3,9GHz se 180W. Normální 8jádrový EYPC má přitom jen 64MB a maximálně 3,4GHz při 155W. Nicméně protože ten 7F32 má fyzicky stejnou konfiguraci jako 32jádrová verze, tak místo 600 dolarů stojí 2100 dolarů. To samé platí pro 16jádrovou (7F52) a 24 jádrovou (7F72) variantu. Všechny mají velmi vysoké takty a 2x větší L3 ale také výrazně vyšší cenu než běžné EPYC se stejným počtem jader. Za to může i fakt, že používají prostě výběrové čipy. Ve výkonu je to ovšem znát.
Jsou aplikace, kde je 32jádrový systém se dvěma 16jádrovými 7F52 dokonce výkonnější, než systém s běžnými EPYC s celkovými 48jádry! Prakticky vždy je ale výrazně výkonnější, než systém s běžnými dvěma 16jádrovými EPYC. A nebavíme se o zanedbatelných %.
(Zdroj: Hexus.net)
AMD zkrátka tuhle speciální sérii udělalo dle požadavku některých zákazníků, kteří jsou buď nějak omezeni cenami a licencemi aplikací, nebo daná aplikace a jejich použití bude spíše těžit z maximálního výkonu na méně jader, což EPYC 7Fx2 série s vysokými takty a velkou L3 nabízí. Jde v současnosti o nejvýkonnější serverové/pracovní procesory na trhu, kdy Intel tak vysoké takty u srovnatelných XEON většinou nenabízí, a navíc jeho současná generace má mnohem horší IPC a je pro horší platformu bez PCIe 4.0 s jen 6kanálovým řadičem pamětí atd.
7nm AMD EPYC série má ovšem 8kanálový řadič a ohromných 128 PCIe 4.0 k tomu. Speciálně o tyhle nové čipy okamžitě projevily velký zájem výrobci serverů a pracovních stanic. Mezi nimi jsou Dell, IBM Cloud, Lenovo, Microsoft, Nutanix, Supermicro nebo VMware. Vypadá to, že tohle je konečně to, co chtějí a možná tak konečně uvidíme pracovní stanice a servery s AMD výrazně více …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|