Strana 1 z 2
- AMD vydává mobilní RYZEN 4000H v čele s RYZEN 9!
A jasně překonává Intel v noteboocích.
Je hotovo, Intel je poražen i v poslední oblasti. Na 7nm mobilní procesory AMD prostě nestačí.
Alespoň po stránce technologií, výkonu, ceny, efektivity a výhodnosti dokázalo AMD něco, o čem nikdo ještě před 3 lety neuvažoval ani v nejdivočejších snech a odhadech. AMD že by porazilo Intel? Něco takového jsme považovali za nemožné. Jenže máme rok 2020 a situace je poněkud jednoznačná. AMD v tuto chvíli nemá jen nejvýkonnější procesor na trhu absolutně, má také nejvýkonnější a nejlepší procesory v serverech, desktopech ale nově i v nejzásadnější oblasti, a to v mobilních počítačích. Ano, AMD a jeho RYZEN 7 vyrazily do notebooků a Intel nemá nic, čím by mohl konkurovat po stránce kvality, bezpečnosti, ceny a dokonce ani toho výkonu. Co si AMD pro nás připravilo?
- AMD RYZEN 4000 H procesory překonávají Intel ve všem …
Začátkem roku na CES AMD představila novou generaci mobilních procesorů RYZEN 4000 na zbrusu novém APU RENOIR, které integruje 8jádrový/16vláknový procesor ZEN 2 architektury a zásadně vylepšenou VEGA grafiku. V první řady dorazily hlavně RYZEN 4000 U, tedy 15W úsporné modely a jednoznačně překonávají Intel v této kategorii, protože ten nemá žádný 8jádrový 15W procesor.
Ve vzduchu samozřejmě vyselo ještě vydání klasických mobilních 45W modelů v čele s RYZEN 9, které AMD na CES vůbec nepředstavilo. Maximem byly RYZEN 7 modely, ale už z těch měl Intel důvod, mít nahnáno. AMD totiž v mobilní sféře získává rychle podíl a to doposud mělo na trhu jen RYZEN 2000/3000U série. Nicméně v těchto dnech se věci mění. AMD oficiálně uvádí RYZEN 4000H sérii pro výkonné notebooky v čele s RYZEN 9 4900H procesorem, který má 8jader/16vláken až 4,4GHz, integrovanou VEGA grafiku s 512SP a 45W TDP.
Nová generace již 7nm mobilních procesorů znamená opravdu hodně. V první řadě mají o více jak 15% vyšší IPC než minulá generace mobilních RYZEN procesorů, k tomu mají také až dvojnásobek jader a vláken. Mnohem rychlejší jsou paměti, kdy standardem je 3200MHz DDR4 proti jen 2400MHz už předchůdců, existují ale také modely, které budou mít až 3733MHz.
Procesory mají také více PCIe linek. Na rozdíl od desktopových RYZEN 3000 se ZEN2 jádry, zde ovšem AMD zůstalo u PCIe 3.0 a nepoužilo tedy 2x rychlejší 4.0. Důvodem je efektivita, kdy PCIe 4.0 je bohužel velmi náročné na spotřebu i chlazení a pro mobilní použití se tedy zatím příliš nehodí, když baterie a chlazení v tenkém těle jsou hodně důležité. Právě efektivita celku je zásadní věc, na které AMD dále velmi zapracovalo. Nová platforma má mít až o 75% vyšší efektivitu, než předchůdce, což je ohromující posun a Intel nikdy nečelil něčemu tak schopnému od AMD.
Zásadní je ovšem také ten výkon, kdy AMD sebevědomě tvrdí, že RYZEN 9 4900H je výkonnější než Intel Core i9 9000H a to v některých aplikacích až o 56%! Navíc překonat jej prý AMD dokáže i s 35W variantou 4900HS (ta má o malinko nižší takty ne 4900H s 45W), zatímco srovnávaný Intel Core i9-9880H má 45W TDP. Dokonce i levnější RYZEN 7 4800H je stále výkonnější a ten cenově přitom bude konkurovat Core i7 modelům.
A nejsou to jen náročné aplikace pro multijádra, AMD dokáže Intel překonat i v herním nasazení! Takže herní notebook a AMD se stává jasnou volbou?
Ano, čtete správně, nejvýkonnější mobilní procesor Intel poprvé v historii nestačí na mobilní procesor AMD. A rozdíl není nijak zanedbatelný. Samozřejmě se tomu zase až tak nedivíme. Stačí se podívat na technologie a parametry.
AMD je na 7nm se zcela novou ZEN2 architekturou, zatímco Intel všem prodává zastaralé a děravé 14nm procesory, protože nic lepšího nemá. Zatímco v desktopu se nižší výkon na jádro a nižší IPC snaží dohánět vysokými takty, ovšem pak jeho udávané 95W TDP je v praxi reálně dvojnásobné, tak v mobilních PC těch udávaných 45W musí dodržovat. Jinými slovy, nemůže hnát takty na 5GHz apod. A to je problém! Protože pak má v běžné praxi Intel takty srovnatelné, nebo dokonce nižší než jaké mají RYZEN 4000 procesory od AMD. Ty ovšem disponují vyšším výkonem na jádro a vyšším IPC, takže na stejném taktu jsou prostě výkonnější. Intel nedokáže při stejném TDP a podobných taktech s AMD dnes výkonově ani efektivitou soupeřit.
AMD navíc slibuje výborné provozní vlastnosti nové generace prvních 7nm mobilních procesorů na trhu. A při vyšším výkonu než jaký má Intel, nabízí výbornou výdrž na baterie. A nejen ve srovnání se 14nm Intelem, ale i 10nm procesory. V praxi je 8jádrový RYZEN 7 4800U srovnatelný s výdrží mnohem slabšího jen 4jádrového 10nm Intel Core i7 ve srovnatelném lehkém notebooku se srovnatelnou baterií. To je velmi impozantní mezigenerační zlepšení ze strany AMD a výrobců NB, kteří při něj navrhli exkluzivní nové modely a řešení. Něco, co jsme na trhu neviděli mnoho let.
AMD rovněž může nabídnout zajímavou technologii spojený RYZEN procesorů s RADEON grafikami, kdy kromě integrované grafiky v procesorů může systém aktivně současně využívat i výkon neintegrované RADEON RX 5000M, kterými mohou být nové notebooky také vybavovány.
|