AMD vysvětluje, jak je to s čipy v RYZEN ThreadRipper – 2 jsou opravdu nefunkční („kusy kamene“). Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 19 září 2017
altDost bylo spekulací, dohadů atd. AMD přichází s vysvětlením, jak se věci mají.

 

 

 

 

Před pár dny byly oživeny diskuse na téma, zda současné RYZEN THREADRIPPER procesory mají ve skutečnosti všechny 4 jádra funkční, tedy teoreticky by mohly jet místo maximálně se 16, tak rovnou s 32 jádry. Největší optimisté dokonce razí teorii, že AMD už současné čipy prodává sice jako 16jádra, ale později uvede aktualizaci BIOSů, která umožní odemčení na plných 32jader. Já sám jsem vám nabídl vysvětlení, že je sice technicky určitě možné, aby procesor vzhledem ke své velikosti a existenci EPYC verze, nesl všechny 4 čipy funkční, a tedy mohl mít plně funkčních 32 jader, ale vyžadovalo by to i úpravy základních desek ohledně fungování potřebného 8kanálového řadiče pamětí, protože 32jádrový EPYC má prostě 2x všeho, co 16jádrový RYZEN. Nicméně také jsem vám nabídl vysvětlení, proč vlastně není uvedení více než 16jádrové varianty RYZEN THREADRIPPER na pořadu dne, proč si nemyslím, že v této první generaci se vůbec AMD bude snažit více než 16jádrový TR na trh dostat. Jsou zde jednoduše provozně funkční (spotřeba a chlazení) i ekonomické důvody, a vlastně samotná otázka praktické využitelnosti (optimalizace aplikací na 16+jader) takového CPU. Více zde:

Proč o tom ale zase mluvíme? Protože AMD se s ohledem na novou vlnu diskusí a spekulací, jak se věci mají, rozhodlo oficiálně věci vysvětlit. James Prior z AMD tak říká následující:

ThreadRipper není EPYC procesor, protože část procesoru, která je u EPYC funkční, u RYZEN TR funkční fyzicky není a nemůže být (odlišný substrát). U všech TR jsou funkční jen 2 čipy, další dva nemají potřebné cesty, jak by vůbec mohly fungovat a jsou to v podstatě kameny.

Definitivně tam můžeme vyloučit, že by současné existující procesory ThreadRipper mohly fungovat s více než 16 jádry, byť všechny 4 čipy jsou čipy. TR ale používají jinou substrátovou destičku než EPYC, která zajišťuje funkčnost právě jen těch dvou čipů, přičemž ty další dva čipy nejsou už na nic napojeny. Že jsou to kusy kamene je v podstatě naprosto výstižné. Jde o křemíkové čipy, tedy po spečení a všech operacích je nefunkční čip vlastně kus křemene. Jedná se o zmetky z výroby, kdy AMD má sice velmi vysokou výtěžnost, kdy nyní se uvádí už více než 90%, což je snová hodnota pro výrobce jakýchkoliv velkých čipů, ale přeci jen část čipů je vadných a nedají se použít ani pro RYZEN 3. Tyto čipy tak už nemají některé finální výrobní operace ohledně jejich zapouzdření (nejsou třeba když stejně nefungují) a proto vypadají po obroušení lehce jinak. Jsou zkrátka nefunkční.

Asi se tak ptáte, proč je tam AMD vůbec dává. Důvody jsou v zásadě dva. Ten hlavní souvisí s konstrukcí pouzdra, kdy v takto velkém čipu by s poměrně velkým tlakem chladičů mohlo docházet k prohybům a tlakům na jen dva napříč osazené funkční čipy (a ty jsou poměrně křehké). Takže 4 čipy jsou lepší řešení z hlediska konstrukce. No a pak z hlediska ekonomiky výroby je pro AMD levnější vyrábět EPYC i TR na jedné lince, než vyvíjet výrazně odlišný design a návrh TR a tedy nové stroje a výrobu čistě pro TR. Takže když AMD použije jednodušší základní destičku pro jen 2 funkční čipy a další 2 čipy a prostor pod nimi už je nefunkční, fyzicky může finální výroba a kompletace čipů TR probíhat na stejné lince jako v případě EPYC procesorů.

V této generaci tedy téměř určitě neuvidíme více než 16jádrový ThreadRipper a jsou tak i plánovitě vyráběny, i když nesou fyzicky 4 čipy. Potenciál ale zůstává, fyzicky, pokud by AMD hodně chtělo, tak může udělat desktopovou verzi 32jádrového EPYC procesoru. Dala by se upravit serverová deska pro to a všechno. Ale jak jsem napsal v předchozím článku, už tak většina aplikací nedokáže využít ani 16jader/32vláken natož dvojnásobku, přičemž napájení a chlazení takového CPU, pokud by měl běhat na stejných taktech jako běhá TR (což by klidně mohl), by bylo prostě příliš. Zkrátka je to v současnosti prakticky nevyužitelné, zbytečně náročné a vlastně i neekonomické řešení. Potenciál tam ale je, 4 čipy a vše potřebné se do pouzdra TR klidně vejde a patice může adresovat, takže konkurenční Intel má rozhodně důvod se bát, že pokud by AMD chtělo, mohlo by 32jader pro desktop uvést. Současné TR jsou ale jen 2čipová řešení s maximálně 16jádry/32vlákny a nemyslím si, že by nám zatím nestačily :).

Mimochodem, udělali jsme srovnání, jak si nový TOP model procesoru AMD RYZEN ThreadRipper 1950X vede proti TOP modelu procesoru AMD minulé generace, tedy FX-9590. A budete žasnou, že to nové 16 jádro žere dokonce i méně, ovšem na jeho výkon byste potřebovaly 4 a často i 5 těch starých FX procesorů ;). Pamatujete si někdo větší generační skok v rámci jednoho výrobce?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 20:07:33

Ono dávat funkční čipy jen jako podpěru pod chladič nedává smysl hlavně ekonomicky. Jako jedna montážní linka je fajn ale než tam cpát funkční čipy (navíc 2x 8jádra) tak to se snad vyplatí nařezat kusy čistýho křemíku a montovat tam je.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-20 07:47:47

Drahy je vyvoj vyroba zariadenia a odladenie vyroby, tam idu miliardy, ale ten 0,5g piesku s coho je vyrobeni chip nieje drahy.
Taky priklad laserova priemiselna tlačiareň, ta stoji cca 50 000€ ale ten papier s nej stoji 2-3 centy
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-20 08:34:24

AMD sa k tomu jasne vyjadrilo, dva čipy nie sú ani prepojené s pinmi na dolnej strane procesora a preto nemôžu byť odomknute. Sú to najskôr čipy z periférie waferu, ktoré sú praktický nefunkčné. Ono to celkovo nedáva zmysel, aby si Amd kanibalizovalo predaje epyc platformi
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 445x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1818x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1935x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3946x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1