Vývoj nových generací procesorů a grafik už směřuje do finále. AMD tedy ví, co bude moci nabídnout.
Ačkoliv se ZEN 3 procesory a RDNA 2 grafické karty teprve začaly prodávat a zdaleka nemáme na trhu všechny produkty na nich založené, z hlediska vývoje jsou vlastně prakticky ukončené. AMD už se věnuje jen vylepšování a ladění jednotlivých produktů, SW podpory apod. Hlavní pozornost a maximum prostředků však nyní věnuje dokončení vývoj následujících generací architektur. A vzhledem k tomu, že právě letos (2021) má být vše dokončeno, AMD směřuje do finále a začíná o těchto novinkách oficiálně hovořit, protože už musí mít velmi pokročilé vzorky atd.
Poprvé se tak AMD vyjádřilo přímo na adresu ZEN 4 architektury. O té víme, že půjde o opravdu zásadní vývojový skok. Čipy jsou přímo navrženy na 5nm výrobu TSMC, která ji pro ně také na míru navrhla. Samozřejmě skok ze současné 7nm (kdy navíc ZEN 3 ani nepoužívá nejlepší a nejpokročilejší verzi 7nm TSMC, tedy tu s EUV) na 5nm výrobu bude znatelný, i kdyby AMD nezměnilo na čipu téměř nic. Jenže ZEN 4 bude mít hodně nového.
Více-prezident AMD říká, že máme čekat opět masivní skok výkonu tzv. IPC. Tedy nárůst výkonu na takt. ZEN 4 bude opět výrazně překopaná architektura. Očekává se zrychlení a zvětšení cache, samozřejmě i vnitřní sběrnice samotné. Ta bude muset být výrazně zrychlena, protože se přechází na velmi rychlé DDR5. A doposud AMD udržoval takt vnitřní sběrnice čipu svázaný s taktem operačních pamětí, proto AMD těží z rychlejších paměťových modulů, protože osazením DDR4 3600 až 4000 MHz vlastně „taktujete“ procesor samotný proti základním defaultním 3200MHz. DDR5 jsou ale mnohem frekvenčně rychlejší.
AMD upravilo u ZEN 4 všechny klíčové aspekty architektury a procesoru samotného. Zatím ale pochopitelně neřeklo, jak moc to bude lepší. Například je otázkou, zda AMD zvýší počet jader, kdy proti tomu hovoří mnoho aspektů. Zajímavější by údajně bylo zvětšit jádra a zvednout počet vláken. Nevíme přesně, co v tomto ohledu přinese ZEN 4, nicméně z hlediska IPC očekávejte podobný posun, jaký udělal ZEN 3, tedy opravdu opravdu hodně velké zlepšení. Jenže zatímco ZEN 3 proti ZEN 2 neměl výhodu nového výrobního procesu (a přesto je významně frekvenčně rychlejší a efektivnější) ani výhodu nové platformy (kdy nutná kompatibilita s AM4, kterou AMD navrhlo pro první ZEN, už mnoho věcí zásadně brzdí), ZEN 4 bude mít výhodu více než 1generačního skoku u výrobního procesu. A k tomu výhodu nové na míru pro něj udělané „AM5“ platformy navíc s DDR5 a PCIe 5.0.
Osobně tak očekávám od ZEN 4 mnohem větší celkový skok, než jsme viděli u ZEN 3. Na rovinu, podle mě bude ZEN 4 největší posun v mnoha směrech nejzásadnější posun, od uvedení RYZEN 1000 série proti FX. Rozhovorů s AMD na téma ZEN 4 ostatně přibývá a sám jsem na toto téma s několika lidmi hovořil a všichni, kteří vědí, tak se tváří opravdu hodně sebejistě.
Kdy se tedy dočkáme? To je otázka, nicméně ZEN4 svítí v roadmapě na konci roku 2021, kdy jde ale určitě až o produkt pro rok 2022. Byl bych opravdu v šoku, kdyby jej AMD vytáhlo na trh ještě tenhle rok. Podle mě to ale neudělá. Já si stále myslím, že letos sice uvidíme novou AM5 platformu s DDR5, ale půjde o „test“, kdy AMD pro ni vydá upravené ZEN3 (ZEN3+) procesory v rámci „WARHOL“ platformy. ZEN 4 procesory osobně očekávám až tak v Q2 2022. Mimochodem AMD už pracuje také na ZEN 5, na kterém dělá druhý team. Jaké má cíle ohledně něj ale prozatím nechce říci ani samo AMD. Žádné zpomalování vývoje se evidentně nechystá a AMD bude uvádět nové procesorové produkty pravidelně rok co rok.
A totéž platí na poli grafických karet a GPU jako takových. Zde se věci teprve naplno rozjíždí. RDNA 1 se povedlo, ale mnohem zásadnější jsou nově uváděné RDNA 2 a také CDNA architektury. Pokud jde o CDNA, tohle je zásadní produkt pro HPC, kdy nový Instinct Mi100 je dokonce momentálně nejvýkonnější HPC GPU na světě a už teď má AMD jisté odběratele v podobě hned několik nejvýkonnějších superpočítačů světa.
RDNA 2 je pak dost možná nejzásadnější grafická architektura v historii nejen AMD, ale celého trhu. Poprvé je nová generace herních GPU uváděna současně na PC i na konzole. V obou případech výrazně překonává očekávání, a především bude zásadní stavebním kamenem pro novou generaci her a herních technologií. RDNA2 také vrací AMD do high endu (kdy v mnoha případech je dokonce RX 6900XT nejvýkonnější herní grafika na trhu), ale také AMD vrátí do mobilního segmentu. No a již příští rok se dočkáme RDNA 2 v mobilní ARM SoC platformě, díky SAMSUNGu. Ten navíc má v plánu své nové EXYNOS s RADEON RDNA grafickou částí, prodávat i dalším výrobcům mobilit.
AMD už ale pracuje na nové RDNA 3, která podle všech indicií by měla přijít s čipletovým designem! Tedy Multi-GPU. Současně by mělo přijít ještě s výrazněji propracovanějším Infinity Cache systémem. K tomu téměř určitě bude vyráběno 6nm nebo dokonce 5nm. Alespoň ty klíčové části. Samo AMD očekává, že RDNA 3 přinese opět alespoň 50%+ zlepšení efektivity, kdy v případě RDNA2 proti RDNA1 byl dokonce tento původní plán překonán. Například RX 6900 XT je o zhruba 65% efektivnější než RX 5700 XT (RDNA 1). Takže jestli AMD opět plánuje podobný skok i u ZEN 3, je to dost šílené. Ale s čipletovým designem určitě zvládnutelné.
Podle toho, co slyším ze zákulisí, je RDNA 2 teprve skutečně jen zahřívací kolo. Přirovnávání k ZEN+ (RYZEN 2000 sérii), který vrátil AMD naplno do CPU high endu, je prý zcela na místě. Takže pokud RDNA 2 je ZEN+, tak RDNA 3 má být ZEN 2 a víme, jak masivní zlepšení po všech stránkách představovaly RYZEN 3000 procesory. Fakt, že RDNA 3 má být opravdu velká věc, tomu nasvědčuje i nervozita u konkurenční NVIDIA. Ta vůbec nečekala, že RDNA 2 bude tak dobré. On to asi nečekal nikdo. Speciálně když AMD nejen dokáže výkonem soupeřit s tím nejlepším, co NVIDIA má, ale dokáže to s mnohem lepší efektivitou a dokonce (alespoň oficiálně) za nižší cenu. Takže pokud RDNA 3 přinese to, co se očekává, nervozita u NVIDIA není nijak překvapivá.
Pro nás to znamená jen dobré věci, tedy hlavně to, že nové CPU a GPU budou sakra zajímavé. Jestli budou zajímavé i jejich ceny, to je otázka. Nicméně pokud vás to zajímá, tak současná situace, kdy výroba nestíhá, doprava zdražila a ceny všeho letí vzhůru, by nové generace ovlivnit neměla. Tedy alespoň pokud jde o příchod na trh. Rozjel se souboj, který jsme tu už dlouho neměli a všichni výrobci budou tlačit novinky na trh, jak nejdříve to bude možné. Ostatně AMD udělalo něco neuvěřitelného, něco, co jsme neviděli možná 15 spíše 20 let! Uvedlo zásadní novou generaci a zcela novou architekturu pouhý rok po té předchozí v případě mobilních RYZEN 4000 vs mobilní RYZEN 5000. A dává jasně najevo, že nehodlá ubrat plyn, ale právě naopak. Tím spíše, že Intel a NVIDIA se budou najednou také snažit … tomu se říká konkurence, něco, co jsme na CPU a GPU trhu mnoho let neměli.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|