Hned po vytvoření nové společnosti, která obsahuje veškeré výrobní kapacity AMD, oznámilo vedení plán na výstavbu nové továrny v New Yorku.
V USA mají samozřejmě zájem na to, aby tak významná výroba, která zajišťuje vedoucí úlohu na poli technologií, jako je výroba procesorů, zůstala na území USA. AMD při tom, kdy se nedávno rozdělilo na výrobní a nevýrobní část a nově vznikla společnost Foundry co., která je vlastněna z 45% AMD a z 55% investiční společností z Abu Dhabi a obsahuje veškeré výrobní kapacity AMD, oznámilo plán na výstavu nové továrny Fab 4x, která má stát v New Yorku. AMD je stále americká společnost se strategickým významem a tak se ani nepředpokládalo, že by plánu výstavby nové továrny byly kladeny nějaké překážky ze strany úřadů. navíc dnes, kdy je americká ekonomika v potížích.
Plán byl začít stavět už na počátku příštího roku. A ten se podaří naplnit. Celý projekt za 4,6 miliardy dolarů dostal požehnání už i od patřičných úřadů, které AMD schválily příspěvek ve výši 1,2 miliardy dolarů na výstavbu nové továrny. První lidé by měli v továrně najít práci už za dva roky a plná kapacita výroby má být dosažena v roce 2013. Nová továrna by měla být zařízena na výrobu 300nm waferů a počítá se s pozdější výrobou až 22nm procesem.
Současně se stavbou nové továrny bude probíhat modernizace stávajících zařízení. AMD má zatím jen jedinou továrnu, která vyrábí nové 45nm procesory. Stávající továrny budou modernizovány na zvládnutí výroby novějším výrobním procesem a už v roce 2013, kdy bude nová továrna v NY spuštěna, má dosáhnout výroba AMD téměř trojnásobku počtu Waferů, než je AMD schopné vyrobit dnes.
Právě nedostatečné kapacity výroby AMD znamenaly v minulosti pro AMD potíže. Třebaže z výkonového i funkčního hlediska má procesory srovnatelné, nebo v nedávné minulosti mělo i lepší než Intel, nebylo jich nikdy schopné vyrobit tolik, aby uspokojilo poptávku a tak získat větší podíl na trhu. Samozřejmě ani postavením třetí továrny se AMD jen tak mnohem větší společnosti Intel ve výrobních kapacitách nevyrovná. Intel má téměř dvě desítky továren po celém světě, i když samozřejmě ne ve všech se vyrábí procesory, čipsety nebo grafické čipy.
Zdroj: CB
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|