Pro společnost AMD počínaje dneškem nastává nová éra. Velké změny společnost ohlásila právě dnes …
To, na co jsem poukazoval v kratičkém článku dnes ráno, se oficiálně úderem 13 hodiny našeho času stalo skutečností. AMD oficiálně oznamuje velké změny, které bez pochyb ovlivní další působení celé společnosti.
Společnost AMD ve spolupráci s investiční společností Abů Dhabí oznamuje založení nové společností s názvem The Foundry Company. Vlastníkem této společnosti bude společnost Advanced Technology Investment Company (ATIC), za kterou stojí právě Abů Dhabí a její podíl v TFC (The Foundry Company) bude 55,6%. Za to do této společnosti investuje ihned 2,1 miliardy dolarů. Dalších 700 milionů pak dodá AMD, které získá v této nové výrobní společnosti 44,4%. Nová společnost také převezem část závazků AMD a to ve výši 1,2 miliardy dolarů. Pod novou společnost budou spadat továrny AMD v Drážďanech. Navíc se začne s výstavbou továrny v USA ve státě New York. Ta by měla stát dalších 6 miliard dolarů, které půjdou od společnosti ATIC. Nová továrna je známa pod označením Fab 4x, stavět se začne příští rok a najít v ní má práci 1400 lidí, ke kterým přibude dalších 5000 později. Nově vzniklá společnost The Foundry Company se tak stane výrobní společností AMD, jejíž hlavní a jednou náplní bude výroba procesorů. V první řadě hlavně pro AMD, do budoucna se ale čeká rozšíření o výrobu dalších procesorů i pro další společnosti. Společnost také bude více spolupracovat s firmou IBM na vývoji nových výrobních postupů pro výrobu procesorů.
Novinek je ale ještě více. AMD se tedy stane společností bez vlastních továren, i když bude držet podíl ve firmě se svými „původními „ továrnami. AMD se stane společností, která bude stát za návrhy čipů a bude značka jako doposud. AMD bude s IBM spolupracovat na vývoji vlastních procesorů a jejich technologií a starost o jejich výrobu už odedneška neleží na ní. Pro běžného zákazníka by se tedy nemělo nic změnit. Bez zajímavosti určitě není, že lidé, kteří do dnes měli na starost výrobní části ADM, nově přechází na stejné nebo obdobné pozice do nově vzniklé společnosti TFC. Dokonce i bývalý ředitel AMD, Hector Ruiz, přesedlal ze správní rady AMD do rady TFC. Za 314 milionů dolarů dnes také ve společnosti AMD zvýšila svůj podíl společnost MUBADA. Ta přikoupila dalších 11,2% a dnes už drží 19,3% podílu.
Celý plán ještě musí posvětit úřady. U amerických institucí však může panovat jistá obava ze zvyšujícího se vlivu arabských firem na výstavní skříň americké ekonomiky, kterou jsou právě technologické firmy jako AMD. Na druhou stranu plán vystavět továrnu v NY a utvořit pracovní místa může být tou správnou pákou (zejména v dnešní době), aby americké úřady daly celému plánu zelenou. Zpráva o rozdělení AMD a nové výrobní společnosti velice kladně ovlivnila akcie společnosti AMD, které ihned po oznámení tohoto plánu vystartovaly 30% růstem. Investorům se zdá se nový plán AMD líbí ...
Zdroj: AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|