Chystají se nové mobilní procesory RYZEN 7 2800H s vysokou efektivitou. Ještě letos!
Aktuální generace procesorů AMD RYZEN APU (Raven Ridge), tedy procesorů s integrovanou grafickou částí, je jedinou z nejvíce nedoceněných platforem na trhu. Objektivně jde o nejlepší x86 APU platformu na trhu, kdy nabízí minimálně stejný procesorový výkon, jako konkurenční Intel s dnes již 4jádrovými Core M procesory, ovšem AMD v rámci 15W platformy nabízí několikanásobně vyšší grafický výkon díky svým integrovaným VEGA. Prodeje a praktické nasazení této AMD platformy však zdaleka neodpovídá tomu, co nabízí. Výrobci počítače stále masivně používají konkurenční Intel platformu, která je ale pro koncové zákazníky dražší a je prostě zejména po grafické stránce mnohem slabší. Přesto se pár výrobců našlo, kteří AMD platformu používají a podíl AMD díky tomu přeci jen mírně roste v mobilním segmentu.
AMD navíc nemíní ve vývoji brzdit. Jak již víme, APU procesory, tedy čipy s procesorovou a grafickou částí jsou samostatnou řadou a produktem vedle všech ostatních RYZEN/EPYC procesorů, které integrovanou grafiku nemají a pro všechny se prakticky vyrábí stejný 8jdárový modul. Současná generace APU čipů má ale maximálně 4procesorová jádra/8vláken a v desktopu tyto procesory najdeme jako RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G. V současnosti jsou jejich APU čipy vyráběny 14nm a příští rok se dočkají 12nm verzí, a to pravděpodobně až s 8 jádry. Nicméně AMD chystá vylepšení už na letošní rok a zapracuje hlavně na efektivitě mobilních verzí. Slibuje až o více než polovinu vyšší efektivitu. Jak to dokáže v rámci stejné generace? Má na to trik :).
Architektura a výrobní proces zůstanou stejný. AMD však vylepší boostování apod. To samo o sobě by ale těžko udělalo ty desítky % přínosu efektivity. Mobilní procesory AMD RYZEN 2000H totiž nejsou 15W modely jako je řada U. mají totiž až 35W. Jedná se tedy o normální mobilní procesory, které sice budou žrát více, ale jejich takty procesorové i grafické části budou výše a budou mít tedy i znatelně vyšší výkon. Tomu navíc AMD zásadně pomůže rychlejšími paměťmi. 15W Raven Ridge RYZEN 7 2700U, se kterým AMD srovnává, má podporu jen 2400MHz DDR4. Jenže nový 35W RYZEN 7 2800H má 3200MHz DDR4. Aniž by tak AMD sáhlo na samotný procesor, jen použití rychlejších RAM udělá obrovský rozdíl ve výkonu jak CPU, tak zejména iGPU části. Jak víme, tak RYZEN procesory z rychlejších DDR4 zásadně těží, protože jejich vnitřní sběrnice běží na stejné frekvenci jako RAM. Mezi 2400MHz a 3200MHz je obrovský rozdíl, bavíme se klidně o 20% výkonu samotného CPU v některých případech a podobně na tom bude i výkon integrované grafiky, která RAM používá samozřejmě sama pro sebe.
Zde je tedy odpověď na otázku, jak AMD dokáže zvýšit energetickou efektivitou stávajícího procesoru, který sice bude mít cca dvojnásobné TDP, jenže díky tomu bude mít podstatně vyšší takty, tedy výkon CPU i GPU části a k tomu ještě podstatně rychlejší operační paměti, což u RYZEN a iGPU znamená další znatelný nárůst výkonu. Výsledkem tak bude mobilní procesor s velmi pěkným procesorovým výkonem a nepřekonatelným výkonem integrované grafiky, která udělá zbytečnými velkou část klasických low endových přídavných karet. Kdy AMD samozřejmě nastaví i atraktivní cenu.
- Proč je AMD RYZEN notebooků méně než těch s Intelem?
Teď už je jen otázka, do kolika PC se tohle AMD řešení dostane. Mnozí už se na to ptají, protože nabídka mobilních PC s AMD RYZEN je skutečně tristní. Před RYZEN érou se omezená nabídka počítačů s AMD dala jednoduše omluvit tím, že prostě AMD nemělo nic pořádně konkurenceschopného, pokud jde o efektivitu. Nicméně nyní už se o nekonkurenceschopnosti u AMD nedá mluvit, naopak AMD má v mnoha ohledech prostě lepší platformu než Intel. Jenže V čem je problém? Problém je politika a peníze.
Když si dnes rozbalíte nabídku nových notebooků s AMD RYZEN na největším eshopu v ČR, vyjede na vás nabídka pouhých 17 notebooků! Když si vyjedete nabídku notebooků s Intel procesory jen současné 8.generace (KABY LAKE a COFFEE LAKE) vyjede na vás 700 notebooků! Ani náhodou to neodpovídá tomu, co jednotlivé platformy nabízejí a že do mnoha PC by byla stávající AMD platforma prostě lepší než tak od Intelu. Problém je ale politika a peníze. OEM výrobci mají s výrobci CPU/GPU dlouhodobé vztahy a objednávky se dělají na kvartály dopředu. Bohužel na trhu nemáme skutečně funkční konkurenční prostředí, produktově je sice situace dost konkurenční, ale síla a možnosti jednotlivých výrobců jsou zásadně odlišné. Každý z výrobců čipů tak má různé páky na OEM výrobce PC. Rozšířenou a kontroverzní metodou je zvýhodňování určitého objemu odběru čipů, různými nepřímými platbami, příspěvky na marketing atd. To jsou ale peníze pro výrobce PC, pro koncové zákazníky to vůbec výhodné není.
To je vše samozřejmě nastaveno tak, aby výrobci PC museli odebrat opravdu velké množství čipů, kvůli kterému pak už konkurenční dodavatel (AMD) nemá zdaleka takový prostor. Výrobce PC by jednoduše nedokázal všechno prodat. Ano, Intel prakticky stále platí výrobcům PC aby nepoužívali AMD. Tyto prakticky jsou kontroverzní, jsou kritizované a jsou pod drobnohledem už léta, protože samozřejmě narušují fungující konkurenční prostředí. AMD nikdy nemůže přeplatit Intel a koncový zákazníci tak nemají takový výběr, který by mít mohli. Vše se ale špatně dokazuje a zákony jsou děravé. Dokud se podobné praktiky explicitně nepostaví mimo zákon, Intel ale třeba i NVIDIA na poli GPU, mohou prostě OEM výrobce „různě extra motivovat“ ač to není výhodné pro nás koncové zákazníky a neodpovídá to schopnostem jednotlivých produktů. AMD tomu samozřejmě nemůže konkurovat, protože je výrazně menší ve všech ohledech (především finančně) a především bojuje najednou s oběma výrobci na CPU i GPU trhu, kdy Intel bojuje jen na CPU a NV jen na GPU. A to je prostě rozdíl.
AMD tedy dokáže bojovat především kvalitou, výkonem a vlastnostmi svých produktů, ale jak říkám a jak je nám dokazováno skoro každý den, můžete mít vynikající produkt, dokonce nejlepší produkt v dané kategorii a oblasti, současně i výhodnější pro koncové zákazníky a levnější než cokoliv, co nabízí konkurence a stejně nemusíte mít úspěch. Konkurence může prodávat více, pokud má lepší marketing a více peněz na „podporu“ výrobců, prodejců apod. Bohužel kvalitní produkty jsou dnes jen malou částí, která vede k úspěchu a mnozí na to dávno přišli. Je lepší investovat do marketingu a podpory prodeje než do produktů samotných. Trh s mobilními PC, kde nakupuje přes prostředníky, protože si sami mobilní PC postavit nemůžeme, podle toho vypadá. Situace se sice lepší a lepšit bude, RYZEN 2000H budou dalším znatelným zlepšením, kdy Intel jak víme nemůže bez 10nm výroby svou stávající nabídku a platformu nijak zásadně vylepšit následujících 1,5 roku. Takže obecně se předpokládá a odhaduje, že podíl AMD v mobilním oblasti stabilně poroste a s tím poroste i nabídka notebooků s RYZEN procesory. Byť prostě nečekejte, že by byla tak bohatá, jako nabídka notebooků s Intel CPU. Je to nefér? Ano. Je to omezení náš zákazníků? Určitě. Co se s tím dá dělat? Z naší strany nic moc ... snad jen se snažit nakupovat skutečně ty nejlepší produkty za ty nejlepší ceny a tím dát najevo, o které produkty skutečně jako zákazníci stojíme.
Na druhou stranu je určitě lepší mít třeba jen výběr z 10 dobrých variant a možností, než ze 100 nepříliš dobrých ;) …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|