Už z kraje roku 2020 AMD představí další sérii významných nových produktů. CPU i GPU.
Začněme tím, co nás jako běžné uživatele zasáhne nejvíce a ovlivní podstatně situaci na CPU trhu. Ten má několik oblastí, kam se dnes výrobci soustředí. Zdaleka nejlukrativnější je serverový trh a HPC, kde se za 1 procesor platí i několik tisíc dolarů a obvykle takových zákazníci nakupují mnoho najednou. Není tedy divu, že Intel a AMD se sem hlavně zaměřují. A pro Intel zde nastávají krušné časy, kdy se z prakticky 100% podílu propadá stále více a rychleji. Stále sice má hodně přes 90% trhu, ale každé % trhu jsou desítky milionů dolarů a navíc Intel musí prodávat své procesory výrazně levněji, protože prostě nenabízí to nejlepší řešení dnes a zákazníci mu k AMD utíkají.
Druhou nejlukrativnější oblastí je OEM segment a zejména mobilní oblast, kde se prakticky technicky a výrobně stejné jako desktopové čipy, prodávají mobilní verze podstatně dráž. Mobilní PC také v prodejích převyšují u dlouho desktopový segment. V desktopu AMD také Intelu výrazně zatápí, nicméně mobilní a OEM trh, to je stále pole hlavně Intelu, ačkoliv i tady AMD zaznamenalo výrazně zlepšení se svou stávající nabídkou procesorů. To hlavní ale teprve přijde.
- AMD ve velkém zaútočí na mobilní segment v Q1 2020
Na blížící se lednový CES chystá AMD prakticky určitě představení nové 7nm generace mobilních CPU. A je se hodně na co těšit, protože stávající mobilní RYZEN řada je sice slušná, ale pořád má „jen“ 4jádra/8vláken maximálně a samozřejmě i když už má označení RYZEN 3000, jde o APU modely (tedy procesor s integrovanou grafikou) a staví na 12nm výrobě a kombinaci ZEN+ a VEGA. Nová generace s označením RENOIR, bude už ale úplně jiné zvíře.
Procesorová část bude více jak 2x výkonnější. Kromě nové 7nm ZEN2 architektury vzroste počet jader/vláken na dvojnásobek. AMD chystá 8jádrové/16vláknové RYZEN 7 i 6jádrové/12vláknové RYZEN 5 pro všechny mobilní segmenty od 15W po 45W. Současně nabídne výkonnější grafickou část s podporou mnohem rychlejších pamětí. Intel se tedy může začít hodně bát.
Průmyslové zdroje současně tvrdí, že AMD hodlá být velmi agresivní s ohledem na ceny, což podobně jako v desktopu být klidně může. Intel a jeho ceny mobilních CPU jsou totiž stejně absurdně přehnané, jako ceny Intel CPU v desktopu. Současně chce AMD tlačit i svou platformu jako celek, tedy nejen mobilní PC s procesory s integrovanými GPU, ale i mobilní grafiky, kdy v hlavní roli bude nová 7nm NAVI 14 Radeon RX 5500M. AMD chce dělat vlny hlavně v mainstreamu, kdy se podle mnohým můžeme dočkat opět velmi atraktivních a cenově konečně dostupných výkonnějších notebooků. Dominance Intel + NVIDIA platformy s jejich šíleně přehnanými cenami, by tak mohla být značně narušena, a to od Q1 2020. Ze strany AMD jde o zdaleka největší útok na mobilní segment za mnoho posledních let, prakticky od uvedení Athlon64 série, které bývaly i ve špičkových modelech svého času. Že by nové Ferrari Notebooky? Jeden z posledních s Athlon64 X2 tu stále někde mám :).
– velké výpočetní GPU a nástupce VEGA pro HPC
O tom, že AMD chystá nástupce VEGA, co by primárně HPC řešení, víme už delší dobu. Aktuálně se objevila podpora nového ARCTURUS GPU v ovladačích a je tedy jasné, že se vývoj blíží do finále. Nepůjde o GPU, které by mělo být určeno pro herní grafiky, tam míří série NAVI a vypadá to tedy, že AMD definitivně odděluje herní a výpočetní GPU architekturu. To už prakticky vzato udělalo, protože stávající 7nm VEGA 20 se na desktopovém Radeon VII objevila jen proto, že mohla, ale Radeon VII sám neměl označení RX, tedy herní řady a mnoho z prvků VEGA 20 bylo deaktivováno, nebo nemá žádné herní využití.
ARCTURUS by mělo dále rozvíjet VEGA architekturu, ale od GCN se posunout dál a tedy kombinovat i určité prvky NAVI. Nicméně půjde o GPU určené pro výpočetní nasazení, takže architektura může být a bude orientována jinak než NAVI. AMD údajně zdvojnásobila počet SP na výpočetní jednotku, takže by nové GPU mělo mít 128CU a 8192SP. Novinka má mít také podporu speciálních typů výpočtů, nové vektorové jednotky, jednotky pro strojové učení atd. Zkrátka HPC GPU se vším všudy.
Údajně se tedy díváme na nový Radeon Instinc MI100. GPU bude pochopitelně 7nm a bude používat HBM paměti a je prakticky jisté, že se neobjeví na žádném herním modelu. Na ty AMD chystá větší NAVI, které by se stejně jako ARCTURUS mělo objevit na trhu příští rok a to ještě v první polovině roku. Samozřejmě rozdělení na profesionální výpočetní GPU a herní GPU dává perfektní smysl, AMD by to udělalo dávno ve větším, pokud by mělo peníze, čas a lidi. NVIDIA jde prakticky stejným směrem a má výpočetní VOLTA a spotřebněji orientovaný TURING a mluví se o tom, že chystá výraznější odlišení v rámci nové generace. O univerzální GPU se přitom hlavně AMD snažilo dlouho a tím nejuniverzálnějším je právě VEGA. Nicméně vzhledem k výrazně odlišným požadavkům různých oblastí byla tahle univerzalita na škodu. Protože co svědčilo v jedné oblasti, znamenalo ústupky v jiné. VEGA například má drahé superrychlé HBM paměti, vynikající efektivitu vzhledem k velmi vysokému výpočetnímu výkonu, jenže při herním nasazení nebyl výpočetní výkon využit což se odrazilo v horší efektivitě a současně příliš drahé HBM paměti komplikovaly situaci s cenovou dostupností karet atd.
Takže rozdělení vývoje GPU je jedinou cestou. AMD samozřejmě mělo problém s omezeným rozpočtem a zdroji, takže nemohlo dělat tolik věcí najednou, kolik by bylo třeba. To už ale více jak rok neplatí, AMD znovu postavilo grafickou divizi plně na nohy, obnovilo více vývojářských teamů a vývoj tedy již běží. VEGA 20 byla první letošní vlaštovkou, následovaná NAVI a další řešení jsou viditelně na cestě. A to jsou dobré zprávy, protože víme, jak AMD dokázalo rozbít zabetonovaný CPU trhu a přesně to potřebujeme na GPU trh, který se naštěstí nedostal do takového stavu jako ten CPU, ale ne proto, že by se NVIDIA se svým GPP atd. zničit konkurenční prostředí dostatečně nesnažila. Očekávám tedy velmi zajímavý rok 2020 na poli GPU, kde kromě nové generace Radeonů dorazí i nové NVIDIA a první grafiky slibuje i Intel.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|