Samozřejmě většina výrobců hlásí rekordní čísla, ovšem AMD všechny výrazně překonává.
AMD naprosto rozdrtilo očekávání a už tak velké vlastní plány, pokud jde o finanční a prodejní výsledky za uplynulý rok 2021. Posílení AMD je navíc výrazně větší, než je celkový růst celého trhu, a hlavně růst většiny konkurence, speciálně Intelu. A to je velmi dobrá zpráva pro nás zákazníky a trh jako celek. AMD je totiž jedinou konkurencí Intelu na poli výkonných CPU a současně jedinou konkurencí NVIDIA na poli výkonných GPU. Přitom je ovšem menší než obě jmenované firmy, které se doposud soustředily jen na CPU nebo jen na GPU. Díky tomu tak konkurence na trhu byla jen z hlediska nabídky produktů, ovšem reálně konkurenční prostředí nebylo a nefungovalo …
Ostatně dominantní Intel má už delší dobu prokazatelně výrazně horší procesory než AMD, přesto jich stále prodává více a vydělává více než AMD. Jak je to možné? To samé NVIDIA, kdy RTX 3000 karty jsou cenově mnohem méně výhodné než AMD RX 6000, které jsou navíc často výkonnější a efektivnější. A přesto NVIDIA má mnohem větší prodeje grafických karet? Obojí je důkazem, že skutečně konkurenční prostředí na CPU i GPU poli prostě není a nefunguje, jelikož AMD je prostě mnohem menší než Intel a menší než NV, čemuž odpovídá také objem produkce atd. Zejména Intel usilovně pracuje na tom, aby vždy měl větší kapacity výroby než AMD, protože ne nějaké vyloženě lepší technologie, ale objem produkce je důvodem, proč Intel je tam kde je posledních více než 20 let. Co tedy trh, a hlavně všichni zákazníci potřebujeme? Potřebujeme, aby AMD výrazně vyrostlo, posílilo a bylo skutečnou konkurencí nejen díky lepším produktům, ale hlavně aby jejich objem dokázal skutečně konkurovat Intelu a NVIDIA. Což se ještě nedávno zdálo jako sci-fi. Ale dnes už víme, že nemožné už není nic. Speciálně u firmy jménem AMD, které dokázalo několikrát v posledních letech něco, o čem všichni tvrdili, že je naprosto nemožné a nemůže se nikdy stát. Například že by AMD mělo nejvýkonnější CPU na světě, nejvýkonnější herní GPU či nejvýkonnější výpočetní GPU …
Každopádně AMD pracuje na tom „vyrůst“. A jde mu to docela dobře :). Opět překonává vlastní plány. A ty rozhodně nebyly malé, AMD chtělo růst o 40% atd. Výsledek je ale mnohem lepší. Q4 2021 byl nejúspěšnějším kvartálem v historii pro AMD, když dosáhlo 4,826 miliardy dolarů na příjmech a 1,2 miliardy čistého zisku. A to při marži 50%, což je pro AMD obrovské číslo, ale stále je to mnohem méně než NVIDIA (65%) a Intel (54%). Což mimo jiné ukazuje, že AMD stále prodává své produkty za výhodnější ceny pro zákazníky a není tak předražené.
Celkově skončil rok 2021 pro AMD velkým rekordem, kdy dosáhlo na 16,434 miliardy dolarů příjmů a 3,648 miliardy čistého zisku. To je neuvěřitelných 68% a 166% roční růst v těchto oblastech, což opravdu nemá obdoby. Rostou sice skoro všichni v technologickém PC segmentu, ale AMD násobně více než o kolik roste celý trh a konkurence. Například Intel sice také vykázal rekordní Q4, kdy dosáhl na 20,5 miliardy s 4,6 miliardovým ziskem, ale ve srovnání s rokem 2020 jde pouze o 3% růst příjmů a dokonce 21% propad zisků! V ročním výsledku Intel prakticky stagnoval v příjmech a propadl se v ziscích i maržích. Takže jak vidíte, opravdu není zaručené, že rostou a vydělávají rekordně všichni stejně a není to dané trhem, že růst budete automaticky.
- AMD se daří všude, zejména serverová divize a konzole …
Segment klasických procesorů a grafických karet stále přináší největší příjmy. Ale už ne zisky! V Q4 2021 RYZEN + Radeon vydělaly 2,584 miliardy se ziskem 566 milionů, ovšem EPYC procesory spolu s konzolovými platformami a další zakázkovou výrobou, zvedly příjmy na 2,242 miliardy se ziskem rovnou 762 milionů. Meziročně klasická PC divize tak posílila o 32% v příjmech a 35% v ziscích, ale divize serverů, konzolí atd. udělala růst 75% v příjmech a 214% v ziscích!
V celkovém ročním úhrnu narostla RYZEN + RADEON divize o 45% v příjmech ze 6,4 na 9,3 miliardy a o 65% v ziscích z 1,26 na téměř 2,1 miliardy dolarů. Ovšem serverová a konzolová divize udělala růst rovnou 113% v příjmech ze 3,3 na 7,1 miliardy. A v čistých ziscích dokonce neuvěřitelných 406%, když ze zisku 391 milionů v roce 2020, bylo 1,979 miliardy za 2021 v této divizi! Z toho je tak asi všem jasné, proč se AMD soustředí na servery, HPC a konzole a dává jim prioritu ve výrobě před vším ostatním. A že to byla správná volba a rozhodnutí, i když to omezilo nabídku AMD v klasickém low endu, kdy někteří nechápou, že pokud by se AMD soustředilo na low end, v konečném důsledku by oslabilo celou firmu i trh za současné situace.
Klasické procesory nebo grafické karty pro naše PC jsou sice zajímavé, ale vydělávají podstatně méně než serverové a HPC produkty. Ostatně to je i důvod, proč Intel oslabil, pokud jde o zisky. Protože AMD získává výrazná % trhu v serverech, který je naprosto klíčový. Pokud tam AMD dokáže ještě posílit, zajistí si díky neskutečné setrvačnosti tohoto segmentu, obrovské jisté příjmy na mnoho dalších let, což je dobrá zpráva i pro nás a naše běžná PC, protože AMD bude mít peníze na to dělat klasické výkonné desktopové CPU a GPU, i když jejich prodeje nejsou zdaleka tak výhodné pro ni, jako serverové produkty.
- AMD však ještě nekončí a čeká další rekordní rok v případě 2022
Stávající vedení AMD však jedním dechem dodává, že ještě nekončí. To nejlepší prý teprve přijde. AMD si v roce 2021 zajistilo rekordní podíl na CPU trhu, speciálně na těch nejdůležitějších, tedy tom mobilním a serverovém, kam AMD soustředí maximum kapacit a pozornosti. Ke zděšení Intelu, který to poprvé skutečně finančně pocítil. A nebýt toho, že je situace ve světě, jaká je, tedy že a zájem o PC trhá rekordy a prodá se cokoliv bez ohledu na to co to je, v případě standardní situace by Intel prakticky určitě výrazně oslabil v příjmech a ziscích, kdyby dnes skutečně musel se stávajícími produkty o zákazníky opravdu bojovat. AMD má stále celkově lepší produkty, ve všech ohledech, pokud jde o high end i servery, a v mnoha směrech pokud jde o desktop i mobilní segment, kde ALDER LAKE vrátil Intel do hry jen výkonem, efektivitou je to ale naprostá zoufalost.
A tahle situace potrvá určitě většinu letošního roku, ne-li déle. Intel nemá v oblasti výkonných CPU stále co nabídnout, ALDER LAKE je moc slabý a pomalý proti EPYC a ThreadRipper. Jeho nový 10nm SAPPHIRE RAPIDS má zpoždění. A to takové, že bude stát proti zcela novým 5nm AMD ZEN 4 procesorům a platformě, proti čemuž nemá samozřejmě nejmenší šanci uspět a něco výrazně zlepšit. Intel díky ALDER LAKE zpomalí nástup AMD v mobilní platformě, ale asi jej nezastaví, stejně tak v desktopech AMD vyrukuje se ZEN 4, proti čemuž nemá 10nm ALDER LAKE ani jeho refresh, nejmenší naději. AMD chce také výrazně posílit na poli GPU, a to v HPC oblasti, kde má dnes extrémně výkonné čipletové 6nm CDNA 2 a brzy také 5nm CDNA 3. V klasických grafikách počítá s rozšířením produkce 7nm/6nm Radeon RX 6000 a nástupem čipletových RDNA 3, kdy na téměř 100% bude mít AMD v nadcházející generaci bezkonkurenčně nejvýkonnější herní grafické řešení na trhu. I NVIDIA dle zákulisních zdrojů počítá s tím, že monolitické LOVELACE nebude na čipletové NAVI 31 od AMD výkonem ani efektivitou zdaleka stačit. Rozšířit chce AMD také výrobu zákaznických čipů, jak pro stávající Xbox a PlayStation (ve hře jsou i nové verze), tak i pro další partnery například VALVE a jeho STEAM DECK a další zařízení.
Jinými slovy, AMD má hodně důvodů, proč slibovat po rekordním růstu v roce 2021 další obrovský růst v roce 2022. Už v probíhajícím Q1, které je obvykle pro všechny slabším obdobím, AMD naopak očekává další rekordní kvartál a překročí prý poprvé 5 miliard dolarů na příjmech! Za celý rok pak AMD odhaduje příjmy 21,5 miliardy, což by byl 31% roční růst, opět výrazně/několika násobně větší růst, než očekává celý technologický trh jako celek a většina firem. Pokud to AMD dokáže, bude to taženo jen a pouze kvalitou jeho produktů a zájem o ně, nikoliv setrvačností nabídky ani tím, že utiskuje konkurenci. Pokud dokáže 21,5 miliardy dolarů za rok 2022 a Intel vykáže opět zhruba 80 miliard dolarů celkem, bude AMD už „jen“ 4x menší než Intel. A to ještě v roce 2020 měl Intel skoro 10x lepší výsledky a výdělky než AMD.
Samozřejmě pro celý trh a nás zákazníky by bylo dobré, pokud by Intel ještě pár let zakopával a „nedařilo se mu“. A AMD tak mohlo výrazně posílit. Ideálně srovnat s Intelem krok zcela v příjmech, penězích obecně ale také výrobních kapacitách. Zatímco před pár lety by nás něco podobného ani ve snu nenapadlo, nyní řeknu, že vyloučit to nakonec zcela nelze (i když to bude extrémně obtížné a bude to vyžadovat, aby Intel ještě dělal pár lety chyby). I když Intel se zoufale snaží využít své stále velikostí produkce monopolní pozice, jak to jen jde, dokud ji má a zbrzdit tedy nástup AMD. Naštěstí na to ale nemá zatím dobré produkty a letos je mít stále nebude. Jinými slovy, AMD má klid k dalšímu výraznému růstu v probíhajícím roce 2022. Ovšem v druhé polovině 2023 už se může situace změnit, Intel se konečně dostane k lepším výrobním technologiím pro své procesory atd. Ovšem AMD je bude mít nepochybně také, současně bude mít nepochybně ještě silnější postavení na poli serverů a HPC než má dnes a celkově mnohem lepší pozici a rozjetý vývoj a všechno, takže je hodně na co se těšit …
Konkurenci potřebujeme, a nikdy jsme ji vlastně v oblasti GPU a speciálně CPU pořádně neměli. Měli jsme jen zdání konkurence, díky některým produktům, ale jejich počty na trhu a pozice a síla firem je prosazovat zejména v OEM apod. byly naprosto nevyrovnané. Každopádně AMD je velký ekonomický zázrak, nebývalý návrat společnosti, která byla před několika let prakticky před krachem. V tuto chvíli má k nemalému šoku a překvapení všech v mnoha směrech nejlepší CPU, GPU a platformy na trhu, zcela ovládá platformy konzolí atd. A chtělo to jen slušné lidi ve vedení, kteří koukají nejen na své vlastní krátkodobé finanční zájmy, ale dlouhodobé zájmy firmy i zákazníků, a hlavně na to, co skutečně zákazníci chtějí. Tak doufejme, že to ještě pár let vydrží … 2022 i 2023 jsou stále velká příležitost AMD výrazně vyrůst, protože zaskočená konkurence stále pracuje na produktech nových generací, které mají teprve přinést nějaký obrat v jejich případě. Ale ty se dostanou na trhu nejdříve na přelomu 2023/2024 … pro PC jako takové platí, že zažíváme zlatý věk, kdy je opravdu škoda, že situace s GPU je teď jaká je, ale všichni říkají, že se to znatelně zlepší v druhé polovině roku 2022, i když rozhodně nečekejte kompletní vyřešení a návrat starých časů a cen … tady se stále počítá s tím, že se věci vyřeší až v průběhu 2023/2024 …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|