Ani výrazně vylepšená architektura Intelu na 10nm výrobě, nebude stačit na AMD a jeho ZEN 3.
AMD poodhalilo další plány ohledně budoucích produktů, které přidělají hodně vrásek Intelu. Ten sice aktuálně představil alespoň v mobilní verzi novou architekturu, která má lepší IPC i je mnohem efektivnější díky 10nm výrobě, AMD však tvrdí, že ZEN 3 jej předčí. Navíc je velkou otázkou, kdy a jestli vůbec, se nová 10nm ICE LAKE série rozšíří i jinam než do mobilních oblastí. AMD však ZEN 3 plánuje opět pro kompletní nabídku od mobilních CPU po serverové.
Právě v souvislosti se serverovými EPYC procesory, které jsou pro AMD velkou příležitostí a doslova noční můrou jsou pro Intel, AMD upřesnilo pár budoucích plánů. Nově jsme se dozvěděli, že procesory postavené na ZEN 4 architektuře vyjdou v roce 2022 a budou se jmenovat „GENOA“.
Nicméně ještě před tím na 7nm+ výrobě vyjde „MILAN“, tedy architektura ZEN 3, která dorazí na trh v roce 2021. V obou případech jde o serverové procesory EPYC, které vyráží na trh až několik měsíců po RYZEN a většinou před ThreadRipper verzemi procesory se stejnou architekturou. Načasování tak víceméně sedí, protože 7nm+ ZEN 3 v desktopových RYZEN procesorech, očekáváme odhadem na trhu nejdříve kolem září/říjen příští rok (2020). EPYC modely ze série MILAN by se tak mohly v roce 2020 také představit, ale nejspíše se na trhu objeví až kolem ledna 2021. Na tom ale až tak moc nesejde. Současné nové 7nm EPYC „ROME“ jsou jasně lepší než cokoliv, co má Intel. Výkonnější 10nm procesory ICE LAKE jsou navíc stále velká neznámá. Ale v souvislosti se serverovými XEON modely na příští rok, se o nich alespoň mluví, zatímco o klasických desktopových modelech vůbec.
AMD si je však jisté, že je dokáže překonat. Jeho 7nm+ ZEN3 budou prý efektivnější, než 10nm od Intelu. 7nm+ výroba by proti stávající 7nm měla přinést o 20% větší denzitu, a 10% větší energetickou hodnotu, což může AMD podpořit a vylepšit ještě dalšími změnami a vylepšeními vlastní architektury. Intel tak rozhodně nemůže mít klidného spaní, protože to nevypadá, že by příští rok dokázal s AMD byť jen technologicky, efektivitou a vlastně i výkonem, srovnat krok. Což je neuvěřitelné, že se vůbec děje.
A to má AMD v záloze ten ZEN 4 a „GENOA“ procesory, o kterých teď víme maximálně jen to, že je tato architektura v závěrečných fázích vývoje a procesory mají dorazit na trh v průběhu 2022 (očekával bych, pokud ZEN3 EPYC dorazí v lednu 2021, tak ZEN4 EPYC zhruba v Q2/Q3 2022). O ZEN 4 ale nevíme téměř nic. Jen to, že velmi pravděpodobně půjde o další výrazný posun po všech stránkách, včetně vlastní výroby, která by mohla být 6nm nebo 5nm. AMD, které v současnosti jednoznačně technologicky a výkonem překonalo Intel, se mu v dalších 2 letech ještě vzdálí. A nedivil bych se, pokud by ZEN 4 byl z hlediska pokroku podobný posun, jako 7nm ZEN 2 proti 14nm ZEN 1. Intel tedy potřebuje udělat podstatně větší skok se svou architekturou a procesory, pokud se chce vrátit do hry jinak, než jen tím, že má větší objem výroby a víc peněz pro OEM partnery. A je evidentní, že stávající nová 10nm výroba a architektura Ice Lake prostě nemohou tempu AMD stačit.
Každopádně potvrzuje se, že AMD nehodlá usínat na vavřínech a budeme se pravidelně posouvat. To procesorový trh nezažil díky Intelu a jeho 4 jádrům, co musely stačit všem, téměř dekádu. A je zde stále hodně dluhů, nově na poli aplikací a jejich optimalizací, Windows počínaje. Myslíte, že AMD ve svých plánech přehnání, nebo je opět naplní, či dokonce překoná?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|