OEM partneři už mají nové procesory AMD na testování a jen těžko hledají slova. Intel má problém?
AMD se snaží udržet všechny informace o ZEN 3 sérii pod pokličkou a chystá si speciální představení pro ně. Ale přeci jen první věci unikají, zejména když se větší množství vzorků téměř finálních 7nm+ RYZEN 4000 procesorů, objevuje mezi výrobci komponent atd. Jak už od nás víte, ZEN 3 bude výrazně odlišný od dosavadních ZEN generací. Jenže více zdrojů dnes tvrdí, že bude ještě výrazně jiný, než jsme čekali.
Doposud byly ZEN procesory vždy stavěny sice jako jeden 8jádrový/16vláknový čip, ale vždy s dvojicí CCX modulů, které mezi sobě komunikovaly, různě dělené byly L3 paměti atd. ZEN 3 nebude sice mít větší počet jader/vláken, ale už nebude mít moduly. Tedy přesněji, celý čip bude jako jeden modul s 8jádry/16vlákny. To by samo o sobě mohlo v některých typech úloh, dost pomoci výkonu (speciálně třeba u her). Jenže podle nových informací to není zdaleka jediná a možná ani největší změna.
Proslýchá se, že AMD výrazně přepracovalo vlastní strukturu jednotek architektury i sběrnice. A to prý takovým způsobem, že zatímco stávající 7nm ZEN 2 je stále „jen“ evolucí původní 14/12nm ZEN 1/ZEN+, nový 7nm+ ZEN 3 je zcela nová architektura. Klidně by se nemusela jmenovat ZEN, ale úplně jinak. V některých typech úloh a výpočtů je prý až o několik desítek % výkonnější. Pokud jde o zlepšení IPC, tak v tuto chvíli se mluví o nárůstu 15 až 20% proti ZEN 2. A pozor, to se nebavíme o těch nejlepších případech, tedy 15 až 25% někde, ale v průměru aplikací! To by bylo naprosto monstrózní zlepšení. Speciálně když stávající ZEN 2 předvedl sám obrovské zlepšení a aktuálně je vůbec nejlepší procesorovou architekturou v tomto ohledu na trhu.
A výkon procesorů jako celek? IPC je jen jedním dílem skládačky. Druhým jsou třeba i vyšší takty, vylepšený algoritmus boostů, další úpravy architektury a využití nového 7nm+ EUV procesu. Očekává se, že ZEN 3 procesory budou mít o 200 až 300MHz vyšší takty než současné RYZEN 3000 modely. A to stále není všechno.
OEM výrobci počítačů a systémů mají totiž v ruce i nové procesory Intel. A to nemyslím teď jen Core 10000 sérii, ale už i Core 11000 sérii, tedy „Rocket Lake“. Ta sice podle prvních poznatků přináší také zajímavý posun IPC vůči SKYLAKE (přeci jen jde konečně o novou architekturu), jenže protože jde stále o procesory na 14nm, výkon i tak bude za RYZEN 4000 znatelně zaostávat. OEM výrobcům ale dělá největší starosti ohromný rozdíl, který panuje mezi AMD RYZEN 4000 a konkurenčními Intel procesory v oblasti efektivity. Tedy spotřeba vzhledem k výkonu a provozní vlastnosti jako takové. Ten rozdíl v této oblasti je prý naprosto zoufalý, že se prostě nedá přehlížet. A jednoduše Intel v dohledné době nebude vůbec konkurenceschopný. Ne dokud se nezbaví 14nm i 10nm výroby, které prostě vůbec nemohou s AMD (a TSMC) s jejich 7nm+ EUV soupeřit.
AMD RYZEN 4000 procesory se očekávají na trhu na konci roku. Konkrétně přelom říjen/listopad je reálným termínem. Není, ale vyloučeno, že v současné světové situaci, která stále komplikuje věci ve výrobě i prodejích počítačů, mohou nakonec vstoupit na trh až začátkem příštího roku. Podle mých informací se ale AMD zatím snaží splnit svůj oficiální slib a plán, a vydat ZEN 3 letos, i kdyby měly být dostupné až v tom listopadu či prosinci. S novými procesory dorazí také nová X670 platforma, která nahradí a vylepší některé drobnosti kolem PCIe 4.0 proti X570 atd.
Každopádně ze všech stran a různých zdrojů zatím slyším to samé. Tedy že ZEN 3 (RYZEN 4000) je více, než se očekávalo (a že se čekalo docela dost) a prakticky jde o zcela novou architekturu, nikoliv „jen“ další evoluce ZEN. A tomu prostě odpovídá ten reálný nárůst výkonu a zlepšení ve všech směrech. Máme prostě čekat, že vše bude odpovídat nové architektuře, tedy skutečně architektuře. Nikoliv jen podle jména, kdy místo označení 7000 napíšete 10000 a vydáváte to za novou architekturu. A navíc údajně je AMD ZEN 3 jen takové „protažení se“ před dalším dějstvím, tedy 5nm ZEN 4, který všechno zvedne na zcela novou úroveň. Všichni se tedy shodují, že nudit se v několika dalších letech rozhodně nebudeme. A první zkušenosti s RYZEN 4000 jsou opravdu zajímavé. Říkám konečně, už mě těch 16pomalých jader u 3950X nudilo, myslím si, že je čas tenhle zastarávající už skoro procesorový low end nahradit něčím pořádným ;) :P
Co vy, už berete cokoliv, co nemá alespoň 12 jader taky jako low end? :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|