U AMD mají napilno a jede se na plný plyn. RYZEN procesory se ZEN 3 architekturou jsou hotové.
Pokud vám nestačilo oficiální vyjádření AMD, že novou generaci procesorů, postavenou na zbrusu nové architektuře ZEN 3, vydá určitě letos (a řeč je o EPYC pro servery i RYZEN pro desktop), jsou zde aktuální indicie naznačující, že tomu tak skutečně bude. Zákulisní zdroje totiž aktuálně hlásí, že AMD plně dokončilo vývoj desktopových RYZEN 4000 procesorů s novou ZEN 3 architekturou pro AM4 platformu. Aktuálně jsou nové procesory prý v B0 verzi a připraveny na ostrou hromadnou výrobu, která začne velmi brzy.
Vše tak směřuje k oznámení a vydání nových „VERMEER“ procesorů v průběhu Q4 (říjen – listopad - prosinec), které naznačuje AMD již dlouho. Můj osobní tip (očekávání) jsou první oficiální náznaky/ukázky v průběhu srpna, ostré představení v září a reálné uvedení na trh, do obchodů a vydání recenzí v průběhu října, nejpozději v listopadu. Očekávám letos maximálně tyto modely: RYZEN 9 4950X/4900X, RYZEN 7 4700X/4800X a RYZEN 5 4600X/4600. Více bych letos nevyhlížel. High end v podobě RYZEN ThreadRipper 4960X/4970X/4990X pro TRX40 platformu, dorazí určitě nejdříve v průběhu Q1 2021. Očekával bych jejich představení/předvedení na lednovém CES.
- Desktopové RYZEN 4000G „RENOIR“ v létě
Ještě v průběhu léta se pak očekává uvedení několika nových procesorů s integrovanými grafikami. Půjde samozřejmě o RENOIR čipy, které znáte z mobilních RYZEN 4000 procesorů. V desktopových verzích budou mít až 65W a tomu odpovídající možnost vyšších taktů a tedy i výkonu. Očekává se 8jádrový/16vláknový model, stejně tak 6jádrový i 4jádrový. Všechny vybavené Radeon RX VEGA integrovanou grafikou. Oficiální oznámení čekáme v červenci, dostupnost v srpnu, nejpozději v září.
Letošní rok je tak už jasný. Vzhledem k tomu, že ZEN 3 procesory (RYZEN 4000) a ZEN 2 APU (RYZEN 4000U/H/G) jsou evidentně hotové, AMD samozřejmě už primárně maká na jejich nástupcích. O tom, co nahradí ZEN 3 se zatím jen čile spekuluje. Co je zatím asi jisté, že oficiálně potvrzené ZEN 4 co by další nová architektura od AMD, již je plně stavena pro 5nm výrobu, a hlavně nové patice, DDR5 paměti a PCIe 5.0.
Protože AMD zjevně vydává nové procesory zhruba co 14-15 měsíců vychází vydání nástupce letošních RYZEN 4000 (asi říjen 2020) na přelom 2021/2022, zhruba tedy prosinec/leden. Pokud by ale AMD plánovala vydat ZEN 4 pro novou AM5 mainstreamovou platformu v lednu 2022, tedy za rok a půl přesně, tak v té době by musely být DDR5 paměti skutečně mainstream. O čemž ale poněkud pochybuji.
Objevily se proto spekulace, že AMD údajně chystá ZEN3 vyrobený místo 7nm+ právě 5nm procesem, a půjde o vylepšenou ZEN3+ a platformu WARHOL, která se představí zhruba za rok. Prozatím je to opravdu jen spekulace, zaznamenal jsem tento název a spekulaci jen ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, bez potvrzení z jiných (které by o tom jinak také obvykle věděli). V tuto chvíli tedy berte ZEN3+ „VARHOL“ opravdu jen jako spekulaci. Nicméně dávalo by to smysl. DDR5 totiž pravděpodobně budou ve větší míře dostupné pro běžné použití v běžných PC až v druhé polovině příštího roku. A cenově určitě zůstanou celý rok 2021 dražší než DDR4 paměti, takže ve středních a nižších cenových hladinách se s nimi nedá počítat. Bude tedy určitě nutné mít nějaké přechodové období.
Nabízí se tedy možnost, že by AMD zachovalo RYZEN 4000 a X570/B550/B520 nabídku tak, jak ji letos a příští rok doplní a půjde spolu s příští rok vydanými RYZEN 5000G (CEZANNE APU) o poslední AM4 produkty. Vylepšený ZEN3+ „VARHOL“ postavený místo 7nm na 5nm výrobě, by pak mohl být příští rok prvním produktem pro novou AM5 patici a DDR5 platformu od AMD, který by tak byl výkonnější alternativou a přechodovým produktem. Postupně by jej pak nahradil a doplnil v průběhu roku 2022 RYZEN 6000 ZEN 4 „RAPHAEL“ v celé šíří nabídky od high endu po low end. V roce 2022 se očekává srovnání cen DDR4 a DDR5. Je to zatím jen spekulace, AMD nic jako ZEN3+ neohlásilo, v roadmapách je jen ZEN4 v tuto chvíli.
- APU procesory – AMD chystá dva různé ZEN3 modely
Procesory bez integrované grafiky, tedy EPYC a RYZEN pro servery, desktop a pracovní stanice, jsou pochopitelně důležité, ale pro mobilní platformu, která je dnes největší částí PC trhu, jsou zásadní modely s integrovanými grafikami. Aktuální procesory RYZEN 4000U/H a jeho brzy desktopové verze RYZEN 4000G, které mají 7nm ZEN 2 architekturu a RX VEGA grafiku, si vedou docela slušně ;).
AMD má ale už v tuto chvíli před dokončením jejich nástupce. A to ne jednoho, ale hned dva různé čipy. Oba již existují ve funkčních před-produkčních verzích A0. Oba sice mají údajně ZEN3 architekturu procesorové části, ale liší se grafikou. CEZANNE mají stále RX VEGA, jako současné RENOIR. Existuje ale prý také VAN GOGH, která nese integrovanou NAVI 21 (RDNA2) grafiku. Spekuluje se, že druhý jmenované jsou extrémně mobilní varianty, tedy procesory s nižším výkonem, a hlavně velmi nízkým odběrem. CEZANNE by měly být RYZEN 5000U/H/G. Osazení i další generace procesorů VEGA architekturou je trochu překvapivé, očekával bych, že AMD se bude snažit nacpat RDNA2 kam jen to půjde. Nicméně i v tomto případě by měla být VEGA dále vylepšena, takže to nebude tak, že výkon této integrované grafiky zůstane stejný, jako u současných modelů.
Očekává se, že AMD představí mobilní RYZEN 5000U/H procesory na CES 2021 v lednu s uvedením prvních notebooků na trh na přelomu Q1/Q2 2021. V tuto chvíli to vypadá na 7nm EUV výrobu, ale nelze vyloučit ani tu 5nm, kterou již TSMC má hotovou a AMD možnost využít.
U AMD tedy zatím stagnace nabídky a výkonu nehrozí. Firma zatím jede přesně podle plánu, což je docela příjemná změna proti některým jiným procesorovým společnostem …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|