Aktuálně to vypadá, že AMD míří na listopad s uvedením a oznámením nových RYZEN procesorů.
Ačkoliv se letošní rok chýlí ke konci, mohu vám s absolutní jistotou říci, že to nejlepší nás teprve čeká a bude toho hodně. Nová generace grafik, kterou odstartuje NVIDIA „AMPERE“ RTX 3000 série představením v září, dostane konkurenci v podobě prvních RDNA 2 RADEON grafik, kde to vypadá na přelom října a listopadu. A k tomu nás čeká zbrusu nová generace procesorů RYZEN.
- AMD ZEN 3 pro nové RYZEN je zcela nová architektura
V zákulisí již samozřejmě obíhají finální testovací vzorky procesorů, takže AMD se nedaří úplně vše utajit, doposud však nikdo nebyl tak drzí, aby leaknul praktický aplikační výkon :). A ten je rozhodně velmi zajímavý. Posun IPC, posun taktů ale především významné změny v architektuře znamenají znatelná zlepšení na všech frontách.
Už dříve bylo řečeno, že ZEN 3 je vlastně zcela nová architektura a je to bez přehánění největší změna vlastní ZEN architektury od jejího prvního uvedení v roce 2017 u 14nm RYZEN 1000 procesorů. Já jsem měl možnost se nedávno podívat na pár zajímavých dat ohledně novinek a musím říci, že AMD se rozhodně neflákalo. V rámci ZEN 3 přepracovalo a vylepšilo doslova každý dílčí prvek architektury a procesoru samotného. Přidalo pár zajímavých prvků a pro AMD úplných novinek, které dosud měly jen některé procesory Intel. Samozřejmě bez negativních jevů ;). A ještě je vylepšilo.
O tom, že AMD sáhlo i na vlastní uspořádání ZEN čipu, jsem vás již informoval dříve. Až doposud měly všechny generace, tedy ZEN, ZEN+ a ZEN 2 vždy čip složený ze dvou CCX modulů po 4jádrech se sdílenou pamětí. Nový ZEN 3 má ale jen jeden modul, a to s 8jádry/16vlákny a novým uspořádáním paměti. To umožňuje spoustu zajímavých věcí, které doposud RYZEN procesory nedokázaly.
Všechny architektonické změny a funkční vylepšení procesorů však brala maximální ohled na efektivitu návrhu z hlediska výroby a čipletového designu. AMD ví, jak mocnou zbraní je jeho současný design, kdy vyrábí těmi nejpokročilejšími výrobními procesy na světě jen tu malou zásadní část čipu s vlastními jádry, cache a případně řadičem paměti. V případě ZEN 3 tento designový směr ještě víc dotáhla, kdy maximalizovala úsilí o zmenšení čipu a oddělení všeho co není nutné do samostatného I/O, který je vyráběn levnějšími mnohem méně vyspělejšími procesy, protože na tom z hlediska výkonu či provozu vůbec nezáleží.
ZEN 3 je tedy nejzásadnější změnou ZEN architektury od jejího uvedení, kdy jde prakticky o takový velký úklid. Odstranění zásadních a známých omezení stávajících procesorů a vylepšení všech klíčových prvků v kombinaci s na míru upravenou 7nm+ EUV výrobou od TSMC. A slouží také co by příprava na revoluční ZEN 4, na kterém v současnosti AMD pracuje, co by hlavním procesorovém projektu, protože samozřejmě ZEN 3 architektura je už dávno hotová. Nyní se ladí už jen výroba a podpora. Následující ZEN 4 bude o přechodu na nové patice, DDR5 paměti, PCIe 5.0 řadič a téměř určitě i 5nm+ výrobu, kterou TSMC pro AMD udělalo na míru. V současném stavu věcí, a hlavně načasování vydání letošních ZEN 3 procesorů, očekávám že ZEN4 uvidíme až nejdříve v Q1 2022. Před námi je tedy minimálně celý jeden rok se ZEN 3. A rozhodně se nudit nebudeme.
- AMD ZEN 3 procesory jsou hotové a ladí se detaily
Jednou z výhod nových procesorů je, že pokud máte slušnou základní desku od slušného výrobce, budete do ní moci nové RYZEN ZEN 3 procesory osadit a užít si tedy poslední hurá v rámci stávající AM4 (a příští rok i TRX40) platformy. Jistá a 100% podpora je v rámci dnes již kompletní řady čipsetů X570, B550 a A520, kde bylo počítáno s podporou ZEN 3 od samého počátku. Jak ale víte, AMD nakonec couvlo a byť neoficiálně umožní podporu ZEN 3 i na rozšířených X470 a B450 deskách, jakkoliv to zde budou jen v rukou výrobců jednotlivých základních desek. Oni vám musí dodat potřebné BIOS a budou ručit za funkčnost. AMD ze své pozice ručí a garantuje 100% funkčnost ZEN 3 procesorů pouze na X570, B550 a A520.
- 100-000000065-04_46/36_Y
- 100-000000061-06_49/37_Y
Co se mě docela líbí, že ačkoliv skutečný výkon nových procesorů zná v tuto chvíli už opravdu mnoho lidí, zatím nikdo neleaknul žádné relevantní benchmarky apod. Ale očekávám, že ve velmi brzké době se tak stane, protože sample zamíří k mnohem většímu okruhu lidí. V současnosti se jen objevují informace o vzorcích procesorů, které obíhají. Ty nejnovější mluví o dvou 16jádrových modelech, kdy jeden má 3,6GHz v základu a 4,6GHz v Turbo. Ten zajímavější má ovšem 3,7GHz základu a 4,9GHz v Turbo.
- Bude se AMD o 5GHz snažit za každou cenu?
To tedy oživuje spekulace o tom, zda se AMD pokusí o 5GHz takt, či zda ho jsou ZEN 3 na 7nm+ EUV reálně schopny alespoň v tom TURBO režimu dosáhnout na těch 1-2 jádrech. Čistě prakticky vzato, AMD nepotřebuje honit 5GHz takt za každou cenu. Je to dnes jen hezké číslo, marketingově samozřejmě užitečné, ale funkčně je 5GHz doslova osina v zadku, jak jistě potvrdí Intel. Asi jste si všimli, že jeho Core i9-10900K procesory nejsou k sehnání, a to jednoduše proto, že Intel poněkud přehnal ty takty a není schopen tak kvalitní čipy jaké by potřeboval vyrábět. A ty co vyrobil, tak rychle degradují. Proto nedávno oznámil 10850K, který má o 100MHz nižší takty, ale ani v jeho případě to není žádná hitparáda. Intel sice se svými 14nm „SKYLAKE“ procesory dokáže dosáhnout 5GHz, ale stabilně to zvládne jen velmi malá část vyrobených čipů. A je to za cenu neefektivního provozu, ohromné spotřeby, a především znatelné a poměrně rychlé degradace čipů. Spousta uživatelů hlásí, že své 14nm procesory Intel procesory od sérií 6000/7000 a dál provozovala kolem těch 5GHz, ale v poslední době musí snížit ty takty, protože postupem času to přestalo být stabilní. V redakci máme pár kousků starších 14nm Intelů, které těch 5GHz dokázaly, ale po několika letech se stejným nastavením a klidně ještě lepším chlazením, už je tam stabilně udržet nedokážeme. Ta degradace čipů je prostě znát.
Intel sám před nějakou dobou řekl, že vysoké takty vypadají hezky na papíře, ale jejich přínos je značně limitovaný. Asi všem je jasné, že Intel by se k 5GHz netlačil, pokud by v současné době nemusel, protože ten takt je jediné, co mu zbylo. Mohu potvrdit, že v tuto chvíli 10nm nové procesory nedokáží 5GHz tak jako 14nm. AMD samozřejmě ví, že těch 5GHz je to poslední, co Intelu zbývá, ale prostě vyšší takty jsou velmi neefektivní z hlediska provozu. 1jádro na 5GHz bude v současném světě mnohem horší, než 2jádra na 4GHz. Přesto si myslím, že se AMD o těch 5GHz minimálně pokouší z marketingových důvodů.
Nicméně reálně z hlediska provozu a použitelnosti je to jedno. Ostatně Intel má také reálně vlastně jen pár procesorů, které se vůbec blíží 5GHz, většina se běžně takty pohybuje mezi 3,0 – 4,5GHz, protože tohle je reálný provozně efektivní takt, kde mají dnešní procesory smysl. Takže očekávám, že AMD možná skončí u 4,9GHz v turbo. Pokud by ale nějaký čip měl těch 5GHz, byl by to právě 16jádrový RYZEN, který bude kvůli snaze o maximální efektivitu, používat ty nejkvalitnější čipy, které je AMD/TSMC schopno vyrobit. Z hlediska reality 7nm+ EUV procesu, reálně se počítá s + 100 až 200MHz navrch proti současné 7nm výrobě. Pro nás zatím neznámou je samotná architektura a její úpravy, které to mohou posunout výše, nicméně pro AMD je podle mě maximální prioritou efektivita. Vyšší takty tu budou, ale honit je nepotřebuje, pro drtivou většinu uživatelů a vlastně většinu praktického nasazení kam čipy směřují (mobilní PC a servery), je efektivita a výkon na nižších taktech mnohem důležitější, než jestli se to vyškrábe na 5GHz.
- Jak se budou procesory jmenovat?
AMD se mimochodem baví diskusemi na téma pojmenování nových procesorů, kdy si spousta lidí myslí, že AMD přeskočí RYZEN 4000 (zůstane vyhrazeno RENOIR APU) a pojmenuje ZEN 3 novinky jako RYZEN 5000. Smysl by to z určitého pohledu samozřejmě mělo. Musím říci, že v současnosti nevím, jaký finální název AMD zvolí. Nicméně většina se přiklání k pokračování stávajícího systému, takže spíše očekáváme RYZEN 5 4600, RYZEN 7 4700X, RYZEN 9 4900X a RYZEN 9 4950X. Ale není to tesáno do kamene :).
Ať už se budou jmenovat jakkoliv, bude to největší procesorová událost letošního roku a dost možná poslední hřebík do rakve Intelu v rámci DIY desktopu na nějakou dobu. Neexistuje nic, co by Intel v současnosti mohl postavit AMD z hlediska maximálního výkonu a efektivity, Intel se zoufale drží toho „krále herního výkonu“, ale prakticky všichni si myslí, že o tohle poslední stéblo přijde. Nejen díky vylepšení ZEN 3 architektury, ale díky PCIe 4.0 podpoře v rámci celé AMD platformy (což Intel stále nemá) a faktu, že AMD procesory jsou prostě výkonnější, jsou v konzolích nové generace atd.
- Skvělý upgrade pro všechny?
Každopádně bude to velmi zajímavý konec roku. AMD stále mlčí, pokud jde o oficiální termín vydání novinek. Nicméně v zákulisí se mluví o přelomu října/listopadu s dostupností produktů v listopadu, kdy AMD bude chtít maximálně propagovat spojení RDNA 2 a RYZEN ZEN 3 a slíbilo, že RDNA 2 představí před uvedením nové generace konzolí, o které víme že proběhne v první polovině listopadu. Nutno říci, že AMD nikam spěchat nemusí. RYZEN 3000 procesory jsou extrémně populární a prodávající se skvěle, Intel a jeho Core 10000 série neudělala na zákazníky žádný dojem, dokonce spíše zájem o AMD zvedla. Nicméně AMD jede podle svého plánu a hodlá se ho držet bez ohledu na konkurenci a situaci na trhu. A to je správný přístup.
Osobně si myslím, že RYZEN 4000 bude velmi zajímavý jako upgrade pro majitele RYZEN 2000. Nejen proto, že pokud máte solidní X470/B450 desku, tak tam nové ZEN 3 budete moci osadit. Ale také proto, že část nadšenců s RYZEN 3000 se jich bude zbavovat, takže v bazarech se objeví za zajímavé ceny, AMD samo určitě sníží ceny RYZEN 3000 atd. Takže ve výsledku velmi levný upgrade. Obecně si myslím, že i kdyby většina z vás měla vyměnit s procesorem i desku, tak je to pořád atraktivní, třeba B550 má plnou podporu ZEN 3 a k tomu PCIe 4.0 pro novou generaci grafik a SSD, kdy třeba ale můžete použít vaše stávající paměti, zdroj i chlazení které máte teď u starších AM4 věcí.
Samozřejmě se tedy budeme věnovat novinkám v maximální možné míře. A i když byl zatím rok 2020 hodně zvláštní, jeho konec vypadá o poznání zajímavěji :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|