Očekávané 5nm procesory AMD s novou ZEN 4 architekturou pro nové AM5 desky se blíží!
AMD finišuje s přípravami na zahájení ostré výroby již 5nm ZEN 4 čipů pro první procesory, které tuhle novou architekturu dostanou. A těmi budou mainstreamové RYZEN procesory (možná pojmenované už jako RYZEN 7000) pro novou mainstreamovou AM5 patici, tedy X670 a B650 základní desky. Plná výroba čipů by měla odstartovat v TSMC továrnách už velmi brzy, tak aby vše bylo připravené na léto 2022, kdy mají nové procesory vyjít na trh. Půjde samozřejmě o další prohlubování čipletového designu atd.
Aktuální informace hovoří o tom, že AMD prý chce oficiálně oznámit tyhle zásadní nové čipy už začátkem Q3, což by znamenalo červenec. To není neobvyklý termín pro tuhle firmu, vlastně právě naopak. Takže jej považuji za velmi reálný, i když dostupnost procesorů a desek bych očekával nejdříve na přelomu červenec/srpen (07-08/2022). Spolu s novými procesory dorazí zbrusu nová AM5 patice, a to znamená i zcela nové základní desky. Nejdříve by měly dorazit špičkové X670, zhruba o měsíc později, počítám tedy kolem září (09/2022), by se měly objevit i cenově dostupnější B650 desky.
- AMD ZEN 4 platformy a procesory výhradně s DDR5
V každém případě AM5 platforma a první nové ZEN 4 procesory pro ně, počítají výhradně s podporou a používáním DDR5 pamětí. Vůbec se nepočítá s DDR4 variantami u AM5 platformy, což je ale asi pochopitelné. Zde tak může mít Intel a jeho ALDER LAKE (Core 12000) potažmo RAPTOR LAKE (Core 13000) pro současnou LGA 1700 (Z690) mírnou výhodu, protože DDR4 podporují. Na druhou stranu, většina nových LGA 1700 desek má už teď jen DDR5, takže „výhoda“ to bude hodně omezená. V současnosti si ovšem Intel naplno vyžírá fakt, že DDR5 nejsou ve stavu, v jakém by měly být, pokud jde o dostupnost a objem výroby. Dostupnost je horší než mizerná. Už tak vysoké ceny, které oficiálně jsou bezmála dvojnásobné s výkonově srovnatelnými DDR4, jsou i násobně vyšší. Jak moc se situace za více jak půl roku změní do uvedení AMD AM5 se ZEN 4, je otázkou. Každopádně AMD doufá, že kolem srpna/září příštího roku, kdy tedy bude uvádět AM5 platformu spoléhající na DDR5 výhradně, se věci výrazně zlepší. I když DDR5 budou stále určitě o něco dražší než DDR4, neměl by už být rozdíl tak propastný. V tu dobu už DDR5 budou dávno nasazené u nové generace mobilních platforem, které se představí v Q1 2022 a také u nové generace serverových platforem AMD (ZEN 4 EPYC) a Intel (SAPPHIRE RAPIDS). Takže objem výroby, dostupnost, prodeje atd. by měly být úplně někde jinde, než jsou dnes, kdy žádná jiná platforma než Intel LGA 1700, DDR5 nepoužívá.
Podporovat DDR4 paměti u nových ZEN 4 nedává při jejich uvedení až v druhé polovině příštího roku, žádný smysl. Už nová vylepšená mobilní ZEN 3+ pro mobilní RYZEN 6000H sérii (leden 2022), také spoléhá na DDR5, takže ZEN 4 na rozdíl od ní a také od Intel ALDER LAKE, je na DDR5 stavěna od samého počátku a nativně. Snad tedy DDR5 jako architektura lépe využije, než stávající Intel ALDER LAKE, kde většinou DDR5 proti DDR4 nemají, až na velmi vzácné výjimky, žádný měřitelný přínos, jen velké nevýhody (cena a spotřeba).
- PCIe 5.0 (Gen5) i na AM5 od samého začátku
Mimochodem, dříve se spekulovalo, že AMD nenabídne podporu PCIe 5.0 u mainstreamové AM5. Původně se uvádělo, že tahle platforma vyjde v první generaci bez Gen5, ačkoliv pro serverové/high endové platformy sTR5 (EPYC/ThreadRipper ZEN 4) se s PCIe 5.0 od začátku počítá. Prava, PCIe 5.0 nedává pro mainstream a běžné PC dnes příliš ekonomický smysl, což Intel a jeho nová Z690 dokonale demonstruje.
Vyžaduje fyzicky ještě dražší a robustnější zpracování desky než Gen4, takže Z690 jsou typicky i o několik tisíc korun dražší, než výbavou jinak úplně stejná AMD X570 deska (rozdíl jsou běžně nezanedbatelné 2-3 tisíce korun). Navíc na Intel Z690 je podpora PCIe 5.0 doslova k ničemu. V tuto chvíli neexistuje žádná Gen5 grafika ani SSD, takže nevíme ani jestli to vůbec funguje. A sám Intel to nemůže mít s ničím skutečně plně ověřené, protože neexistuje žádný PCIe 5.0 produkt ve finální verzi. Navíc Intel tu podporu u Z690 udělal tak, že CPU má jen 16 PCIe 5.0 linek, a ty jsou jen pro ten grafický slot. Nikoliv pro SSD M.2 sloty. Ty na Z690 deskách jsou nadále jen ve verzi Gen 4.0, takže žádný případný Gen5 M.2 SSD nebude na Z690 využit. A první PCIe 5.0 grafiky přijdou na trhu až na konci příštího roku a dost pochybuji o tom, že by herní modely potřebovaly, natož skutečně využily výhod Gen5 proti Gen4. S rezervou jim postačí Gen4 rozhraní.
Není tedy divu, že tu byly spekulace, podle kterých samo AMD o PCIe 5.0 podpoře u mainstreamové AM5 v první generaci neuvažovala. Nicméně ty spekulace se ukázaly jako zavádějící. AMD totiž nedávno víceméně oficiálně potvrdilo, že nová AM5 platforma bude mít PCIe 5.0, stejně jako jeho high endové a serverové platformy.
Za současné situace nedává ani nic jiného smysl. Vzhledem k tomu, že Intel tu Gen5 podporu natlačil do mainstreamu už nyní (i když je tam k ničemu, jen stojí peníze) a výrobci desek s tím tedy ve svých designech PCB desek plně operují, nedává smysl, aby minimálně X670 AM5 desky vyšly za ¾ roku bez Gen5. To by byl pro výrobce desek a PCB krok zpět.
Asi není tajemství, že výrobci základních desek využívají podobný/stejný PCB design a návrch svých modelů pro obě platformy, tedy Intel i AMD desky. A už teď prostě mají PCIe 5.0 design PCB na Z690, brzy i H670/B660 modelech. Takže nové AMD X670 ho dostanou určitě také. Cena samozřejmě bude vyšší než za Gen4 design, všechny nové desky s Gen5 budou dražší a bude na ně potřeba zase o něco více mědi atd.
- AMD a jeho 5nm ZEN 4 bude hlavní CPU událostí roku 2022!
Intel s ALDER LAKE a chystaným refreshem v podobě RAPTOR LAKE (rozšíří počet malých jader z 8 na 16, počet velkých zůstane na 8) sice naznačuje zlepšení, ale již 5nm ZEN 4 mu zcela jistě vezme vítr z plachet. Ty 10nm architektury Intel procesorů pro novou ale současně už teď vlastně ukončenou platformu LGA 1700, zkrátka nemohou se ZEN 4 v mnoha směrech držet krok, natož mu skutečně konkurovat. RAPTOR LAKE (Core 13000) vyjdou přitom přinejlepším ve stejnou dobu, co ZEN 4 RYZEN procesory. Core 13000 ale budou druhé a současně poslední procesory pro LGA 1700 (Z690) platformu. Další, už konečně čipletová a také 7nm generace procesorů Intel, v podobě očekávaných METEOR LAKE, je plánovaná na druhou polovinu roku 2023. Ta bude opět pro zcela novou platformu desek a hlavně by měla konečně nepochybně konkurovat 5nm ZEN 4 výrazněji.
Každopádně od 5nm ZEN 4 očekávejte proti 7nm ZEN 3 (RYZEN 5000) hodně. Minimálně stejný posun, jaký předvedlo AMD s RYZEN 5000 vs RYZEN 3000. Což znamená minimálně +20% a víc průměrné zlepšení IPC, minimálně 30% zlepšení celkového výkonu CPU (při zachování počtu jader/vláken), a to vše při stejné spotřebě. A kdo ví, co ještě.
Ve hře je totiž stále zvýšení počtu jader! Zatím vše nasvědčuje tomu, že 5nm RYZEN se ZEN 4 vyjdou nejdříve s maximálně 16jádry/32vlákny. Tedy klasicky dva 8jádrové čipy + I/O jako doposud u ZEN 2 a ZEN 3 RYZEN 9 modelů. Ovšem víme zcela na beton, že AMD má funkční prototypy RYZEN 9 ZEN 4 modelů se 24 jádry a také s 32 jádry! Prostě v tom procesoru jsou fyzicky nalepené hned čtyři 8jádrové čipy. Samozřejmě 24 nebo dokonce 32 jader pro mainstream by byl nářez a pořádný nášup výkonu. Ovšem výrobní a potažmo prodejní cena, by také byla o pořádný kus výše. Určitě bychom se bavili o CPU za 25 – 30 tisíc minimálně.
V tuto chvíli ale není jasné, že AMD tyhle 24 či dokonce 32 jádrové mainstreamové RYZEN 9 modely na trh pošle. Co je ale jasné, že kdyby chtělo nebo dokonce muselo, tak je na trh klidně pošle. Takže Intel nemůže cílit jen na 16jádrový RYZEN 9, ale musí počítat s tím, že by mohl (a v prototypech už má) až 32jader/64vláken. A ne, ani takhle nebude konkurovat high endu, protože určitě víte, že ZEN 4 v highendu nabídne místo dosavadních „jen“ 64, rovnou 96 jader. A speciální ZEN 4c verze pak rovnou 128 jader. Takže případný 32jádrový RYZEN 9 procesor pro AM5 bude výkonově opravdu jen slabý mainstream :).
AMD to má tedy rozhodně naplánováno dobře. Takže doufejme, že se podaří vyřešit obecné potíže s dopravou a výrobou, které dnes komplikují situaci téměř všeho. Do plánovaného uvedení na trh v létě (Q3) 2022, zbývá ještě celého třičtvrtě roku, takže situace by se mohla výrazně zlepšit, aby uvedení této významné nové generace procesorů a platformy, proběhlo hladce. Každopádně 5nm ZEN 4 a AM5 by opět mělo dostat AMD do vedení ve všech směrech proti nabídce Intelu, který reálně na tuhle generaci konečně s vlastním čipletovým designem odpoví až někdy v druhé polovině roku 2023 se 7nm METEOR LAKE procesory a zbrusu novou platformou, která nahradí teď sice novou, ale už překonanou LGA 1700. I když není zaručeno, že s nimi Intel skutečně dokáže AMD porazit, protože to v té době bude AMD finišovat s dost možná už 4nm nebo dokonce 3nm ZEN 5 architekturou, plánovanou v procesorech RYZEN někdy na přelom 2023/2024 (a měly by být pro AM5) … zkrátka nudit se nebudeme :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|