Už se to blíží. AMD oficiálně odhalí ZEN 5 procesory brzy, jsou hotové, vše připraveno k vydání.
Stávající generace procesorů ZEN 4, pro AM5 desktop známá jako RYZEN 7000 série + RYZEN 8000G co by APU varianty a nejnověji uvedená EPYC 4004, sice zdaleka nekončí, ale současně jejich běžné ceny v obchodech, které jsou mnohem nižší než ty oficiální, jasně naznačují, že se blíží generační obměna. Ostatně AMD procesory představilo v srpnu 2022 a v září šly do prodeje. Blížíme se tedy k obvyklé době, kdy se střídají generace. Aktuálně to vypadá, že AMD udělá preview a demonstraci novinek na Computexu začátkem června, s plným oficiálním představením v červenci a uvedením v srpnu.
- ZEN 5 pro AM5 platformu jako RYZEN 9000?
Vše také nasvědčuje tomu, že AMD nakonec zvolí název RYZEN 9000 pro nové 4nm ZEN 5 procesory. V první řadě dorazí klasické ZEN 5 pro desktop, tedy RYZEN 9 9950X, RYZEN 9 9900X, RYZEN 7 9700X a RYZEN 5 9600X. Zůstat by měl stávající počet jader jaký mají ZEN 4 RYZEN 7000 série. Tedy 6, 8, 12 a 16.
Nový ZEN 5 čip vyráběný N4 procesem TSMC, má tedy opět 8jader/16vláken na CCD (na čip). V desktopových RYZEN procesorech bude párován s pravděpodobně stejným 6nm I/OD čipem, jaký mají současné modely, protože z hlediska výbavy se vlastně nic moc nemění. ZEN 5 CCD je ale velmi odlišné od stávajícího ZEN 4 CCD. Mohou mít sice stejný počet jader/vláken, ale tady podobnosti končí. AMD sáhlo prakticky na každý aspekt čipu a samotné ZEN architektury. Některé věci výrazně zefektivnilo, některé udělal výrazně robustnější. Samotná jádra jsou prostě silnější a přes původní obavy se prý podařilo zachovat takty nebo je dokonce mírně navýšit ve srovnání s 5nm ZEN 4. Výrazně vylepšený je také řadič paměti, kdy podporovány by v základu měly být podstatně rychlejší DDR5 než dnes.
To vše ale stále pro stávající AM5 platformu, kdy se sice nové základní desky objeví, ale procesory půjdou bez problémů osadit i do stávajících AM5 desek, stačí BIOS update. Očekává se tedy zhruba stejné TDP apod. Pokud jde o výkon, vzhledem k tomu že nedostaneme navýšení počtu jader/vláken i takty CPU budou velmi podobné těm současným, všechno bude na nové architektuře a vylepšeních uvnitř. Nárůst IPC by měl být kolem 10 – 25% u většiny aplikací, přičemž u některých to bude méně, ale u některých by to mohlo být i dramaticky více. V kombinaci s rychlejšími paměťmi a dalšími vylepšeními očekávám, že u RYZEN 9000 uvidíme posun výkonu tak kolem 25 až 30% v průměru. Což není špatné s ohledem na fakt, že počet jader neroste, takty také moc ne a ani výrobní proces není celo-generačním skokem a vše je pro stále stejnou platformu a se zhruba stejnou spotřebou. Ceny by také měly zůstat nadále zajímavé, kdy předpokládám, že budou kopírovat původní doporučené ceny RYZEN 7000 série při jejím uvedení.
V září/říjnu se pak dočkáme rozšíření nabídky o další RYZEN 9000 „nonX“ modely a začátkem příštího roku by mělo dojít i na RYZEN 9000X3D verze. Mezitím AMD se ZEN 5 uvede ještě pro něj zásadní EPYC procesory, které se už navýšení počtu jader dočkají. Z dosavadních 96 na 128. Později dorazí ještě ZEN 5C, což je fyzicky odlišný čip, který má 16jader na CCD. Ty se však nejspíše v klasických RYZEN 9000 pro AM5, pravděpodobně neobjeví. I když zcela vyloučit to nelze. ZEN 5C je primárně pro servery a datacentra a dorazí až v první polovině 2025. Letos to bude jen o ZEN 5 v pořadí desktopové AM5, serverové EPYC a mobilní varianty. Ke konci roku také přijdou ZEN 5 APU modely udělané hlavně pro mobilní segment.
Po stránce architektury je pochopitelně zatím nepředstavené ZEN 5, ZEN 5X3D i ZEN 5C dávno hotové, takže hlavní pozornost vývojových teamu AMD se nyní v CPU věnuje dokončení ZEN 6. Nicméně i vývoj této generace se blíží do finále, alespoň po stránce architektury a konstrukce procesorů s ní. Není to zase takové překvapení ani nějak časově brzy. Vzhledem k potřebnému času na testování finálních procesorů ve specifikacích, v jakých půjdou na trh, musí být ZEN 6 jako architektura a konstrukce letos prostě hotové.
Jak jsme informovali už dříve, zatímco ZEN 5 se soustředilo na přepracování a optimalizaci architektury CCD samotné, ZEN 6 se má více soustředit na konstrukci celého CPU. A to jak v rámci CCD, tak komunikace mezi nimi, tak celkového pojetí čipletového řešení. I to si však údajně vyžádá větší zásahy do architektury, než mělo AMD původně u ZEN 6 proti ZEN 5 v plánu. Nicméně firma už se prý rozhodla. Místo dosavadních fyzicky dvou čipů, kdy v rámci ZEN 4 i ZEN 5 generací jsou v nabídce tedy klasický 8jádrový CCD a k němu ještě „hustější“ 16jádrový „ZEN xC“ čip, který má poloviční cache, dostane standardní ZEN 6 série údajně tři verze čipů.
Základem by měl být stále 8jádrový ZEN 6, ale má být i 16jádrová verze a nově bude třetí, a to 32jádrová verze. Osobně bych se nedivil, kdyby ty 8 a 16jádrové čipy byly klasicky ZEN 6, zatímco ten 32jádrový by byl tzv. ZEN 6C. V úvahu připadá také varianta, že ten 16jádrový má kombinaci 8x ZEN 6 a 8x ZEN 6C v jenom čipu. Každopádně ten 32jádrový čip se téměř určitě do běžných RYZEN AM5 procesorů nepodívá a půjde o verzi jen pro velkou EPYC platformu. A samozřejmě je v tuto chvíli už celkem jasné, že i RYZEN ZEN 6 procesory budou pro stávající AM5 platformu. Samozřejmě definitivně potvrzené to není, ovšem AMD kudy chodí, tak jasně říká, že AM5 tu bude dlouho. Takže nedává moc smysl, aby ZEN 6 pro AM5 nebylo. AMD nicméně asi bude muset vymyslet nové názvosloví. Neumím si moc představit, že by pokračovalo to stávající, a nový RYZEN 9 9950X dostal nástupce v podobě hrozivě vyhlížejícího dlouhého RYZEN 9 11950X.
Každopádně se ZEN 6 procesory na 3nm výrobě pro ZEN 6 a pravděpodobně 2nm pro ZEN 6C, se počítá nejdříve na přelomu 2025/2026, realisticky tedy začátku 2026. Což samozřejmě odpovídá obvyklému odstupu generací. Jak už od nás ale také víte, další generace ZEN procesorů, co by klasických x86-64 řešení pro PC, nebudou to jediné, co AMD nabídne. Firma pracuje na vlastních procesorech s ARM architekturou. Pokud jde ale o ZEN jako takový, vše zjevně běží podle plánu …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|