Architektura dozná menších změn, ale konstrukce procesorů a čipy samotné budou zásadně nové.
Z aktuální ZEN 5 Ryzen generace procesorů AMD už nás co by úplné novinky čekají jen pracovní supervýkonné ThreadRipper procesory. Ty půjdou na trh jako poslední z celé generace, a to nejdříve někdy v druhé polovině tohoto roku. Samozřejmě AMD bude používat ZEN 5 architekturu a čipy u mnoha levnějších produktů (zejména u mobilní platformy) řadu dalších let. Ovšem co by aktuální série procesorů se pochopitelně už primárně pracuje na nástupci. Tedy ZEN 6.
Architektura je hotová, aktuálně už již vyrábějí vzorky nových čipů a procesorů s nimi. A budou se tak už ladit parametry a celá funkčnost. Samozřejmě do skutečného uvedení prvních ZEN 6 Ryzen procesorů na trh, je ale ještě daleko. Obecně se očekávají až v Q3 2026 nejdříve (v případě nástupců standardních Ryzen 9000 série). To znamená, že ještě tak rok a čtvrt máme čas :). Nicméně pochopitelně hotové, co by produkty do výroby, budou muset být fakticky už letos, nejpozději začátkem příštího roku, aby výroba plně běžela. A podle všeho tomu zatím vývoj a stav věcí odpovídají. Na nějaké problémy a zpoždění to tak zatím nevypadá. Intel tedy rozhodně bude muset s následující generací udělat mnohem větší posun, aby zůstal konkurenceschopný, než jen přebarvit současnou generaci, což bohužel podle všeho zatím na nástupce Core Ultra 200 série plánuje.
Samozřejmě AMD plánuje na ZEN 6 architektuře postavit celou sérii produktů a několik různých čipů. Dnes se budeme mluvit o těch, které nás zajímají především, tedy standardní čipletové modely pro AM5 platformu a přímí nástupci Ryzen 9000 série. Už to, jak se bude nová generace jmenovat, je otázkou. Ryzen 10000 zní divně, ale možně. Speciálně když označení jen „RYZEN 1000“, by mohlo být matoucí s ohledem na existenci brzy dekádu staré první generace Ryzen procesorů. Na jméně ale zase tak moc nesejde, co nás zajímá více, jsou parametry a schopnosti.

A mohu celkem s jistotou říci, že ZEN 6 budou větším posunem, než ZEN 5 v celkovém procesorovém hledisku. Ne po stránce architektury, i když nakonec i na tu bude sáhnuto. Původně AMD plánovalo, že ZEN 5 bude hlavní architektonická předělávka a největší změna od uvedení prvního ZEN a použije ji tak i ZEN 6. To sice do značné míry platí, ale nakonec ne všechny plánované změny byly udělány. ZEN 6 tak bude mít také nějaké architektonické změny, a to hlavně kolem konstrukce a řešení paměťového řadiče a údajně přítomnosti menších úsporných jader. ZEN 6 generace však vždy měla být hlavně o výrazných změnách čipletové konstrukce, IOD atd., na což AMD u stávajících ZEN 5 proti ZEN 4 fakticky vůbec nesáhlo. U ZEN 6 však všechno v této oblasti bude zcela nové …
- ZEN 6 se zásadními konstrukčními změnami
Zcela nový bude CCD čip jako obvykle. U ZEN 5 se změnila hlavně architektura, parametry čipu a tedy 8jader/16vláken a dokonce i výrobní proces, se proti ZEN 4 moc nezměnily. U ZEN 6 to však bude jiné. CCD čip bude mít nově 12 jader a k tomu údajně ještě 2x ZEN 5 LP jádra, která jsou extrémně úsporná a budou tedy sloužit v klidových stavech. Spotřeba CPU by tak mohla klesnout jen na malé jednotky W. Nicméně z hlediska výkonu jsou ta ZEN 6 samozřejmě zásadní. AMD míří na až na 6GHz boost takt a čipy mají být stále poměrně malé (kolem 80mm2) přičemž budou používat pokročilý N2X výrobní proces TSMC. Tedy o 1,5 generaci novější technologie proti současné N4/N5.

AMD bude opět používat čipletový design konstrukce procesoru, kdy bude osazovat, jak jeden, tak i dva CCD čipy pro klasické RYZEN procesory. To znamená, že nástupce RYZEN 7 série dnes s 8jádry, bude mít 12jader. Nástupce RYZEN 9 s až 16jádry dnes, bude mít 24 velkých jader. V každém případě zde bude zásadně větší generační nárůst výkonu, než byl u ZEN 5 vs ZEN 4, u kterých se počet jader a vláken vůbec nezměnil. Konstrukce čipletu na první pohled nedozná změn, ale ve skutečnosti bude zcela nová včetně zcela nových IOD čipů. Místo současný N6 čipů s RDNA 2 iGPU budou novinky primárně používat nové N3P IOD s novou iGPU a hlavně novým paměťovým řadičem atd. Očekává se tedy schopnost využívat DDR5-8000 nativně. Procesory navíc budou samozřejmě kompatibilní s AM5 deskami.
Je nepravděpodobné, že by procesory měly všechny v základu rovnou vrstvenou L3. Tedy velmi pravděpodobně se dočkáme opět vydání nejdříve nevrstvených, a později X3D variant. AMD ale tentokrát prý plánuje možná i více vrstvé řešení, takže je možné, že se dočkáme nárůstu té přidané L3. Nebo dokonce že by AMD udělalo vrstvení pod oba čipy, což v Ryzen 9000X3D generaci z ekonomických důvodů neudělalo. Za rok ale může být zase úplně jiná situace, tak to možná bude schůdnější. Uvidíme. Rozhodně se ale vrstvených 3XD variant i v ZEN 6 generaci procesorů dočkáme.

Pokud jde o výkon CPU jako takový, ten je nyní těžké odhadovat. Pokud jde o IPC, očekává se menší generační nárůst, protože z velké části ZEN 6 architektura je jen vylepšenou ZEN 5 (což byl vždy plán). Nakonec ale nějaké změny v architektuře budou a mluví se tak o cca +10% IPC. Ovšem hlavní posun výkonu celého procesoru bude jinde. Tentokrát se budeme bavit o tom, že nové Ryzen kromě vyšších taktů (z maximálních 5,7GHz na 6GHz) budou mít hlavně mnohem více jader. Z 8jádrových čipů najednou budou 12jádra a ze 16jádrového TOP modelu současné generace skočíme rovnou na 24 velkých jader! Nárůst výkonu v mnoha multi-CPU aplikacích, tak může být i v desítkách %. Neočekává se přitom nějak dramatický nárůst TDP. Pokud vůbec nějaký s ohledem na to, že procesory mají být kompatibilní se stávajícími AM5 deskami. Možná nárůst na 250W (190W TDP) ze současných 230W PPT (170W TDP) u TOP Ryzen 9 verze bych viděl jako reálně možný, ale určitě ne více. Spíše se podle mě AMD bude snažit u většiny modelů vejít do současných limitů. Každopádně celková efektivita u ZEN 6 bude dramaticky lepší než u současných ZEN 5, to je jisté.
Ještě letos budou v zásadě nové procesory designově hotové a připravené do výroby, tak aby se vše stihlo otestovat a připravit na samotné uvedení v roce 2026. Jako pravděpodobné se v tuto chvíli jeví nějaké oficiálně PREVIEW na Computexu 2026 za rok, a následné fyzickým uvedení na trh během Q3 2026. AMD nemá žádný důvod uvedení uspěchávat, konkurenční Intel nemá nic nového a dlouho mít nebude, takže AMD by mělo mít dost rozumu vzít si tolik času na vyladění všeho, kolik potřebuje pro hladké uvedení nové generace. Takže by mě ani nepřekvapilo, kdyby uvedení Ryzen ZEN 6 pro desktop sklouzlo až na Q4 2026. V zákulisí se ostatně zatím nejčastěji uvádí obecnější H2 2026, jako termín uvedení, s tím že ta Q3 je nejoptimističtější termín. AMD má prostě čas a prostor udělat věci pořádně a na rozdíl od konkurence není pod žádným zásadním tlakem novou generace co nejdříve uvádět. Speciálně když AM5 platforma bude nadále pokračovati se ZEN 6, což se o konkurenční platformě Intelu nedá říci, kdy skutečný nástupce Core Ultra 200 série do stávající LGA 1851 osadit nepůjde. Minimálně u AMD AM5 tedy nemusíte odkládat nákup a stavbu nového PC kvůli čekání na novou generaci, protože až to bude zajímavé, budete na ně moci plynule přejít a snadno upgradovat. A podle prozatím uniklých informací by měly být hodně zajímavé …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|