Nové 14nm procesory AMD "FX" ZEN se postaví proti 14nm Intel a ten z nich má respekt.
Ohledně nových AMD procesorů architektury ZEN se zatím nic nezměnilo. Stále jsou plánovány k vydání v Q4/2016, a to tedy nejdříve v říjnu-listopadu. Nicméně vyjma AMD zatím o ZENu jinak zprávy z jiných zdrojů nechodily. Nyní již však AMD má samotné procesory fakticky hotové a jejich funkční vzorky kolují mezi mnoha partnery, zejména výrobci desek. A ti tak vlastně jako první mohou posoudit, jak na tom nové procesory a nová AM4 platforma bude.
Samotnou AM4 platformu už připravují déle, ale zatím k tomu měli jen upravené APU 28nm procesory, které jako první v polovině roku s AM4 dorazí. Nyní už tedy testují i s "FX" ZEN procesory a od výrobců desek přicházejí zprávy, že ZEN je opravdu znatelným zlepšením ve všech směrech, nabízí dobrý výkon i celkovou konkurenceschopnost a dobrá je prý i cena. Optimisticky mluví i o celé AM4 platformě, jako celku.
- ZEN jako světlo na konci tunelu?
Nicméně fakt, že nové 14nm ZEN procesory budou výrazným skokem (a zlepšením) proti současným 32nm FX procesorům není asi nic moc překvapivého. Zcela nová architektura, obrovský pokrok daný i výrobním procesem a konfigurace samotných CPU, kdy AMD přechází od konstrukce dvou malých jader k jednomu většímu + druhé vlákno (SMT), tedy pravděpodobně mnohem podobnější konstrukci k Intel procesorům, znamenají, že zkrátka skok bude zřetelný a znatelný. Navíc AMD na letošní rok plánuje jen vyšší modely, které mají mít 8jader+8vláken, dvoukanálový řadič DDR4, PCIe 3.0 řadič atd. Konkurovat by tak měly přímo a rovnocenně Intel Core i7 modelům SKYLAKE.
Sám Intel pravděpodobně má dobré informace, jak na tom nové AMD procesory jsou, minimálně třeba právě od výrobců desek. A podle všeho rozhodně má mnohem větší respekt před těmito novými procesory ZEN a AM4 platformou, než před současnými modely. Rozhodně počítá s tím, že doba, kdy osamoceně vládl mainstreamovým a vyšším kategoriím se chýlí ke konci. Aktuálně ale není schopen přijít s něčím lepším, než jsou současné SKYLAKE procesory. 10nm výrobu a první CPU plánuje až na konec příštího roku (2017) a to půjde zcela určitě o ty nejmenší a nejúspornější mobilní modely procesorů s nízkým TDP. Klasické desktopové/mobilní procesory jako nástupce SKYLAKE modelů, neuvidíme na trhu dříve, jak v roce 2018 a to s velkou pravděpodobností reálně až tak v jeho polovině.
- Intel bude mít stále navrch, bez ohledu na výkon a vlastnosti CPU
AMD ZEN tedy bude přímo soupeřit se současnými SKYLAKE procesory a nic se na tom nezmění ani příští rok. Jedinou změnou bude to, že místo Z170 platformy přivítáme pravděpodobně v lednu 2017 platformu Z270. Ta přinese dílčí opravy a úpravy, nicméně samotné procesory vlastně zůstanou, stejně jako kompatibilita a tedy LGA 1151 patice. SKYLAKE jen vystřídá KABY LAKE, což je ale jen refresh (podobně jako tomu bylo u HASWELLu). Víceméně vlastně jen nová revize současných CPU, tedy nové názvy (asi Core i7-7000 řada) a možná lehce zvýšené frekvence a tedy výkon proti současným modelům řady 6000. Intel je ale zcela pochopitelně nadále klidný z hlediska vlastního dopadu srovnatelné konkurence AMD výkonem i provozními vlastnostmi. Problémem AMD je totiž to, že i když dokáže nabídnout stejně dobrý, nebo klidně i lepší procesor a platformu než Intel, a to klidně i za srovnatelnou nebo lepší cenu, stejně nemá šanci získat výraznější, třeba poloviční podíl na trhu a tedy Intel nějak výrazně ohrozit. Výrobní kapacity GlobalFoundries (které nové AMD procesory vyrábí) jsou omezeny na 1 (postupně bude asi upravena i druhá stávající 32/28nm továrna) 14nm továrnu, zatímco Intel jich má v provozu nejméně čtyři nebo snad už pět. AMD prostě nedokáže dodat na trh ani 1/3 procesorů, které trh ročně potřebuje. Intel má tak své jisté a proto nemusí hýbat s výkonem ani cenami tak moc.
Pravda, AMD tato situace může i vyhovovat, potřebuje se finančně zahojit a tak rozhodně nečekáme nějaké velké cenové války. A pokud AMD dokáže nabídnout stejný nebo i lepší výkon než má Core i7-6700K za 10 tisíc, tak ten procesor bude taky stát 10 tisíc. V predikcích, které jsem měl možnost vidět, a které předpokládají úspěch nových ZEN procesorů a tedy skutečnou konkurenceschopnost AMD na klasickém desktopu, serverech i mobilních PC, dokáže prý obsadit, za současné konstalace výroby a trhu, reálně kolem 22%, maximálně 24% trhu v následujících 4 letech. Samozřejmě tato čísla jsou vzhledem k naprosto nesrovnatelné velikosti, finančních, výrobních i vývojových možností AMD a Intelu, stále extrémně dobrá a těžko byste hledali úspěšnější malou firmu stojící v podobné pozici jako AMD proti velikánu s faktickým monopolem, který představuje Intel. Ale zkrátka to není to, co bychom rádi. Tedy skutečně vyrovnané konkurenční prostředí. O tom však na CPU trhu můžeme jen snít a teoretizovat "co kdyby". Jenže nejsou v tuto chvíli žádné reálné předpoklady, abychom se jej mohli dočkat. Jednoduše řečeno je Intel příliš velký a AMD příliš malé. To ale nic nemění na tom, že ohledně nových ZEN procesorů můžeme být stále opatrně optimističtí a předpokládat dobrou přímou produktovou konkurenceschopnost, srovnatelnou k Intel procesorům, jak výkonem, tak provozem, což je něco, co už jsme v mnoha segmentech trhu dlouho neměli.
Ale i to by byl určitě úspěch, který však AMD (a vlastně celý trh, má-li se alespoň zdání konkurenčního prostředí a možnost nějaké volby udržet) hodně potřebuje. Není myslím nutné znovu připomínat, že na ZENu závisí celá budoucnost AMD a všeho, co s tím souvisí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|