Před nástupem nových 12nm RYZEN ThreadRipper se AMD rozhodlo zatraktivnit ty loňské.
Z pohledu poměru cena výkon, nemají sice cenově také atraktivní a rychlejší nové RYZEN TR 2000 šanci proti 14nm RYZEN TR 1000 modelům ve výprodeji. Jejich ceny AMD nyní opět upravilo a to tak, že za cenu slabého 6 jádrového 12vláknového Intel Core i7 procesoru, můžete mít 12 jádrový 24 vláknový AMD RYZEN procesor. A to je nabídka, které se nedá asi říci ne :). Otázkou jen je, jak dlouho při těchto cenách mohou zásoby 14nm Threadripper procesorů vydržet.
Každopádně jak už víte z našich recenzí a testů nových 12nm Threadripper procesorů, v aktuální verzi nebude 8jádrová verze. Ta ale zůstává dostupná z první generace a nyní stojí již jen 299 dolarů, tedy 8200 korun vč. DPH. Za to sice dostanete „jen mainstreamových“ 8jader/16vláken, ale 4kanálový řadič DDDR a 64 PCIe linek (To je trojnásobek toho, co procesory za tyhle peníze běžně mají). Slevy se také dočkal 12jádrový model s 24 vlákny. Ten nově stojí oficiálně jen 399 dolarů, tedy 10 900 korun vč. DPH a světe div se, za ty peníze se dá u nás opravdu pořídit! To je cena, za kterou vám Intel prodá maximálně 6jádrový procesor (s dírama). Ale ono koupit 6jader místo 12 za stejnou cenu, to už nutí k zamyšlení. Nicméně 12 jader se dnes blíží pomalu k mainstreamu, prakticky jím je, protože cokoliv do 6 jader je dnes výkonově opravdu jen low end, 8 – 16 jader je mainstream a teprve nad 16 jader se bavíme o high endu. Komu za to můžeme poděkovat, všichni víme :). Docela změna proti do loňské roku platící nabídce konkurence, že 4jádra musí stačit všem (99%)a pro zbytek jsou zde 6, 8 a 10 jader jako ultra high end. Pokud tedy chcete konečně trochu toho pořádného procesorového výkonu, AMD zlevnilo 16jádrový Ryzen Threadripper 1950X na 799 dolarů, což je cca 21 800 korun, v ČR se dá ale běžně koupit za 20 tisíc korun, což je fantastická nabídka.
Samozřejmě je tu ještě cena základních desek, které začínají lehce pod 8 tisíci, ale sluší se dodat, že AMD X399 je high end platforma s tomu odpovídající výbavou, zpracováním atd. takže udělat levnou a špatnou desku pro tuhle platformu prakticky nejde. AMD vyžaduje vysoký standard pro X399 desky, všechny navíc podporují i nové až 32jádrové RYZEN ThreadRipper procesory. Objektivně je dnes AMD X399 nejlepší desktopovou platformou z pohledu maximálního dostupného výkonu, variability a dostupné výbavy. Samozřejmě kromě dražší desky budete potřebovat i 4x RAM modul, takže se stále bavíme o high end platformě, ale když to srovnáme s tím, kolik stojí procesory Intel pro X299 a jaký tristní výkon za stejné peníze za které vám AMD prodá 12, 16 ale i 32 jader podávají, je to vážně nářez. Zajímavější doba k upgradování PC už spoustu let nebyla. Pokud vám nevadí „loňské zboží“, tak zlevněné RYZEN TR 1920X/1950X zcela klidně doporučím, protože i když je třeba nový RYZEN TR 2950X lepší v každém ohledu a cenově nestojí vůbec špatně, pořád těch několik tisíc korun, o které jsou levnější starší verze, nejsou bezvýznamné. Zejména 12 jádrový procesor za cenu lehce přes 10 tisíc to je jasná volba, když vám 8jádrový RYZEN 7 přijde málo ….
AMD by zlevňovat tyhle procesory opravdu nemuselo (Intel nevykazuje žádné známky toho, že by s AMD chtěl či mohl vůbec cenově soupeřit dnes), nicméně mám za to, že jde o formu marketingu, kdy se snaží být prostě tak cenově atraktivní, že už to nemůžou ignorovat ani ti, co nic jiného než Intel, neznají. Cena je však jen ta třešnička na dortu, protože AMD dnes Intel zejména v high endu poráží prakticky v každém ohledu. Výbavou, neděravostí a zabezpečeností svých CPU i výkonem. AMD se tímto způsobem snaží bojovat s tou neuvěřitelnou setrvačností, která na trhu vládne, kdy přes současný značně změněný stav věcí, kdy dnes AMD objektivně a zjevně nabízí lepší a bezpečnější produkty, za lepší cenu, stejně prodává méně, než Intel čipů. To už je skutečně o zákaznících jako takových. AMD dnes nabízí prakticky 2x lepší produkty za stejnou cenu co Intel, přesto je to Intel, který stále prodává násobně více procesorů a vyšší marže z nich … je stále více zjevné, že problém AMD a trhu nikdy nebyl primárně v produktech a že prakticky nezáleží na tom, jaké ty produkty jsou. Problém jsou zákazníci, jejich myšlení a rozhodování, a to ať už se bavíme o koncových zákaznících či o OEM výrobcích, jejichž nabídka počítačů samozřejmě omezuje i možnosti koncových zákazníků …
Pokud si ale někdo myslí, že lepší produkt se automaticky bude prodávat mnohem lépe než mnohem horší a dokonce dražší a naprosto nevýhodný produkt, tak mu současná situace hodně nabourává jeho pohled na svět …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|