Souboj o nejrychlejší herní CPU pokračuje. AMD RYZEN 7 5800X3D je lepší než Core i9-12900K?
Testovat a porovnávat výkon současných procesorů čistě ve hrách, je jako testovat maximální rychlost aut tím, že je hodíte ze skály. Současné hry nedokáží výkon moderních CPU využít. Takže ve výsledku máte stejné FPS s RYZEN 5/Core i5 stejně jako s Core i9 nebo dokonce ThreadRipper 30000. A asi nikdo při smyslech nebude tvrdit, že 12900K je stejně výkonný procesor jako ThradRipper 3960X protože mají stejně FPS. Výkon procesoru a FPS ve hře s daným CPU, jsou dvě zcela odlišné věci. Hry prostě nedokáží výkon současných výkonných CPU využít, protože obvykle jsou dělané jen pro využití maximálně 8jader/16vláken (většina her si vystačí s 12vlákny). Takže mnohem výkonnější procesory se 16, 24, 32 nebo dnes i 64jádry, nemají v čistě dané hře šanci svůj výkon ukázat. Mít 120FPS se 6jádrem vytíženým na 100% a 64jádrem vytíženým na 20%, ovšem pořád neznamená že ty CPU mají stejný herní výkon … nemají. Znamená to, že daná hra není schopna skutečného výkonu CPU využít.
Proč? Kromě jiného i „protože konzole“ :). V Xbox X a PS5 je nyní 8jádrový/16vláknový 7nm RYZEN 7 3700 procesor, a tak na tohle budou hry většinově optimalizovány teď i následující roky. Ne víc. Jsou výjimky a pochopitelně obecně výkonný CPU má stále v praxi přínos. Speciálně když jste uživatel jako já, který má na pozadí spoustu aplikací a přepíná mezi nimi a hrou. Pak najednou zjistíte, že RYZEN 9 5950X nebo ThreadRipper má mnohem lepší praktický výkon, dost znatelně i proti Core i9-12900K apod., natož třeba proti 12600K či 5600X, protože těch více jader dokáže bez vlivu na svižnost PC, obhospodařit ty další aplikace v pozadí. A hra tak běží pořád rychle, jako by běžela samotná, ačkoliv v pozadí můžou pracovat další náročné aplikace.
Testovat zkrátka jen samotné hry a vybírat na základě toho „nejvýkonnější“ procesor, je dnes nesmysl. Nicméně mnozí tak činí. A zejména Intel svým dlouhodobým marketingem, a na něj dnes přímo reagující AMD, je v tomto budou podporovat. I když pro 99% hráčů je to naprosto bezvýznamné, protože v běžné herní praxi většina z vás nikdy nebude omezena výkonem CPU s ohledem na to, že většina má výrazně slabší GPU než je ultra TOP high end, nebo je limitována jinými komponenty a věcmi, a nebo hraje dnes ve vyšších rozlišeních, a prakticky vždy jste tedy omezeni výkonem GPU. Obecně dnes platí, pokud máte moderní CPU s alespoň 6jádry/12vlákny, lépe s 8jádry/16vlákny na taktu 3,2GHz+, tak jste z hlediska výkonu pro hry, naprosto v pohodě a delší dobu budete.
AMD ale má prý nový nejrychlejší herní CPU na trhu :)
A tak tu máme tenhle fakticky naprosto směšný (pro každého kdo tomu rozumí) souboj o „nejrychlejší herní CPU“. Celé roky to byl Intel díky určitým prvkům v architektuře svých čipů. Ty ovšem u architektur procesorů ROCKET LAKE a také ALDER LAKE, jsou pryč. A AMD navíc ze ZEN architekturou výrazně posílilo. V současnosti tak není mezi stávajícími AMD Ryzen 5000 a Intel Core 12000 modely, žádný významný rozdíl z hlediska výkonu a provozu ve hrách, který by stál nějak za řeč. Speciálně pokud nebudete mít ultra TOP high end grafiku a hrát v 1080p, tak rozdíly prostě příliš nejsou (pokud má ten současný CPU alespoň těch 12vláken, lépe 16). Nicméně obě firmy si nárokují onu pozici výrobce „nejrychlejšího herního CPU“. AMD tvrdí, že jím bude jeho nový RYZEN 7 5800X3D.
Tedy 8jádrový/16vláknový procesor, který má novou velkou L3 cache, co by druhou vrstvu na čipu. Díky Ta dokáže běžně v průměru o 15% zvýšit výkon v mnoha aplikacích, speciálně FPS ve hrách. Samozřejmě poznat to bude jen v CPU limitovaných scénářích, tedy obvykle výkonných high end GPU v kombinaci s maximálně 1080p. AMD podle svých slov dokáže tak v průměru o 5% porazit Intel a jeho Core i9-12900K.
A nepotřebuje k tomu Intelovských 250W TDP a vodní chlazení :), vystačí si s méně než polovinou (105W TDP), což je samozřejmě obrovský rozdíl v efektivitě. I když opět platí, ve hrách procesory nejsou plně vytíženy, protože jejich výkonu hry využívají jen z části, takže spotřeby nejsou tak extrémní.
- Kde jsou další ZEN3D procesory?
Asi si ale někteří říkáte, že AMD přeci ZEN3D prezentovalo v roce 2021 na 12jádrovém vzorku RYZEN 9 procesoru, který ovšem nakonec teď vůbec neohlásilo. Vlastně ZEN3D model je ohlášen jen jediný. 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 5800X3D, plně kompatibilní se stávajícími AM4 deskami. Ovšem žádný jiný! Ani RYZEN 5, ani RYZEN 9! Navíc AMD ani neřeklo přesné datum uvedení na trhu, jen neurčitě jako jaro 2022, což znamená obvykle termín duben, spíše květen (04/05). A to je mnohem později, než se dosud předpokládalo.
Tohle je zjevná změna strategie a původních plánů. Důvod je podle mě ale zcela prostý. AMD má obrovskou poptávku po jeho serverových EPYC „MILAN-X“ procesorech jež právě dražší ZEN3D čipy používají, a které jsou kompatibilní s již vybudovanými platformami a servery využívající ZEN 2 a ZEN 3 generace EPYC. Jenže ZEN3D v MILAN-X, přináší ohromnou L3, která dokáže jen tak, bez nutnosti nových desek, pamětí, bez zvýšení spotřeby a tedy dimenzování chlazení, navýšit výkon o desítky % v řadě typických serverových aplikací a je zdaleka nejvýkonnější/nejefektivnější serverovou platformou na trhu! Není tedy divu, že zájem o tyto procesory je značný. A serverové EPYC jsou pro AMD nejdůležitějším procesorovým produktem, kterému podřizuje vše.
Výsledkem tak je, že zkrátka není prostor pro použití ZEN3D čipů v levných desktopových procesorech. Všechna produkce směřuje do EPYC variant, kde jeden procesor EPYC model potřebuje rovnou až 8 těch drahých čipů ZEN3D. AMD však už oficiálně v roce 2021 slíbilo desktopové herní ZEN3D procesory pro AM4, takže aby teď neztratilo tvář, vydá na jaře RYZEN 7 5800X3D. Ovšem zjevně pouze en ten. V současné situaci dává i smysl. ALDER LAKE není zdaleka tak dobrý, aby skutečně vyřadil ze hry a ze zajímavosti výrazně starší RYZEN 5000, které stále mají na své straně výrazně lepší efektivitu, ale především výrazně nižší ceny srovnatelných desek a tedy přístupnost celé platformy. Nemluvě o vyladění a prověřené spolehlivosti. Být ALDER LAKE platforma lepší, AMD by se asi více a rychleji snažilo dostat ZEN3D na běžný trh. Nicméně to prostě není třeba. Naštěstí, protože zájem o serverové čipy AMD trhá rekordy a výroba jede na plné obrátky a AMD by se tak zase muselo rozhodovat o kompromisu a výsledkem by mohlo být, že by bylo málo všeho. Všechny Zen3D čipy jsou tak alokovány pro EPYC, jen část zamíří do jediného desktopového 5800X3D.
Vydání jen RYZEN 7 5800X3D dává smysl z hlediska prodejů procesorů a konstrukce. Jeho výroba je jednodušší, než výroba dvoučipových RYZEN 9, které jsou sice velmi úspěšné, co do prodejů takto drahých mainstreamových modelů, ale prodá se jich stále výrazně méně než variant RYZEN 5 a RYZEN 7 s jedním čipem. Speciálně RYZEN 7 5800X je pak na mnoha trzích vůbec nejprodávanější desktopový procesor obecně (alespoň v retailu). Jeho 8jader/16vláken je totiž naprosto ideálních pro běžné/herní PC (protože konzole), a je samozřejmě cenově je také dostupnější než RYZEN 9 apod. Takže jeho popularitě se nelze divit. Navíc špičkový RYZEN 9 5950X je objektivně stále lepší čip a řešení, než konkurenční Core i9 12000 série, takže vylepšení na ZEN3D ani nepotřebuje. Dává tedy smysl, když už musí, udělat jen ten 5800X3D.
Navíc je tu také načasování, kdy MILAN-X EPYC se ZEN3D sice AMD oficiálně již ohlásilo a dodává vybraným partnerům, do běžného prodeje se ale dostane až teď začátkem 2022. Zájem je prostě velký, výroba nestíhá. Desktop není tedy prioritou, a tak alespoň ten jediný model v podobně RYZEN 7 5800X3D, přijde na řadu se zpožděním až na jaře. Duben, možná spíše až květen. A to je hodně pozdě, protože oznámené 5nm ZEN 4 pro zbrusu novou AM5 platformu dorazí na trh pravděpodobně už v srpnu, nejpozději pak v říjnu. A vydávávat tedy za této situace nové a určitě dražší modely ZEN3D pro končící AM4 platformu? To nedává v tento čas už žádný smysl (zejména pokud má AMD tak vytížené kapacity výroby vzhledem k poptávce). Nutno říci, že AMD u vrstvené 3D cache uvažovalo už u ZEN 2 generace a testovalo ji tam. Stávající ZEN3 ji měl mít původně od začátku, ovšem potřebná výroba TSMC nebyla na něco takového technicky připravena. Takže nakonec je to až vylepšení ZEN3D, kde se poprvé objevuje a pochopitelně i s tou jednou vrstvou navíc není levné, takže o to větší smysl dává použít jej u serverových produktů, kde si té vyšší ceny ani nikdo nevšimne, nemluvě o tom, že ta až 768MB superobří L3 tam má obrovský přínos. Ovšem AMD počítá s výrazně pokročilejším vrstvením u dalších generací všech svých CPU a také GPU. Speciálně u ZEN 4 se mluví o tom, že L3 je zcela oddělena od zbytku čipu. Uvidíme.
Neskrývám trochu zklamání. Docela jsme se těšil na RYZEN 9 5950X3D, jenže zájem o EPYC 3D je pochopitelný a AMD se strategicky správně rozhodlo pro jejich upřednostnění. AM4 je opravdu nutně nepotřebuje. Má stále mnoho výhod i proti více jak o rok mladší ALDER LAKE generaci Intelu. A pak je tady hlavně pro AMD dnes prioritní dotáhnout na běžný trh 5nm ZEN 4, která se prostě blíží velmi rychle. Je už v tuto chvíli jen nějakých 7 maximálně 10 měsíců daleko. Vydávat na tu krátkou dobu nové dražší modely pro končící AM4 je tak zbytečné, tím spíše, že AMD bylo hojně kritizováno v minulosti, když vydalo lehce rychlejší RYZEN 3000XT, když do uvedení RYZEN 5000 zbývala také již poměrně krátká doba.
Jsem si opět jist, že svou roli hrají zkrátka omezené výrobní kapacity AMD ve srovnání s Intelem. Ten může dnes uvádět i levnější 10nm čipy, kdy AMD v desktopu levnější modely RYZEN 5000 úplně chybí. Nemá kapacity výroby, a obětovala tento segment ve prospěch maximalizace výroby pro dnes nejdůležitější serverová a mobilní CPU. Asi jste si také všimli, že AMD na CES 2022 neřeklo ani slovo o RYZEN ThreadRipper 5000, což není dobré znamení :/. I když údajně jsou stále v plánu, minimálně PRO verze.
Každopádně ZEN3D tedy skončí v desktopu téměř jistě jen s tím jediným modelem jako RYZEN 7 5800X3D, jen jako zajímavost, ale důstojné rozloučení s AM4 – pozici nejrychlejšího herního CPU bez extrémního TDP potěší. Ovšem protože už máme ten začátek roku 2022, a v létě má vyjít 5nm ZEN 4, není to zase taková škoda, protože nové supervýkonné RYZEN 7000 a AM5 jsou doslova již nadohled!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|