U AMD se v roce 2012 nedočkáme 28nm APU čipu. Důvod?
U AMD se dnes mění strategie, jak na běžícím páse. A nedivíme se. Malá firma jako AMD toho měla v plánu poněkud více, než byla schopna časově zvládnout. Nové vedení se tak rozhodlo soustředit se jen na několik zásadních platforem, ubrat na slibech ohledně novinkách a pracovat a slibovat jen to, co se skutečně dá zvládnout. Kdyby to bylo však jen tak jednoduché ….
Pravdou bohužel je, že AMD si nechalo odejít několik zásadních lidí. V posledních měsících totiž u AMD probíhají velké změny, kdy staré struktury vázané ještě na zakladatele AMD, jsou nahrazovány novými. Pokud si myslíte, že nejvíce byly odchodem důležitých lidí postiženy segmenty GPU a velkých CPU (Bulldozer třeba), tak se budete divit, ale největší rány dostala platforma FUSION APU. AMD v minulých měsících opustil například jeden z předních architektů FUSION, zejména jádra BOBCAT, který odešel do Samsungu, kde se stal okamžitě šéfem vývoje Samsung CPU. Odešli i další. Hlavním důvodem, proč ale AMD odkládá nástupce FUSION procesorů, jsou přetrvávající problémy na poli výroby.
(Procesory Wichita a Krisna už nečekejte)
DECAN procesory, tedy malé 28nm APU procesory, měly být vyráběny v továrnách GlobalFoundries. Dnes už ale je jasné, že 28nm výroba se v nové továrně v New Yorku rozjede naplno až na konci příštího roku, čímž by se DECAN odsunul s vydáním právě na konec příštího roku, což by ale znamenalo, že by na trhu vydržel sotva pár měsíců, protože DECAN je vlastně jen 28nm BRAZOS. AMD však chystá zcela novou generace APU na 28nm a ta by přišla ke slovu už někdy na přelomu Q1/Q2 2013, takže prostě nemá smysl DECAN vydávat. Co to tedy znamená? Žádné 28nm APU čipy v roce 2012 do AMD a BRAZOS, který bude povýšen na BRAZOS 2.0, tu bude stále aktuální. Ono to výrazně vzhledem ke konkureci nevadí, protože Intel letos odhalil nový 32nm ATOM, který 40nm AMD Brazos výrazně neuniká, takže BRAZOS 2.0 by na něj měl v pohodě procesorově stačit a graficky jej stále slušně překonává. AMD se v roce 2012 tak soustředí na 3 základní věci:
Nejdůležitější jsou nové velké APU TRINITY (platforma COMAL). To jsou nástupci procesorů Llano už ale s vylepšenou architekturou Bulldozer (PileDriver). Ty naopak přijdou dříve, než se čekalo a jejich výroba začne už v lednu a v březnu je AMD chce dostat na trh. Kromě vyššího výkonu a lepší spotřeby mají přinést hlavně lepší výtěžnost. TRINITY APU procesory jsou hlavní platformou AMD pro mobilní PC, kde by AMD rádo dosáhlo i více než 20% podílu, což při letošním růstu z 9% na téměř 18% díky Llano, není nedosažitelné, ale rozhodně to vedle 22nm Ivy Bridge procesorů Intelu, nebude jednoduché.
Druhou nejdůležitější věcí jsou grafiky HD 7000 hlavně úspěšné zavedení zcela nové generace (ta se představí u HD 7900 modelů). Jedním ze stěžejních úkolů bude opět vynikající zvládnutí 28nm výroby u TSMC. Jak jste si asi odvodili z úvodu článku, u HD 7000 grafik nelze počítat s tím, že by se objevily tyto čipy i z produkce GlobalFoundries, takže opět AMD musí spoléhat pouze na kapacity u TSMC. AMD HD 7000 už by mohly začít ještě v prosinci, dokonce i prvními desktopovými modely, osobně si ale myslím, že z hlediska současného stavu 28nm výroby, bude až leden 2012 datem jejich skutečného uvedení a hlavně dostupnosti. Leden je také stále první možný datum, kdy by se mohly objevit i HD 7900 modely. Ale opět, za mnohem pravděpodobnější z hlediska množství čipů a únorové odstávky výroby kvůli čínskému novému roku a tradičních problémech s tím spojených, považuje březen za nejpravděpodobnější datum startu těchto nových výkonných grafik.
Třetí stěžení zájem AMD leží na poli velkých procesorů a architektury Bulldozer-PileDriver. AMD řeší dvě věci – neefektivita návrhu současných FX čipů, ve kterých je zbytečně moc tranzistorů. Druhou věcí je stále nevyladěná 32nm výroba. Na obojí se AMD chce zaměřit. Co to přesně znamená z hlediska produktové nabídky? No v nejbližší době AMD maximálně vydá novou revizi FX čipů, ale zásadní průlom může přinést až úprava architektury na PileDriver a zásadnější revize samotných čipů z hlediska vlastního návrhu. V tomto ohledu si ale nejsem jistý, jak moc to se současným teamem může AMD zvládnout. Obávám se, že to není záležitost několika málo měsíců, přestože AMD už samozřejmě na obojím nějakou dobu pracuje.
U AMD se také projevuje nejistota ohledně směřování, což je patrné i z hlediska nečitelnosti firmy. Část vedení společnosti by se totiž ráda viděla na platformě SoC a ARM, což je také důvod třenic uvnitř společnosti, které vyústily až v odchod bývalého šéfa společnosti a také některých lidí z vývoje. Část lidí uvnitř AMD se ale na věci dívá realističtěji. O ARM trh AMD přišlo bohužel špatným rozhodnutím z minulosti, kdy odprodalo SoC platformu ATI společnosti QualComm. Kdyby si jí nechalo, mohlo by mít teď jednu z nejlepších SoC platforem na trhu a o 2-3 roky vývojově i třeba před NVIDIA TEGRA. Další věcí je, že ARM platforma a obecně zařízení, pro které je určena, je velkou neznámou. Jednak je na ní obrovská konkurence, jednak není tak velká a neroste tak rychle, jak se očekávalo, zkrátka určitě to není něco, na co by AMD mohlo v blízké budoucnosti spoléhat. AMD se tak nadále musí soustředit na to, co má, to jsou APU procesory, které v další generace předělá do podoby SoC a grafické čipy. Samotná firma pak potřebovala rozhodně vyčistit od nefungujícího marketingu, bohužel čistka byla tak důkladná, že dnes stále AMD nemá marketing ani PR žádné, což rozhodně není dobrý stav. AMD také nadále musí spoléhat na výrobní kapacity třetích stran, což mu ale neumožní nikdy skutečně konkurovat Intelu, či dalším, zejména za situace, kdy GF mešká s rozšířením výrobních kapacit a u TSMC se kapacity dělí, jak se dělí.
Jako zákazníci doufáme jen v to, že nadále budeme mít výběr na poli grafických karet a procesorů, alespoň jako doposud.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|