Společnost AMD se nevzdává a dělá pro zlepšení své pozice maximum, včetně odprodání sídla.
Snad při každé menší-větší krizi u AMD se ozývají stále stejní sýčci a hyeny, které AMD zvěstují brzkou smrt a vykreslují situaci podstatně tmavšími barvami, než jaká ve skutečnosti je. Přestože podle nich AMD krachlo už tak 100x v minulosti, AMD to pořád ve skutečnosti ne a ne položit. A hyeny opět cítí příležitost, která přichází s poklesem celého PC trhu, který je ovšem zatím hlavní oblastí, na kterou se AMD soustředí. To je případ právě i současné situace AMD, kde tentokrát spíše než krize produktová (ty dnes AMD špatné rozhodně nemá a za 10% propad celého PC trhu nemohou), probíhá taková menší krize efektivity a řízení AMD.
Už asi víte, že propouštělo a propouštět ještě bude. Říkali jsme vám, že se ale nejedná o řetězové propouštění, že by AMD mělo nějaký nedostatek kvalitních zaměstnanců a dělalo škrty u vývoje apod. AMD s novým vedením totiž nezvládlo minulou restrukturalizaci, která probíhala zhruba před rokem. Tehdy ohlášené propuštění mělo jediný efekt. Sice část lidí z AMD byla "odejita" ovšem ve výsledku ještě více lidí se zase druhou stranou do AMD za uplynulý rok vrátilo. Takže AMD letos skončilo s více zaměstnanci a méně efektivní než před první restrukturalizací. Současné kroky tedy mají skutečně směřovat k optimalizaci a zvýšení efektivity. AMD však rozhodně nehodlá dělat nějaké škrty ve vývoji a nadále se soustředí na vývoj procesorových i grafických architektur a to jak pro APU, tak pro velká CPU, které navíc rozšiřuje směrem k SoC platformám a ARM (u AMD ARM64 v serverech). Své aktivity rozšířilo úspěšně i na poli značkových RAM a chystají se i značkové SSD AMD - obojí samozřejmě vyrábí někdo jiný, ale obojí má celkem dobrou odezvu na trhu. Doufejme tedy, že druhý pokus nového vedení AMD dopadne skutečně tak, jak by měl.
AMD má samozřejmě problém s 10% poklesem PC segmentu, který ještě ve větším % postihl hlavně její větší APU procesory (levnější desktopový a mobilní segment), které jsou pod tlakem tabletů apod. AMD také nezvládlo využít lepší pozice a nabídky svých grafických karet, i když věci se mají tak, že co u TSMC vyrobí, to se prodá. Zdě přichází drobná pozitivní zpráva, že nově se Radeon HD 7000 série rozšíří do Apple PC, které pro své Mac počítače připravilo plnou podporu grafik této generace.
Týkat se to má i externích grafik připojených přes ThunderBolt. Pokud jde o produktovou nabídku, AMD chce urychlit nástup nové generace malých APU čipů (vyráběných 28nm u TSMC). Nový Jaguar představí už za pár týdnů a má výrazně zlepšit pozici AMD v oblasti úsporných, ale poměrně výkonných malých APU určených pro tablety, mini PC apod. Nový Jaguar vypadá proti Bobcatu o poznání schopněji a to už dnes je stávající Bobcat hodně populární a poptávka po něm stále roste. Nová generace platformy s jádrem Jaguar má mít kromě 28nm výroby (velký skok proti 40nm Bobcat), i grafiku GCN a integrovaný čipset a celé se to má vejít někam k 5W TDP (ULV verze Temash). Na CES 2013 budeme vědět více.
AMD také hledá usilovně další peníze na vývoj čipů. Dokonce připravuje další odprodej majetku. V minulosti už odprodala svá lokální sídla a nyní hledá kupce i na své sídlo v Austinu, za které by chtěla utržit až 200 milionů dolarů a nalít je do vývoje čipů. Samozřejmě o své sídlo by nepřišla, prostě si jej dál (nebo jeho část) pronajímala, stejně jako to udělalo v jiných případech už dříve. Samozřejmě pokud AMD oseká konečně administrativní pracovníky (a konečně se povede správně udělat restrukturalizaci), nebude podobné velké sídlo potřebovat a ve výsledku by mohlo skutečně prodejem a pronájmem jen části svého současného sídla ušetřit a ještě na tom něco trhnout. Doufejme, že se skutečně optimalizační plány podaří a peníze skončí ve vývoji (nebo i marketingu - bylo by výborné, kdyby AMD konečně nějaké funkční marketingové oddělení založilo) a nebudou utopeny opět v nějakém neřízeném bobtnání administrativních zaměstnanců. Je jen škoda, že AMD bohužel nemůže ovlivnit připravenost 28nm výroby u společnosti GlobalFoundries, která brzdí uvedení nových generací procesorů řady A10 i FX, obojí s architekturou SteamRoller, jež kvůli tomu už byly odsunuty z roku 2013 na začátek roku 2014.
Rozhodně má AMD kam růst a kde získávat pozice. Trh třeba i s jen x86 procesory je ohromný. Úvahy o nějakém konci, či dokonce krachu AMD můžete určitě pustit z hlavy. Nic z toho není vůbec reálné, to už je pravděpodobnější ten údajný letošní prosincový konec světa. Když už nic, je tu pár velmi významných hráčů v pozadí, které AMD nenechají padnout, ani kdyby samo chtělo. A stejně tak je nereálný jakýkoliv většinový odprodej mimo USA, protože AMD je spolu s Intelem (ten sám má na AMD zájem) jednou ze strategických technologických firem, které si USA pečlivě hlídají a s rostoucím potenciálem vývoje čipů v Číně, význam této politiky roste. Pokud by problémy AMD pokračovaly a eskalovali, tipoval bych, že uvidíme pár zajímavých "zásahů shora" a potenciálně příchod nějakého zajímavého investora. Problémy AMD totiž nejsou vítané a výhodné pro nikoho, rozhodně ne pro "konkurenční" Intel, ani proti trh jako takový a hlavně ani pro nás, zákazníky. Pravdou ovšem je, že AMD v minulosti zažilo horší krize, kdy v podstatě na poli produktů nemělo co nabídnout, což dnes určitě neplatí a stejně tak proti miliardovým ztrátám a odpisům před pár lety po odkupu ATI, je současná situace nebe a dudy. Tím ovšem nelze omlouvat chyby nového vedení AMD, které zatím nezvládlo optimalizace uvnitř AMD a opravu některých chyb, jako třeba nedostatečný marketing apod. Už jen nechat bujet mýty a pověsti kolem současné zdaleka ne tak vážné situace, které někteří z bůhvíjakých příčin a pohnutek přičerňují, je chyba přístupu, tedy alespoň podle mého názoru a podle toho, jak se k podobným situacím staví konkurenční firmy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|