Intel zvýšil svůj náskok ve 3 čtvrtletí letošního roku před AMD. Mobilní procesory jsou největší zbraní Intelu …
Společnost AMD měla v poslední době samé malé i větší důvody k úsměvu. Z čeho však rozhodně nemohou mít radost je pokles podílu na trhu s procesory. Z 18,8% v minulém kvartálu klesl podíl AMD na 17,7%. Intel naopak posílil na 81,2% z 80,8%. Intel tak získal část trhu nejen na AMD, ale i na VIA, které také výrazně ztratila a dnes zabírá na trhu s X86 procesory pouhopouhých 1,1%. Příčina poklesu podílu AMD proti Intelu je však naprosto zřejmá. Mobilní procesory. Zatímco podíl na desktopovém segmentu procesorů se u AMD dnes drží trvale kolem 24%, stejně tak dobře si společnost vede i na serverové platformě, kde dokonce proti předchozímu kvartálu něco málo proti Intelu získalo, kamen úrazu je mobilní segment. Celkově trh s procesory narostl meziročně o 17,3%. Ovšem segment procesorů pro mobilní procesory narostl o 27%! A co více, úplně poprvé počet mobilních procesorů převýšil počet desktopových a serverových procesorů!
Ti, kteří situaci trochu sledují, tak vědí, že AMD nemá na mobilním trhu moc ustláno. Nabízí sice platformu PUMA, která je jako celek velice schopná, ovšem jen v cenově jasně ohraničeném segmentu. Ačkoliv jsou mobilní procesory AMD často neprávem podceňované a zcela označované za pomalé a žravé, pravdou je, že v segmentech mobilních počítačů nad 30 000 - 35 000 korun se jen těžko mohou prosadit. Stejně tak se nemohou prosadit v segmentech netbooků, kde Intel ATOM také dnes nemá ze strany AMD rovnocenného konkurenta. A právě netbooky slaví velký úspěch a Intel jen za minulý kvartál vydělal na ATOM procesory 200 milionů dolarů. Procesory AMD a s ním i celá platforma PUMA má tak velice omezené pole působnosti a ani v tam, kde výkonově konkurovat Platformě Intel Centrino směle mohou, jsou v horší pozici z logického důvodu, lidé věří značce Intel Centrino ... AMD zkrátka nemá nabídku mobilních počítačů srovnatelnou s Intelem a v době, kdy mobilní počítače hrají tak důležitou roli, těžko může AMD čekat rostoucí podíl.
Ptáte se, kdy s tím AMD začne něco dělat? V ultramobilním segmentu našich oblíbených netbooků se chystá uvedení svého čipu Fusion, který v sobě kromě procesoru integruje i grafické jádro. Od celé téhle technologie si AMD hodně slibuje a konkurenční Intel svůj podobný čip odložil až na rok 2010. V nejnižším segmentu tedy dejme tomu, že AMD má své plány. Ovšem výroba Fusion začne až v polovině příštího roku. Do té doby bude platforma Intel zcela neohroženě kralovat netbookům. A přitom AMD má srovnatelný hardware už nyní. Škoda pro nás zákazníky. Nemáme moc na výběr. Jistou volbou zůstává jen něco postavené na VIA platformě, ale to je dnes spíše rarita než běžně sehnatelný produkt.
Pokud jde o běžný segment notebooků, tak zde má i v současnosti AMD slušnou, ale také jedinou nabídku, ovšem 45nm výroba by rozhodně hodně pomohla. Ve vyšším segmentu mobilních počítačů ovšem zase není kromě Intelu nic. AMD nemá ani výkonné mobilní dvoujádro natož čtyřjádro, které by se mohlo srovnávat s procesory osazenými v rychlých mobilních počítačích nad 30 000 - 35 000. Už kvůli prestiži a roli, kterou tyto počítače hrají při tvorbě značky, je to pro AMD velký problém. Upřímně řečeno na stávající 65nm technologii, kterou AMD používá, to nemělo smysl dělat. S příchodem 45nm výroby se však můžeme těšit na novinky. Mobilní platforma se pomalu stává nejdůležitějším spotřebitelským segmentem a můžeme si být jistí, že AMD bude chtít Intelu více konkurovat. Platforma AMD PUMA jako celek je velmi povedenou a tím nejlepším, co AMD kdy na mobilní platformě uvedlo a dost možná jako celek i lepší než konkurenční Intel Centrino 2. Bohužel nedostatečný není ani tak jejich výkon, jako spíš prestiž, díky absenci výkonných modelů, schopných se poprat s nejvýkonnějšími Intely. Procesory tak sráží AMD PUMU a umožňují jen velmi omezenou konkurenceschopnost celé platformy. Dokud s tím AMD něco neprovede a mobilní počítače nadále budou růst, těžko můžeme čekat růst podílu samotného AMD na trhu s CPU. Problém je to zejména pro nás zákazníky, protože vlastně není z čeho vybírat a ceny dražších mobilních počítačů a mobilních procesorů tomu odpovídají. Kde není konkurence, není srovnání a ani tlak na dominantního výrobce ...
Pokud se ptáte, jak se na dalším vývoji projeví finanční krize, tak analytici soudí, že mobilní počítače porostou i nadále. I když asi ne tak rychle, jako doposud. Naopak lze čekat oslabení poptávky po drahých serverových i desktopových čipech. AMD a Intel tak nepochybně budou přizpůsobovat své strategie. Pro 4Q letošního roku už prý můžeme očekávat jisté projevy finanční krize na poptávku počítačů a procesorů pro ně. Stejně tak mobilní počítače dále posílí, což bude nepochybně ve stávající situaci znamenat pravděpodobně další oslabení podílu AMD proti Intelu, protože pro tento kvartál není na mobilní platformě AMD naplánována žádná událost, která by na současném stavu věci něco změnila. Klesající podíl tak bude AMD brzdit jen novými 45nm serverovými procesory, dostupnými od listopadu a 45nm desktopovými modely, které se však objeví na trhu až v prosinci. Intel však nasazuje svůj nový trumf v podobě procesorů NEHALEM. Ty by však podle zkušeností a očekávání měly být spíše zajímavé pro serverový trh. Na desktopu se neočekává nějaká velká díra do světa, segment procesorů na 200 dolarů má jen velmi malý podíl mezi všemi prodanými procesory (asi 3%). Pro třetí kvartál letošního roku je ale celkové skóre na poli procesorů 17,7% proti 81,2% při 13,3% meziročním růstu celého trhu.
Zdroj: Intel, AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|