Společnosti AMD uvedla na trh povedené procesory a její podíl na trhu začal růst.
Uplynulé roky byly ve znamení postupného oslabování společnosti AMD na trhu, která zaostávala ve vývoji a hlavně ve výrobních kapacitách i postupech za Intelem. Jak dobře víme, AMD a Intel nejsou ani zdaleka vyrovnaní soupeři a x86 trh a možnosti těchto společností podle toho vypadají. Jen z finanční stránky má Intel za každé 3 měsíce čistý zisk ve výši téměř celých ročních hrubých příjmů AMD. Od toho se také odvíjejí možnosti vzájemné konkurence. AMD zdaleka nemůže konkurovat a působit v tolika oblastech jako Intel, takže si vybírá. V posledních letech zvolilo cestu, která se ukazuje jako správná. AMD pomalu navyšuje svůj podíl na trhu a dnes už činí téměř 20%. A to je, řekněme si na rovnu, na možnosti této firmy, či jakékoliv jiné v porovnání s tak silnou konkurencí ze strany Intelu, více než hodně dobré.
AMD se zadařilo zejména na mobilním poli, kde se osvědčily nové APU Brazos a dobře vypadá i Llano A platforma, která ale výraznější vliv bude mít až v probíhajícím Q3. AMD drží slušné prodeje i v desktopové oblasti a to i přes zjevný výkonový a výrobní nedostatek svých starých 45nm Athlon/Phenom II procesorů proti 32nm konkurenci. Jenže AMD to vyvažuje cenou. Takže pokud vám jde o poměr cena-výkon a slušný výkon za co nejnižší cenu, je AMD platforma dnes nejlepší volba, což drží prodeje na slušné úrovni. Oba segmenty ale musí vyvažovat ústup AMD ze slávy na hodně výdělečném poli serverů, kde AMD nutně potřebuje novou generaci čipů. Přesto všechno dokázalo navýšit podíl na 19,4%, což je o 1,2% více než na začátku roku (Q1 2011) a o 1,6% více než před rokem (Q2 2010). Hlavně ale dokázalo ta procenta ubrat z podílu Intelu, který loni dosahovat 81,3% (Q2 2010) a letos má 79,9% (Q2 2011), kdy na začátku roku měl ještě 81% (Q1 2011). AMD by mohlo letos vystoupat ještě výše, někteří optimisté (=špatně informovaní realisté) odhadují, že se přiblíží 25%, což by bylo skutečně fantastickým výsledkem. Nicméně to už by asi zasáhl Intel a minimálně pohnul s cenami svých CPU, se kterými jinak v podstatě od uvedení čipů nehýbe. I díky tomu je poměrně brutální rozdíl v hrubé marži. Intel má neskutečných 63%, AMD zhruba 45%. Takže Intel má prostoru pro pohyb s cenou více než hodně a zase tak silné AMD vedle sebe nepotřebuje :).
Pro nás zákazníky by to bylo fajn, kdyby AMD dokázalo svými čipy výkonově a hlavně výrobně zatlačit na Intel, aby tu byla trochu cenová konkurence a Intel nevyužíval z velké části toho, že AMD není schopno při nejlepší snaze vyrobit ani 1/3 roční potřeby CPU trhu. Nedělejme si ale naděje, že by AMD dokázalo Intel pokořit vždy a všude, to si nemůže dovolit z mnoha důvodů. Intel si může dovolit utrácet a investovat desítky, možná stovky milionů dolarů a neznanedbatelných výrobních kapacit do uvedení super High end platformy pro desktop typu X58 nebo X79, která tvoří 1% výroby a prodejů. AMD ne, to se musí soustředit na věci, které ho uživí a využít těch málo výrobních prostředků, jak nejlépe to jde. V minulosti AMD zkoušelo s Intelem soupeřit všude za každou cenu, i se mu to chvíli dařilo, pak na to ale málem doplatilo, když se mu jedna generace CPU poněkud nepovedla. Takový risk už od AMD nečekejme. I nové procesory architektury Bulldozer jsou orientovány jen do mainstreamu, maximálně na cenovou hladinu 300 dolarů. Aktuálně se povídá, že ten nejdražší by při uvedení měl stát kolem 270 dolarů (tedy jen 5500 korun včetně DPH).
Zdroj: Mercury research
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|