Výhoda klasických x86 procesorů a Radeon/NVIDIA GPU je univerzalita ale tu Apple nepotřebuje.
Zdá se, že Intel to má na platformě Apple definitivně spočítané. A ani s výkonnými AMD Radeon grafikami to nevypadá úplně růžově, ačkoliv jejich postupný konec na rozdíl od Intel procesorů, Apple formálně neohlásil. První procesor Apple M1 ale rozhodně zanechal velký dojem, protože dokazuje, že Apple se skutečně na své platformě a pro své aplikace obejde bez x86 procesorů Intel. No a nejnovější zprávy hovoří o tom, že Apple připravuje výkonnější 16 a dokonce 32jádrovou verzi svého „M1“, která by tak měla směřovat i do nejvýkonnější Apple Mac Pro počítačů. Vedle toho údajně Apple chystá i výkonnější desktopová vlastní GPU řešení a to se 64 a 128 GPU jádry. S představením se ale počítá spíše až v roce 2022, do té doby pojede Apple na Radeon grafikách.
Možná někteří tápou, proč to Apple dělá, a jak to, že se mu může podařit uspět tam, kde prakticky nikdo kromě Intelu, AMD a NVIDIA neuspěl. Odpověď je prostá. Apple nekonkuruje Intelu, AMD či NVIDIA v pravém slova smyslu, nedělá univerzální řešení zatížené nejméně dvěma dekádami technologií a zpětné kompatibility. Výhoda x86-64 procesorů Intel a AMD, stejně jako výhoda NVIDIA a AMD GPU pro PC platformy, je právě v univerzalitě a široké i zpětné kompatibilitě. Jenže z hlediska konstrukce čipu je to vlastně i velká nevýhoda. Každá nová generace procesorů a grafik těchto firem je automaticky zatížena tím, že musí podporovat funkce staré technologie a věci, musí fungovat pod různými OS s různými aplikacemi atd. A k tomu ještě přichází s novými. X86 procesory nebo moderní NV/AMD GPU jsou tak neuvěřitelně složitá a komplexní řešení, která neustále musí balancovat mezi bezvadnou podporou starších věcí a přístupem k novým technologiím.
No a s ničím takovým se Apple nezatěžuje. Jeho nové procesory/grafiky začínají prakticky na zelené louce, univerzalita u nich nehraje roli a mohou být tak udělány na míru konkrétním současným potřebám Apple platformy. Současně se Apple nemusí ohlížet na širokou kompatibilitu s různými OS či aplikacemi. Své procesory a GPU dělá Apple jen a pouze pro svou platformu, svůj jeden operační systém a jasně daný okruh schválených aplikací, které na něj pustí. Nic víc.
Srovnání Apple procesorů a grafik s Intel/AMD/NVIDIA řešením tedy vždycky bude složité. Nejsou a nebudou na stejné úrovni široké univerzální podpory a už vlastní srovnávání systémů běžících na Mac OS a Windows OS je dost nepřesné, protože už ten systém může dělat rozdíl. Jako uzavřený ekosystém, kde máte, co by uživatel nesrovnatelně méně možností toho, co můžete používat, jak používat a kam zasahovat, má Apple obrovskou výhodu. Je prostě jednodušší, lépe a přesněji zaměřený a optimalizovaný a Apple si ještě teď pro něj přesně na míru postaví vlastní CPU a GPU řešení, které nic jiného, než Apple věci umět nemusí – to sebou nese obrovské zjednodušení vývoje architektury a čipů samotných.
Je otázkou, zda by nestálo za úvahu AMD, Intelu nebo NVIDIA, odstřihnout se od minulosti a udělat architekturu CPU a GPU jen a čistě pro moderní OS a SW a standardy, bez zátěže minulosti, která nutně snižuje efektivitu designu nových CPU a GPU. Samozřejmě tohle by ale znamenalo konec tak široce univerzálního HW a PC platformy, jak je známe teď. Každopádně je to jedna z cest, kam se může PC Hardware nadále ubírat, speciálně pokud se přístup Apple ukáže být natolik zásadně výhodnější, tak jej výrobci nebudou moct ignorovat a jde teď spíše o to, kdo se trhne jako první.
Ostatně NVIDIA chce ARM, chce vlastní celou platformu, stejně tak Intel narychlo buduje vlastní GPU a komplexní platformu, tedy něco, co doposud mělo jen AMD, které ale dává najevo, že právě v soubojích architektur vidí největší budoucnost v dalších letech. Apple tak jen tento trend zviditelňuje, ale je pravda, že jeho situace je unikátnější, protože se prostě na nic a nikoho nemusí ohlížet, dělá si své čipy pro svůj SW a své „standardy“. Samozřejmě pokud by to začali dělat všichni, nebylo by to úplně ideální z hlediska konkurenčního prostředí a speciálně výběru komponent, tak jako tomu bylo do současnosti … ostatně pokud Apple kompletně přejde na své M procesory a GPU, tak si už nebudete moci postavit počítač s Apple OS s Intelem a Radeon GPU prostě s klasickými komponenty. A teď si představte, že by každý výrobce zaujal stejnou strategii ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|