Spekulované je potvrzeno. Apple ohlásil začátek procesu přechodu z Intel x86 na Apple SoC.
Poslední dobou se už hodně nahlas mluvilo o tom, že Apple končí s procesory společnosti Intel. Nicméně pokud se někteří příznivci AMD těší, že to znamená RYZEN/EPYC místo zastaralých a pomalých Intel Core/Xeon v počítačích Apple Mac, tak je zklamu. Apple totiž končí s x86 platformou jako takovou.
Není tajemstvím, že Apple si rád dělá věci po svém (minimálně proto, aby si za ně mohl účtovat raketu). Procesory Intel tak Apple vysloveně trpí ve svých počítačích proto, že jednoduše nemá žádný výkonný vlastní procesor. Žádný ze současných ARM SoC Apple BIONIC řešení, není dostatečně výkonné, aby dokázalo nahradit výkonnější mobilní natož desktopové x86 procesory. Minimálně v kategorii ultra-mobilních PC, už se ale o tom dá polemizovat.
Pro některé uživatele je výkon současných Apple ARM SoC už dostatečný. A pokud jim stačí na tabletu iPad PRO 2020, určitě jim bude stačit i v podobě klasického notebooku. Právě tím tak Apple oficiálně začne. Firma ohlásila začátek postupného přechodu Mac počítačů, na právě jeho vlastní procesory BIONIC. Intel tedy přijde o významného zákazníka, který dělá kolem 7% odbytu jeho procesorů, včetně osazování nejdražších modelů.
Zda Intel nahradí rovnou všechny Macbooky s Intelem vlastním řešením, je otázka. Je pravděpodobné, že minimálně jednu generaci budou existovat vedle sebe obě varianty, Apple ale určitě bude tlačit a vyvíjet vše kolem hlavně té s jeho SoC řešením, využívající architekturu ARM. Apple již má demonstrační modely a podporuje vývojáře aplikací k optimalizacím a vývoji pro jeho platformu. Vývojáři se za 500 dolarů mohou do programu s veškerou podporou přihlásit.
- Kdy dojde na výkonnější počítače?
Je evidentní, že Apple má v plánu nahradit procesory Intel vlastním řešením i v rámci výkonnějších desktopových Mac řešení. Je to podle mého jen otázkou času. Apple může jít cestou třeba multičipového řešení, aby dohnala manko, které ARM platforma bude proti velkým x86 procesorům mít, možnosti zkrátka má. Speciálně, když operační systém a aplikace si vyvíjí na míru.
Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že pokud někdo bude mít výkonný ARM počítač na trhu, tak to v dohledné době bude právě Apple. A nervózní z toho nemusí být jen u Intelu, který přijde o jednoho z odběratelů těch jeho předražených pomalých současných 14nm XEON řešení, ale o kšeft může přijít i AMD, které je výhradním dodavatelem neintegrovaných grafických řešení do notebooků a desktopů Mac.
Apple si s AMD ale rozumí určitě lépe, než s Intelem. A určitě si dokáže s AMD domluvit i lepší spolupráci než s Intelem, takže není vyloučeno, že AMD grafiky v počítačích Mac, procesory Intel přežijí. Ostatně když grafickou architekturu AMD RDNA používají nové ARM SoC platformy SAMSUNG, nikde není napsáno, že APPLE s AMD nevytvoří něco podobného. Co však definitivně skončí, jsou Hackintosh počítače, tedy možnost postavit si nyní Intel x86 sestavu doma dle libosti a pustit na ní MacOS. To už jednoduše nebude možné. Pokud prostě budete chtít používat MacOS prostředí, budete si muset koupit HW přímo a jedině od Apple. Firma ohlásila, že chce celý proces přechodu u Mac počítačů na svá SoC BIONIC AMR řešení, dokončit do 2 let.
Myslíte, že tedy další výkonný desktopový Mac počítač bude postavený na ARM procesoru Apple místo x86 řešení? A skončí Apple i s AMD Radeon grafikami ve svých počítačích?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|