Nahrazování procesorů Intel u Apple počítačů začalo. Představen výkonný 5nm M1 procesor.
Nejen Intel, ale i AMD by se mělo koukat přes rameno. Apple totiž představuje svůj vlastní počítačový procesor. M1 je nejvýkonnější čip od Apple vyráběný 5nm TSMC, kdy integruje 16 miliard tranzistorů. Ve srovnání s Intel x86 řešení nabízí hlavně výrazně lepší efektivitu. Z hlediska výkonu bude srovnání ošemetné.
Apple se ohání tím, že jeho 8jádrový M1 procesor je dvojnásobně výkonný ve srovnání s mobilním procesorem (pravděpodobně Intelu) a současně má čtvrtinovou spotřebu. To samé prý platí pro integrovanou grafiku. Není jasné, s jakým konkrétním procesorem od Intelu se Apple srovnává, ale předpokládáme, že jsou to ty starší Intel procesory, kterými dosud byly Apple počítače vybaveny. Nicméně vzhledem k tomu, že procesory Intel dnes stojí za starou belu ve všech oblastech, včetně mobilní sféry, není to zase takové překvapení.
Srovnání s ultramobilními 10 až 15W AMD RYZEN 4000 a brzy 5000 procesory, by asi dopadlo o dost jinak. Nicméně porovnání procesorů v praxi je velmi obtížné. Vše kolem M1 SoC je dělané pro uzavřený operační systém společnosti Apple a speciálně optimalizované aplikace. M1 nemůže použít kdo chce, kde chce, a na co chce. A tak nemusí zvládat a umět všechno všude, jako je tomu u x86 procesorů Intel a AMD. Apple tedy vyrábí vlastní procesory pro vlastní počítače a vlastní operační systém. To je výhoda.
Označování počítačů Apple shledávám opravdu příšerné. Všechny se pořád jmenují stejně, i když ten minulý staví na Intel platformě a ten nový na M1. Označeno v názvu, to ale není, což je vážně idiotské. Každopádně prvním notebookem od Apple využívající M1 SoC, je nový 13,3“ MacBook Pro (M1).
8jádrové CPU (4malá/4velká jádra) s 8jádrovou GPU, s 8GB RAM a 256GB SSD stojí 39 tisíc. S 512GB SSD je za 45 tisíc. Můžete si objednat i 16GB DDR4 RAM a až 2TB SSD. Procesor a grafika jsou pořád stejné. Výdrž na 58,2Wh baterii je prý až 17h na WiFi a 20h přehrávání filmů.
Ani tady Apple v názvu nerozlišuje nový model. 13,3“ display s 2560x1600, 8GB RAM v základu a 256GB SSD s M1 se slabší verzí GPU vyjde na 30 tisíc. Verze se silnější GPU a 512GB SSD je za 38 tisíc.
Apple se rozhodl nacpat nový M1 procesor i do „desktopového“ Mac Mini. I tady jde o stejné řešení, jako u notebooků. Verze s 8GB DDR4 RAM a 256GB SSD začíná na 22 tisících, 512GB SSD je za 28 tisíc.
- Apple M1 jako první z mnoha?
Pro Apple je to tedy událost, pro jeho typické uživatele asi moc ne, protože většina uživatelů Apple nepozná moc rozdíl – tedy kromě toho, že M1 bude určitě méně topit a žrát než Intel verze. Aplikace a prostředí jsou jinak stejné. Větší efektivitě M1 řešení a výkonu v optimalizovaných aplikacích a optimalizovaném OS systému Apple nemám problém věřit. Speciálně když Intel procesory, které Apple používal dosud, jsou prostě zastaralé, slabé a neefektivní s mizernými integrovanými grafikami. Že Apple dokáže udělat lepší procesor pro svou platformu, tak není překvapení. Ostatně když to zvládlo malé AMD, které překonává dnes Intel všude a ve všem, včetně výkonu a efektivity na mobilních CPU, zvládne to i extrémně bohatý Apple. Speciálně když si dělá CPU na míru svému OS a aplikacím a nemusí se zaobírat kompatibilitou se vším v rámci Windows nebo Linux.
Intel samozřejmě nemá radost, že přichází o jistý odbyt několika milionů svých čipů. Ještě menší radost má z toho, že konkurenční ARM je opět o něco významnější. Teď se asi naopak modlí u NVIDIA, aby jim anti-monopolní úřady z několika zemí, neshodily oznámenou akvizici ARMu, i když je prakticky jisté, že Čína to neschválí, Anglie nejspíše také ne a také EU má výhrady. Ale to je podružné.
Jsem docela zvědav, zda Apple bude své M1 dále rozšiřovat o více jader CPU i GPU, tak aby tohle řešení mohla nabídnout i pro desktopový Mac PRO. Nebo u něj zůstane u x86 platformy, ale Intel vymění za podstatně lepší řešení od AMD navíc s možností kombinace s RADEON GPU, které Apple už dávno používá. Je to podle mě také otázkou ceny, zda se Apple vyplatí vývoj takového řešení. Intel nemá nic, s čím by mohl konkurovat, jeho stávající architektury a výrobní procesy nestačí. AMD by ale konkurovat mohlo i na poli mobilních CPU. Nová ZEN3 generace APU je na spadnutí, architektury CPU i GPU od AMD jsou mnohem efektivnější než ty od Intelu v současnosti. A hlavně AMD má k dispozici stejné výrobní procesy od TSMC jako Apple včetně 5nm. Víme, že chystá hned dvě série ultra-úsporných mobilních CPU již začátkem příštího roku.
Nemyslím si ale, že by Apple primárně osazoval x86 PC. Chce svou vlastní platformu. A M1 je začátek. Každopádně do PC platformy se Apple opírá hodně, i když samozřejmě v mnoha směrech lže jako když tiskne. Že, prý je jeho M1 rychlejší než 98% notebooků? Nevěřim. 8jádrové RYZEN 4000U/H rozsekají Apple a jeho M1 na nudličky.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|