2x M1 Max = M1 Ultra má až 20 procesorových jader a 64 grafických jednotek. A extrémní cenu.
O tom že Apple postupně nahradí Intel procesory a Radeon grafiky ve svých Mac počítačích víme a tohle je další krok. Společnost ohlásila svůj dosud nejvýkonnější vlastní procesor. Obří M1 Ultra je fyzicky vlastně dva M1 Max v jednom. Má celkem 114 miliard tranzistorů s plochou přes 800mm2 na 5nm výrobě TSMC. Samozřejmě jde vlastně o SoC (APU), kdy jde o procesor současně s integrovanou grafikou a dalšími prvky. Jde evidentně o čipletovou konstrukci.
Nejvýkonnější varianta má 20 procesorových ARM jader (16 výkonných + 4 úsporná), integrovaná grafika má pak 64jader. Podporováno je až 128GB RAM s propustností 800Gb/s. Co do srovnání s konkurencí je Apple jako vždy vágní a srovnává hrušky s cibulí ve zvláštních nic neříkajících grafech.
Tvrdí, že jeho procesor je o 90% výkonnější než 16jádrový Intel a žere o 100W méně. To zní dobře, ale i výrazně starší jen 7nm AMD RYZEN 9 5950X je výkonnější než ten Intel a žere ještě méně. Apple říká, že jeho M1 Ultra je o 60% výkonnější než 28 jádrový Intel XEON v jeho Mac Pro. Samozřejmě stále je tu potíž, že srovnáváme univerzální x86 procesory zatížené nutností zpětné kompatibility s ARM SoC platformou psanou jen pro určité aplikace a uzavřené prostředí, takže to opravdu není moc srovnání. To platí i o grafickém srovnání, kde Apple mluví o výpočetním výkonu v určité aplikaci, kdy nový M1 Max je prý o 80% výkonnější než Radeon PRO W6900X (níže taktovaná profi verze Radeon RX 6900XT se 32GB paměti). Samozřejmě Apple neměří výkon ve hrách :). Překvapivě ale neumí AV1 akceleraci, „jen“ H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW apod., což ale uživatelé vědí.
Ten výkon právě dělaný jen pro určité aplikace bude více než působivý. Ostatně 800+mm2 obří 5nm čip musí být hodně výkonný, jak CPU, tak GPU po výpočetní stránce. Ovšem také to není typický úsporný ARM, takže nejde o mobilní produkt, ale jde na trh v desktopovém počítači. Překvapivě to však není nový Mac Pro, který je tak v současné verzi s Intel Xeon zjevně totálně překonaný.
Co Apple ohlásil je mini desktopový Mac Studio. Ten má podobu kvádru s rozměry 19,7 x 19,7 x 9,5 cm a hmotnost až 3,6Kg podle výbavy. Má výstupy jako desktopový PC. Pokud jde o konfigurace, tak základem je verze s jen tím „polovičním“ čipem M1 Max (10 CPU jader + 24 GPU) s 32GBpaměti a 512GB SSD. Cena této konfigurace začíná na 57 tisících korunách vč. DPH. Uffff. Pokud byste chtěli opravdu ten M1 Ultra, tak tahle konfigurace v základu se 64GB RAM a 1TB SSD začíná, a teď se raději posaďte, na 117 tisících korunách!!! A to je základní konfigurace!
Jen cenový rozdíl mezi M1 Ultra se 48 GPU proti tomu fyzicky samému 20 jádrovému CPU čipu ale s aktivními 64 GPU je šílených 30 tisíc korun! Další 64GB paměti proti základním 64GB stojí 24 tisíc korun. Opravdu směšné jsou příplatky na SSD. 2TB disk stojí proti základnímu 1TB SSD příplatek 12 tisíc. Příplatek na 4TB SSD je 30 tisíc a na 8TB si musíte připravit 66 tisíc korun. Ano 66 tisíc jen za pořízení 8TB SSD. Takže nejvyšší konfigurace vychází na 237 tisíc korun vč. DPH bez SW!
Občas se mě někdo ptá, proč nemám rád Apple. Ale to vnímáte špatně. Mě Apple vůbec nevadí a rozhodně není pravda, že ho nemám rád. Naopak jeho produkty jsou zajímavé, ale jen do chvíle, než přijde na cenu. Pak prostě musím být přísně objektivní protože „bohužel“ pro Apple vím, speciálně v oblasti HW, co které věci reálně stojí. A tak když přijde na cenu produktů Apple, nemohu říci jinak, než že bych musel být blázen, ty peníze za to zaplatit, jelikož je to objektivně naprosto šíleně předražené a nemám rád když mě někdo bere na hůl. Absolutně to za to nestojí. Ale já prostě nejsem cílovka. Apple necílí na uživatelé, kteří technologiím fandí, vyhledávají univerzalitu, ví co kupují a znají hodnotu věcí.
Samozřejmě nepochybuji, že ten výkonu bude v těch optimalizovaných aplikacích na uzavřené Mac platformě opravdu zajímavý a spousta úzce zaměřených uživatelů bude nadšeno a současně naštváno, pokud má teď poměrně nový Apple Mac Pro, který byl ale mizerný už když vyšel. Teď už nebude dávat smysl vůbec. Nicméně to srovnání s univerzální Windows x86 platformou je prostě na vodě. Na druhou stranu do značné míry si za to AMD, Intel i NVIDIA a hlavně Microsoft mohou sami, protože optimalizace u řady aplikací pro nový HW jde velmi pomalu a není dobrá. Nevyužívá plně potenciál, kdy Apple zde zkrátka těží z uzavřené platformy a faktu, že se nemusí zaobírat podporou starých věcí a ladí věci pro pár svých aplikací.
Stejně ta cena za ten PC s M1 Ultra je absurdní, leda že Apple už počítá s výrazným zdražením cen materiálů a energií vzhledem k současné světové situaci …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|