Platforma ARM těží z toho, že k ní má přístup bez překážek kdokoliv. A všem to velmi vyhovuje.
Jenže tohle nemusí mít dalšího trvání. Už několik týdnů se spekuluje o tom, že firma ARM směřuje k prodeji. Tuto velmi atraktivní firmu, hlavního vývojáře, držitele technologií a patentů na ARM architekturu, vlastní SoftBank, jeden z velmi známých velkých technologických investorů. A v zákulisí se už nějakou dobu hovoří o tom, že prodej ARM je potenciálně na stole. A o zájemce rozhodně nemá nouzi.
ARM platforma je klíčová pro mnoho firem, kteří na ní staví své produkty, ale zásadní je i pro ty, kteří na ní produkty nestaví, ale chtěli by zatopit těm, co ano. Není tedy bez zajímavosti, že mezi největší zájemce o koupi patří například Apple, Samsung nebo NVIDIA. Mezi dalšími zájemci je samozřejmě mnoho dalších, zájem by určitě měly i Microsoft nebo Intel. Seznam potenciálních zájemců by byl opravdu hodně dlouhý, ale současně jde nyní jen o spekulace. Žádná z firem pochopitelně nekomentuje, že by o koupi ARM vůbec uvažovala.
Asi nemusíte vědět o situaci mnoho, abyste si uvědomili, že prodej ARM do rukou některé z výše uvedených firem, by znamenal zásadní změnu situace a prakticky určitě by nebyl ku prospěchu ARM platformy samotné, současného trhu ani nás koncových zákazníků. Speciálně firmy jako Apple a NVIDIA (a mnoho dalších) mají ve zvyku zamykat potenciálně dobré technologie jen pro sebe, a omezovat k nim přístup a pokud by najednou tyhle firmy vlastnily, a tedy rozhodovaly o ARM architektuře, držely patenty, licencovali její použití a všechno kolem, to by pro mnoho současných společností (Qualcomm, Samsung atd.) využívající ARM bylo nepřijatelné a mohlo by to také vyústit v konec ARM platformy jako takové. Rozhodně by to výrazně zpomalilo další rozvoj a vývoj.
Právě fakt, že ARM je tak obecně významný a že firma je rovněž zapojena v řadě jiných společností, komplikuje případný prodej. Některé firmy by měly možnost prodej zablokovat, brzdit atd. Své by také musely říci antimonopolní úřady, kdy pokud by prodej ARM některým společnostem rovnou nezamítly, tak by určitě vznikla nějaká pravidla na licencování, která by se novým majitelům nemusela líbit, nebo by snížila hodnotu firmy pro nového majitele atd. Zkrátka prodej ARM není jednoduchý, ani pokud by ho SoftBank chtěl realizovat. Speciálně pokud by novým majitelem byla některá ze společností, která dnes používá ARM ve svých vlastních produktech a soupeří proti jiným, které také ARM používají. Samozřejmě jsou tu také finanční překážky. SoftBank za ARM před lety zaplatila zhruba 32 miliard dolarů a dnes má hodnotu mnohem vyšší. Například menší firmy jako NVIDIA tak mít zájem může, ale jednoduše nemá na to peníze, aby si mohla ARM skutečně dovolit. Akvizice ARM by byla jednou z největší, ne-li největší akvizice vůbec na poli procesorových technologií v historii, takže možný okruh firem, které by si tohle mohly finančně dovolit, je mnohem menší, než se zdá. Každopádně zatím nic není definitivní a zatím vše zůstává, jak je, Ostatně SoftBank se oficiálně nijak nerozhodlo. Zatím. Jen zvažuje možnosti a je možné že jen zkoumá, jak komplikovaný by ten případný prodej ARM vůbec byl …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|