Několik zajímavých zpráv z oblasti ARM procesorů se nám objevilo krátce za sebou.
Nedávno jsme vás informovali, že stávající majitel ARM není spokojen s výdělečností firmy, a hlavně ji chce stále prodat. Nicméně protože antimonopolní úřady zablokovaly prodej do rukou NVIDIA a budou nadále sledovat situaci, má investiční fond trochu omezené možnosti. Každopádně ale chce aby ARM výrazně navýšil zisky a ten tak přišel s novou licenční politikou, která zdraží produkci zejména menším firmám, protože na větší partnery si ani ARM netroufá. Dopad těchto změn se ale teprve projeví.
Zajímavou novou zprávou je oficiální oznámení Intelu, který se dohodl s ARM, podle které bude moci v továrnách společnosti Intel vyrábět procesory architektury ARM. A to počínaje chystaným 18A procesem (2nm/1,8nm). Intel chce nalákat výrobce pro automotive, IoT apod. Společnost ARM připraví svůj referenční design a vše co je třeba k výroba výrobními procesy Intelu. Údajně by 20A/18A výroba měla být k dispozici na konci 2024 a měla by plně konkurovat 2nm výrobě TSMC. Pokud tedy půjde vše podle plánu, což vzhledem k tomu, že se bavíme o plánech Intelu navíc o jeho výrobních technologiích, tak víme, že tady nejde podle plánu nic už nejméně 10 let. Takže šance že by se to změnilo je velmi malá, ale vyloučit to nemůžeme :). Každopádně Intel chce být výrobce i jiných než Intel procesorů, není to nová strategie a doufá že naláká do svých továren třeba i AMD s NVIDIA.
- MediaTek má nejvýkonnější SoC?
SoC společnosti MediaTek většina zná hlavně jako základ pro levnější mobilní telefony. Nicméně firmě se tahle pozice nelíbí, a tak se pustilo i do vývoje výkonnějších řešení. Aktuálně prý jeho chystaná 4nm novinka Dimensity 9200+ přetahuje o výkonové vedení se SnapDragon 8 Gen2. Qualcomm drží pozici nejvýkonnějšího SoC s 1,33 miliony bodů v AnTuTu, nový MediaTek prý dává 1,35 milionu bodů. A protože by měl dorazit na trh ještě v Q2 2023, měl by být nejvýkonnějším mobilním ARM řešením na trhu.
Nicméně Qualcomm si téměř jistě pozici výrobce nejvýkonnějšího ARM SoC přebere zpět, ale jeho Snapdragon 8 Gen 3 se na trh dostane nejdříve na přelomu Q3/Q4. Používá N4P, tedy nejmodernější a nejpokročilejší původně 5nm verzi TSMC výroby. Má nová Cortex X4, A720 a A520 jádra a ADRENO 750 grafiku. Údajně je tak o desítky % výkonnější než stávající Gen 2.
- ARM PC/notebooky prý obsadí 25% trhu!
Platforma ARM se údajně rychle rozrůstá i na poli klasických PC, kde ji vedle Apple a jeho M série procesorů, používají také výrobci dalších notebooků. A údajně tak dodávky ARM PC dosáhnou letos 15%. A podle analytiků porostou až na 25% v roce 2027:
Podle stejné předpovědi se naopak nemá dařit AMD, která má sice objektivně už druhou generací jasně nejlepší/nejuniverzálnější mobilní platformy na trhu pro PC, ale podle předpovědí má letos ztrácet podíl, a to právě kvůli ARM. To má však postupně zrychlit v dalších letech růst hlavně na úkor Intelu.
V roce 2027 má 25% počítačů mít ARM procesor, zatímco Intel spadne na 60% a AMD na necelých 15%. Jak předpověď je to zajímavá, ovšem nedává moc smysl. Speciálně kvůli změnám politiky v ARM bude tahle platforma stále méně výhodná, což analytici zjevně nevzali v potaz. Kromě toho se také v praxi ukazuje, že pokud má být ARM výkonné, potřebuje také pořádnou porci energie a jde o velmi komplexní řešení a zejména proti čipletovým AMD RYZEN procesorům není vlastně o nic lepší. Tím spíše, pokud AMD bude vyráběno stejně vyspělými výrobními procesy, což byla doposud výhoda ARM a hlavní důvod, proč bylo efektivnější.
Fakt, že by podle analytiků mělo speciálně AMD ztrácet podíl letos a v dalších letech na poli PC, je zvláštní s ohledem na produktovou realitu. Pokles podílu u Intelu je naprosto pochopitelný, produktově má nejhorší nejen mobilní CPU, speciálně v efektivně je a bude nekonkurenceschopný ještě 2 roky minimálně. A co bude dál je otázkou. Fakt, že Intel aktuálně oznámil dohodu s ARM aby SoC však naznačuje, že Intel s oslabením své x86 platformy počítá a chce tak mít z většího prosazení ARM aspoň něco a vyrábět jej. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně změny u ARM a nejistá budoucnost firmy z hlediska vlastnictví a licenční politiky, je trnem v oku mnoha. A tak je živo hodně kolem RISC-V architektury, kde procesory připravuje také známý Jim Keller. Evidentně bude zjevně veselo …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|