Nárůsty výkonu ARM procesorů jsou v každé generaci značné. Ale stačí to na x86 procesory?
Společnost ARM představila plány ohledně svých procesorů pro osobní počítače. Neváhá se srovnávat s ultramobilními 15W Intel čipy a někdy příští rok by chtěl nabídnout výkon dvoujádrového 15W Core i5-7300U se svým vlastním 7nm ARM procesorem, ovšem s 5W TDP.
Ač ten graf vypadá velmi pěkně, ten nárůst výkonu a výkon jako takový zase není tak dramatický. Musíme si uvědomit, že Intel byl dohnán AMD vydat 15W Core 8000 se 4jádry, které je výkonově opravdu výrazně výše a tenhle současný čip ARM nedožene výkonově ani s 5nm v roce 2020 a to se vůbec nebavíme o AMD a jeho RYZEN G, které kromě procesorového výkonu mají několiaknásobně vyšší grafický výkon.
Kromě toho se musíme také bavit o jakém výkonu se ARM baví. Srovnává totiž výkon ve SPECINT2k6, jenže x86 procesory mají vícero oblastí výkonu a něco mě říká, že si ARM vybral tu, která mu nejvíce sedí. Osobně tedy opravdu pochybuji o tom, že ARM procesory v dohledné době budou alespoň trochu srovnatelné s výkonem X86 čipů. Prostě nebudou.
To však neznamená, že ARM nemusí být zajímavým řešením i pro PC. ARM počítá s 5W TDP a pokud s ním dokáže nabídnout alespoň výkon současného 15W dvoujádra Intelu, je to dost. Je to dost na ultramobilní počítač na cesty. Takže v tomto ohledu si myslím se mohou Intel i AMD bát, že jim ARM ukousne kus trhu s nejlevnějšími PC řešeními. Nicméně z hlediska výkonu jako takového by ARM musel udělat své čipy podstatně větší, podstatně energeticky náročnější, aby vůbec mohl pomýšlet na nějaké výkonové srovnávání s AMD a Intelem. Neříkám, že to není možné, ale není to zatím součástí plánů ARM. To se soustředí na energeticky efektivní nízko W řešení. A je sice hezké, že mluví o rozbití x86 dominance na PC trhu, ale problémem začíná být přílišná dominance ARM řešení na mobilním poli.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|