Zájem uživatelů a zákazníků o notebooky a PC s Windows poháněné ARM platformou je malý.
Očekávání všech zúčastněných byla větší. Realita je, že prodeje nových ARM počítačů s Windows dosahují méně jak 1% proti podílu klasických x86 řešení. S ohledem na to, jak drahé stroje výrobci často představili a kolik pozornosti a podpory se jim věnovalo, to rozhodně neodpovídá výsledku. Na druhou stranu to podle mě ani lépe dopadnou nemohlo. A rozhodně není všem dnům konec. Windows notebook s ARM jsme testovali a používáme dodnes, kdy s dlouhodobým testem končíme. A víceméně platí vše, co bylo řečeno v naší recenzi, kdy ani po několika měsících se mnoho nezměnilo:
Platí, že ARM platforma funguje s Windows 11 překvapivě dobře. Na to, že jde o první generaci. Současně ale platí, že osobně bych jej nedoporučil běžnému uživateli. Zatím. Jednoduše narážíte u mnoha aplikací i her na problémy s kompatibilitou a funkčností. Integrovaná grafika v současném ARM prostě nemá výbavu a prvky, které mají integrované Intel a AMD grafiky a to platí i o procesorech ARM vs x86 Intel a AMD. Windows i mnohé aplikace pro něj prostě počítají s těmi prvky výbavy, a bez toho moc nefungují. ARM má tedy mnoho potíží v profesionálnějších a méně obvyklých aplikacích, ale i v těch hrách. A protože není v těch konkrétních modelech PC o nic moc levnější než prakticky ta samá PC osazená x86 platformou, nedává dnes pro běžné uživatele moc smysl. A tak se těm prodejům a podílu pod 1%, nijak nedivím. Dokonce bych řekl, že je vlastně úspěch prodat v tomhle stavu těch několik set tisíc ARM notebooků. Znamená to, že minimálně několik set tisíc lidí občas mlátí hlavou do stolu a řeší potíže, které by řešit bývali nemuseli. Tím však neříkám, že ARM pro Windows PC končí …
- ARM potenciál má, konkurencí bude
a slouží jako budíček pro AMD a Intel a x86 jako celek
Z osobní zkušenosti prostě mohu říci, že s ohledem na to že jde o první generaci, funguje současný Snapdragon X ve Windows PC dobře. Ano, nedoporučím jej zatím běžným uživatelům, ale pokud Qualcomm vyřeší ty technologické nedostatky a absenci některých prvků (což ovšem nebude snadné) a MS vylepší kompatibilitu a donutí vývojáře k vydání nových verzích aplikací zohledňující ARM architekturu, pak si myslím, že minimálně pro běžné neprofesionální uživatele mohou být ARM Windows PC během dalších 2-3 generací, plně použitelné a srovnatelné x86 modely srovnatelných PC.
Osobně vnímám vstup ARM na Windows PC hlavně jako hrozbu a budíček pro AMD a Intel, kdy speciálně Intel má z ARMu vítr a nezastihl jej v nejlepší situaci. Po letech nic nedělání a jisté pozice je tu najednou konkurence na kterou nemá vliv. AMD se naopak už několik let snaží, a dokonce v mnoha ohledech dohnalo efektivitu ARM. A to i když x86 architektura sama design procesorů AMD notně omezuje a dělá vlastně neefektivní. Fakt že Intel a AMD vnímají ARM jako hrozbu, dokládá i ustanovení společné pracovní skupiny spolu s hlavními výrobci x86 počítačů, kdy se bude řešit podoba x86 platformy. A tedy pravděpodobně nějaké změny hlavně s ohledem na zpětnou kompatibilitu apod. Zkrátka je nutné udělat x86 efektivnější, kdy zdánlivá větší efektivita ARM pramení často z toho, že zpětně kompatibilní ta ARM SoC nejsou a neřeší tedy třeba 30 let staré instrukce a SW, což současné x86 procesory AMD a Intelu ano.
Zkrátka když už nic, je Snapdragon X budíčkem pro AMD a Intel a vítaným povzbuzením konkurence a vůbec vývoje na poli x86 a PC obecně, což obojí Intel před nástupem AMD ZEN prakticky zabíjel. A nebýt AMD a jeho povedených procesorů ZEN a nastartování vývoje, by v tom Intel pokračoval. Ostatně jen díky neschopnosti Intelu byl Apple donucen udělat vlastní M procesory (na ARM) a přejít z x86. A nelituje toho. Takže jakkoliv ten současný méně jak 1% podíl v prodejích u ARM Windows PC se mnohým může zdát jako neúspěch, podle mě zbytečné to jakkoliv hodnotit. Ovšem ale pravdou, že s ohledem na některé negativní věci v samotném ARMu a politice nových majitelů firmy, se také klidně může stát, že ARM se samo zhroutí, přestane být zajímavé, a platforma nikdy tedy konkurovat x86 nebude, kdy naopak x86 může chytit třetí dech, speciálně pokud se prosadí nějaké úpravy v základní konstrukci a odhodí se staré prvky a instrukce apod. Každopádně podle mého názoru je minimálně jako impuls k větší snaze a viditelně rychlejšímu vývoji, současný ARM na PC platformě úspěšný …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|