ARM procesory prý před sebou mají skvělou budoucnost.
Nadvláda Intelu v ultramobilních zařízeních prý brzy skončí. Procesory ARM mají slavit velké úspěchy, které jsou postavené na tom, že nabízejí dostatečný výkon s výrazně nižšími provozními náklady a hlavně nižší pořizovací cenou celého zařízení.
Jistí analytici dokonce uvádějí, že zejména trh se smartbooky a netbooky, kam směřují ARM procesory, má už na konci letošního roku slavit výrazné oživení zájmu o ARM a příští rok by měl ARM raketově posílit až na 7,8 milionu kusů! V roce 2012 by prý měl předstihnout Intel a dosáhnout více než 52 milionů kusů prodaných ARM zařízení. V současné době probíhají první licenční jednání o výrobě ARM procesorů nové generace, které jsou již hotové. Vyrábět se budou převážně u TSMC. ARM ale prý jedná i s GlobalFoundries (AMD), které má zájem je také vyrábět.
Každopádně, první ARM počítače, o které má cenu se zajímat, přijdou na trh už na konci tohoto roku a určitě se na ně podíváme.
tu mas nejake linky:
Touch Book: Odkaz
Mobinnova élan smartbook NVIDIA Tegra: Odkaz
Acer a Lenovo budou mít Tegra smartbooky: Odkaz
Tegra a plné HD rozlišení: Odkaz
Mobinnova élan Tegra based smartbook: Odkaz
NVIDIA Tegra Packs More Punch: Odkaz
Ten ARM muze byt vazne rychlejsi. Neni svazany x86 architekturou. Problem bude kompatibilita. A pak taky to ze bude rychlejsi na nekterych typech aplikaci a na dalsich ne.
Já jsem to myslel tak, jestli když se Intel rozhodne nějaký segment trhu (znovu) ovládnout, jestli se tomu dá jen tak zabránit - ekvivalent zařazení dvojky u lamba
Neříkám že se mi ta představa líbí, taky mám rád konkurenční boj...
intel by sa nemal pchat do vsetkeho, nech sa radsej hraju na svojej velkej kope piesku na ktorej to vie najlepsie, a nech nechaju toto pieskovisko inym. na druhu stranu, konkurencia nikdy nezaskodi
Opravdu těžce pochybuji, že by ARM procesory předstihly klasické, X86, či X64 procesory... To ani omylem, i když ARM procesory společně s vlastním chipsetem nejsou tolik energeticky náročné, tzn. že vydrží o hodně déle, jsou tu omezení platformy, kde bychom nemohli používat plnohodnotné aplikace a to si většina trhu rozhodně nepořídí, ani na to nepřistoupí. Je třeba si uvědomit, že netbooky slouží i pro studenty, kteří používají specifičtější SW (na návrh elektrospojů, na simulaci a podobně, vcelku nenáročné operace, ale potřebují k tomu SW) a to na ARM platformě opravdu dělat nepůjde.
Dále je třeba si uvědomit, že absolutní BFU, které si netbook koupí na surfování po netu, chce windows, protože to je to jediné, s čím umí pracovat. Nechce se učit s ničím novým, i když by to zabralo zhruba 10 minut (v případě uživatelsky příjemného a hloupého prostředí). Pokud vím, oznámených zařízení na ARM platformě je pouze pár a ani jeden se netěší velkému zájmu (neohlásila je žádná větší firma, ale třeba nějaká čínská společnost, která vyžírá drobty po Intelu a Vie v netboocích).
Osobně se domnívám, že v r. 2012 budou "netbooky" téměř klasické notebooky s výkonnou, dvou až čtyřjádrovou platformou (jistě, v té době již bude naše PC okupovat osmijádro, ale nepředpokládám, že náročnost SW tolik stoupne, takže si nemyslím, že by to byl nějaký problém), bez mechaniky a lepším rozlišením (klasickým pro notebooky). Takto to vidím já, výdrž bude stejná, výkon lepší. Ono na nějakých 8 hodinách normálního provozu už toho není tolik co vylepšovat, ale výkonu není nikdy dost.
MS už na ARM procesory platformu má, říká se jí důvěrně Windows Mobile... Ale jestli myslíš, že na takovém windows lze spustit něco z toho, co jsem vyjmenovával, pak ne, nejde. To, že MS udělal windows na tuto architekturu neznamená, že je kompatibilní z X86 a X64 programy...