Úvahy na téma AMD a ARM už běží nějakou dobu, aktuálně o celé věci hovoří obě firmy oficiálně.
ARM se rekordně daří. Tato firma v podstatě nic nevyrábí, ale jen vyvíjí svou architekturu procesorů i grafik. ARM je v podstatě typologicky stejnou společností, jako AMD, které dnes už také v podstatě jen vyvíjí architektury čipů. ARM vykazuje rekordní zisky, které plynou z licencí, jež prodává celé řadě výrobců – SAMSUNG, Qualcomm, NVIDIA, Apple atd. atd. Šéf společnosti ARM se ale nechal slyšet, že by rádi přesvědčili AMD, aby přidalo jejich architekturu do svých čipů. ARM to vysvětluje tím, že AMD není v postavení, kdy by Intelu mohlo na jeho x86 architektuře konkurovat nebo získat nějaké výrazně lepší postavení. Pokud by přidalo ARM, mohlo by prý mít slušné šance. A co na to AMD?
To v současné době hlavně stále hledá vůdčí osobnost a CEO. Nicméně oficiální stanovisko AMD je, že ARM licenci v současné době nehledá a plně se soustředí na FUSION a tedy procesory typu APU. AMD velmi věří v průnik architektur x86 a hlavně silných grafických architektur. AMD také prý nemá přímý zájem pouštět se do SamrtPhone a Tabletového segmentu se svými čipy.
Upřímně řečeno, asi každý si vzpomíná, že nebýt finančních problémů, AMD by podobnou situaci nemuselo vůbec řešit a bylo by na poli ARM hlavním technologickým leaderem. V době kdy jiní i ARM a SoC s využitím GPU tak akorát přemýšlelo, ATI je již vyrábělo. Bohužel před pár lety se AMD zbavilo ATI SoC divize, ze které dnes vysoce těží jiní. Nebýt toho, AMD by dnes bylo mnohem dále než je třeba NVIDIA se svou TEGRA a kdokoliv jiný. Bohužel toto špatné rozhodnutí ve špatnou dobu se už nedá zvrátit – AMD tehdy bojovalo o holé bytí a muselo si určit priority. Dnes už je to jiná firma. V současné době je AMD rádo, že je rádo, že opět nějak normálně funguje a soustředí se na 2 hlavní oblasti. Osobně ale nepochybuji o tom, že AMD možnosti a využití ARM architektury ve svých čipech pečlivě zkoumá a vůbec bych se nedivil, kdyby na něčem podobném v horizontu 2 let pracovalo, minimálně jako konceptu. Přeci jen si nemůže úplně dovolit ignorovat platformu tabletů a SmartPhone. Na druhou stranu koncepce FUSION a APU procesorů vůbec nevypadá zle a hlavně ještě jsme skutečné využití průniku x86 CPU a GPU architektury v akci, natož v plném potenciálu, neviděli. Takže AMD sází na FUSION a nelze zatím rozhodně hodnotit, zda je to špatná nebo dobrá sázka. AMD také tvrdí, že je jednodušší udělat úsporný APU x86 čip, než dělat výkonný ARM čip. Ostatně skutečně výkonné ARM čipy, které by se dokázaly měřit s x86 procesory, ani zdaleka neexistují a v běhu je jen několik projektů několika firem, které na výkonných ARM čipech pracují. Ale výsledky uvidíme až za 3-4 roky, kdy už ale APU procesory mohou (a budou) úplně někde jinde.
Rozhodně se dnes nedá říci, že ARM architektura je tou jedinou správnou cestou a to navzdory tomu, že x86 architektura má svá jasná omezení a je jasné, že na ní nemá AMD nejmenší šanci nějak zlepšit svou pozici vůči Intelu, jež ji tvoří a vlastní. Ale AMD do souboje těchto architektur vnáší onen prvek výkonných a univerzálních GPU, což nakonec může vyústit ve výsledek, že APU vyhraje souboj x86 a ARM čipů. Může, ale také nemusí. Ani u ARM nejsou hloupí a dobře to vědí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|