Nejhorší scénář se naplňuje. Nikdo si nepřeje, aby NVIDIA koupila ARM, ale asi to tak dopadne.
Když jsme o tom, že by NVIDIA koupila ARM slyšeli poprvé, mnozí se tomu smáli, že to nikdy neprojde, minimálně proto, že na to NV prostě nemá. Nicméně SOFTBANK evidentně potřebuje peníze a chce ARM prodat. NVIDIA pak chce ARM za každou cenu a více, než kdokoliv jiný. A přes veškerou snahu přitáhnout jiné zájemce, nedokázal SOFTBANK nikoho přesvědčit, aby do toho šel.
NVIDIA je přitom podle všech, co mají s ARMem co do činění, vůbec nejhorší možnost, co by vlastník ARM. Dokonce i zakladatelé a tvůrci ARM jsou striktně proti. Z mnoha dobrých důvodů a někteří mluví vyloženě o katastrofě pro celou platformu a ekosystém. Zkušenosti s NVIDIA a jejím jednání s firmami, které koupila, jsou historicky velmi negativní, zejména pro ty firmy i technologie a jejich uživatele. NVIDIA většinou vybrakuje technologie, které se jí hodí, ty samotné přejmenuje a začne je vydávat za své a říkat, že je vymyslela. Zejména je ale zamkne a omezí k nim přístup mimo vlastní podmínky skrze vlastní HW. Čímž omezí uživatele. V tomto případě by mě tedy nepřekvapilo, kdyby NVIDIA mezi prvními věcmi zrušila ARM název a přejmenovala to na sebe. Ale to je jen maličkost. Britský ARM, který sice vlastní investiční skupina SOFTBANK, totiž funguje stále víceméně samostatně, volně a dle svých pravidel, strategie atd. To by pod NVIDIA prostě určitě tak nadále nefungovalo.
NVIDIA totiž nemá, jak přispět k vývoji ARMu jako takovému. Ono ji to vlastně ani nezajímá, což je jeden z důvodů, proč tvůrci ARM nechtějí pod NVIDIA. Pokud by měla, jak přispět, už by to udělala, protože NV má licencovaný ARM a má SoC TEGRA na něm postavený. Firma ale sleduje jiné zájmy. Do ARM by určitě chtěla prosadit svá GPU a s tím změnit i podmínky pro licencování atd. NVIDIA pochopitelně ví, jak moc je platforma rozšířená a že většina firem nemá na výběr, a i kdyby změnila podmínky, tak jen tak z ARM nemohou odejít.
Velké a oprávněné obavy mají tedy všichni, kteří si licencují ARM dnes za velmi výhodných podmínek pro všechny a díky tomu celá platforma je tam kde je. NVIDIA a její známý přístup k věcem, by však určitě znamenal změny, které by nebyly výhodné pro nikoho kromě NVIDIA. Současně ARM používá i řada firem, které považují NVIDIA za přímou konkurenci, takže určitě nechtějí, aby měla pod palcem vývoj a licencování klíčového prvku, tedy ARM architektury samotné. Speciálně když by se dal očekávat ten tlak na to, aby součástí ARM byly GPU od NVIDIA, která zatím na tomto poli selhávala.
NVIDIA je také známá svým zvláštním přístupem k partnerům, které bere spíše jako podřízené, či spíše vazaly. a když vidí příležitost, neváhá si přivlastňovat jejich technologie a zkoušet omezit konkurenci a konkurenční prostředí (viz GPP apod.). Akvizice znamenající změny v současných výhodných podmínkách pro všechny, tedy není rozhodně v zájmu ani koncových uživatelů ARM platformy.
- NVIDIA je velmi blízko dohody, zasáhnou úřady?
Aktuální zprávy ale hovoří o tom, že NVIDIA je údajně blízko dohodě o odkoupení ARM od SOFTBANK. Ve hře je prý více než 40miliard dolarů. Stále je ale pár věcí, které mohou prodej překazit. ARM je strategická Britská firma, vlastně jediná podobná významná britská firma na poli CPU, a tamní vládě a politikům na obou stranách se pranic nelíbí nápad prodat britský ARM do amerických rukou, se vším, co s tím souvisí. A je pravděpodobné, že pokud k dohodě dojde, Britská vláda bude zkoumat, zda celý prodej nezablokuje. Současně své připomínky k úřadům pak mohou zaslat i firmy, kteří si ARM licencují, kdy je jisté, že SAMSUNG, QUALCOMM i APPLE a mnoho dalších je striktně proti tomu, aby zrovna NVIDIA vlastnila ARM. To je jako by řízení věznice, dostal na starost jeden z vězňů.
Bohužel nejlepší varianta, kdy by ARM vlastnila skupina firem, se zatím nezdá být na stole. Ačkoliv jsou nějaké snahy o vytvoření takové skupiny z firem, které si ARM licencují, nepodařilo se to dotáhnout. SAMSUNG dal najevo, že by měl zájem jen o podíl ve firmě, ne její celé převzetí atd. NVIDIA je ale zjevně jediná, která opravdu hodně chce ARM jako celek a šéf firmy údajně dělá prakticky cokoliv, aby přesvědčil SOFTBANK, aby mu ARM prodalo.
Důvod samozřejmě není těžké uhodnout. NVIDIA se na PC trhu dostává do rohu, kdy Intel ji chce ze své platformy vystrnadit. A vůbec schopné integrované grafiky v procesorech AMD a Intel znamenají, že NVIDIA je zapotřebí stále méně, AMD se rovněž zvedlo, a staví svou platformu CPU+GPU jako jeden funkční celek (hlavně HPC zatím), a Intel se pokouší o totéž s vlastními velkými GPU. Je zkrátka evidentní, že NVIDIA nemá na AMD a Intel platformě zrovna dobrý výhled a její prostor tam bude stále menší. NVIDIA prostě potřebuje dostat svá GPU do procesorů … a zde přichází ARM, kde by NV mohla změnit podmínky tak, aby její GPU byly pevnou součástí, nebo za nový velký poplatek nebyly ;) apod. NVIDIA doslova potřebuje ARM pro své další fungování, růst a rozvoj. Potřebuje vlastní procesory a ARM je pro ni jediná schůdná cesta, protože x86 licenci nemá šanci dostat. A vypadá to, že nátlak funguje.
- Začátek konce ARM? Těžko říci ....
Někteří namítnou, že to možná vidíme černě, že není nikde napsané, že by NVIDIA udělala to, co očekáváme. Jenže s tím nesouhlasím. Pro NVIDIA je 40 miliard dolarů obrovská suma, prakticky existenční záležitost, takže je bude chtít zpět. To při stávajících licenčních podmínkách, které kolem ARM panují, určitě nepůjde tak snadno natož rychle.
Pokud by se NVIDIA podařilo ARM skutečně odkoupit a dostat do rukou, zcela nepochybně by následovaly možná postupné, ale zásadní změny. Jak jsem řekl, určitě by minimálně došlo k přejmenování, kdy NVIDIA by nedokázala odolat tomu, nacpal svou značku a logo všude, na miliony telefonů, tabletů a dalších zařízení. ARM by NVIDIA by se na nás smálo všude :). Určitě by došlo ke změně licenčních podmínek a samozřejmě zdražení, a snaze procpat svá GPU všude.
Nicméně mohl být to být i začátek konce platformy ARM. Ne samozřejmě okamžitý, protože většina firem nemůže jen tak vycouvat z používání ARM, alespoň ne hned. I v samotném ARMu je celá řada klíčových lidí, kteří bytostně nesouhlasí s firemní politikou a stylem, jakou představují firmy typu NVIDIA, takže nepochybně by došlo k odchodu mnoha lidí z ARM, což by určitě negativně ovlivnilo vývoj architektury samotné. Stejně tak řada významných firem, která si jí licencuje a přispívá k vývoji, nebude chtít s NVIDIA spolupracovat a podporovat ji vlastně co by konkurenci přímo proti sobě. NVIDIA sama používá ARM pro své produkty, takže pro SAMSUNG, QUALCOMM a mnoho dalších je prostě přímou konkurencí. A teď by rozhodovala o architektuře a licenčních pravidlech atd.? Velmi pravděpodobně by tedy nastal úprk od ARMu k něčemu jinému.
To ale nemusí být vyloženě špatná věc. ARM jako takový má spousta problémů a negativ a proti x86 není lepší/horší, je prostě jiný. Takže nikde není napsáno, že by vynucený odchod mnoha firem od ARM platformy, nepřinesl nakonec vznik něčeho lepšího. Je škoda, že se prostě firmy, licencující ARM nedokázaly dohodnout na ustanovení společné skupiny, která by ARM koupila a převzala a spravovala ku prospěchu všech a platformy samotné, jak tomu bylo doposud. NVIDIA má samozřejmě úplně jiné zájmy a plány. A pro ni samotnou by mohla odstartovat nová epocha. S hrozbou „ARMVIDIA“ by se pak mohly i třeba Intel s AMD pustit do ještě zuřivějšího vývoje svých platforem a optimalizacích pro to, aby ARMu konkurovaly.
Osobně tedy říkám, že na jednu stranu by odkup ARM společností NVIDIA znamenalo jisté rozboření stávající neutrality a ideálního stavu vyhovujícího všem. Tedy dorazil by chaos a v konečném důsledku jisté zvýšení cen pro nás zákazníky a zhoršení podmínek pro všechny. Na druhou stranu by to ale byla také příležitost, jak pro NVIDIA samotnou ukázat, že umí více než jen převzít, přejmenovat a tvrdit že něco nového vymyslela a prodat to s velkou marží všem, nejlépe těm, co nemají moc na výběr. Tak je to příležitost pro všechny ostatní, nechat ARM plavat, a zkusit udělat třeba něco lepšího, a tedy skutečný vznik konkurence na poli SoC. V každém případě převzetí ARMu společností NVIDIA, by to bylo zemětřesení a zásadní změna. V žádném případě by ve střednědobém horizontu nezůstaly věci tak, jak nyní u ARM fungují.
Ale zatím ještě není úplně ruka v rukávě, i když se k tomu zdá se schyluje, jak hlásí průmyslové zdroje obeznámené se situací. Dohoda by dokonce údajně mohla být uzavřena a oznámena do týdne. Stále jsou věci, které tomu mohou zabránit. Je však evidentní, že NVIDIA prostě hodně chce ARM. A klidně za něj nabízí všechno, co má, a ještě něco navíc. To by nedělala, pokud by neviděla, jak ty obrovské peníze dostat zpět. Tedy jednoznačně sází na ARM svou celou budoucnost. „ARMVIDIA“ tedy získává velmi reálné obrysy a významná část technologického světa z toho začíná být opravdu nervózní. A má pro to dobrý důvod.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|