AMD už se nijak netají možností odemykání jader procesorů.
Možná to někteří víte, možná někteří ne, ale majitelé Phenom II X2/X3 procesorů mají možnost si odemknout zbývající jádra. AMD se také už touto možností nijak zvlášť netají, ani ji neomezuje. Mnoho základních desek tak má v BIOSu položku ACC, která umožní odemčení zamčených jader. U Phenom II X2 procesorů tak můžete získat až další dvě navíc a tedy v podstatě vyrobit plnohodnotný Phenom II X4 9xx.
Samozřejmě je tu možnost, že zamčené jádro je vadné, ale v současnosti je daleko pravděpodobnější, že vadné nebude. AMD se totiž výroba procesorů Phenom II poměrně daří a tak jsou zbylá jádra zamčena prostě jen proto, aby se prodávala jako X2/X3 procesory. Nicméně záruka na bezproblémový chod tu samozřejmě není a jádro klidně být vadné může. Až doposud to vlastně nic moc neřešilo.
ASUS vydává update BIOSu, který přidává zajímavou funkci zejména pro odemčení X2 CPU na X3. Můžete si totiž zvolit, které jádro si chcete odemknout. Až dosud vám prostě systém zprovoznil v případě X2 třetí jádro a to mohlo, ale taky nemuselo být funkční. Jenže Phenom II X2 je vlatně čtyřjádrový CPU a tak máte dvě možnosti. ASUS přidává funci, kterou namapujete, které jádro se má zprovoznit! Je tedy větší šance, že z X2 uděláte plně funkční X3 CPU. Smaozřejmě je možnost odemčení i plně všech 4 jader.
ASUS tuto vymoženost umožňuje v Biosech na svých deskách, které jsou vybaveny SB 710/750, což jsou v podstatě všechny současné modely, které vidíte v tabulce. Rozhodně hodně zajímavé vylepšení a možnost, jak získat další funkční jádra.
Teoreticky by to mohlo fungovat i u procesorů AMD Athlon II X3, které jsou udělané z X4 modelů. Z Athlon II X2 ale X3/X4 neuděláte, protože ty mají jen 2 jádra. Athlon II X3/X4 mají plochu 169mm2 s 300 miliony tranzistorů, X2 mají jen 117mm2 a 234 milionů. Není na nic co odemykat. Na druhou stranu X2 vás dnes stojí kolem 1400,- korun, X3 koupíte za 1600,- a X4 za 2100,-. U dražších Phenom II X2/X3 CPU s L3 je možnost odemčení zajímavější.
edit pro maxíka : Vypínání třeba i dobrých jader ve výrobě a poté jejich zapínání. Úmyslné snižení frekvence i když cpu pracuje optimálně na vyšší a poté jeho prodej za nižší cenu i když je úplně stejný jako cpu víc nataktovaný a dražší. Já vím že jsou lepší a horší jádra, ale rozhodně je víc těch dobrých a zbytečně podtaktovaných- viz. wolfdale a jejich přetaktování kde se ukázalo. že nejeefektivnější frekvence je 3,6-3,9 GHz- min. zvýšená spotřeba a velký nárůst výkonu. Já to nemyslel nijak hanlivě - hrátky s jádry nebo frekvencí dělaj oba výrobci.
Vždyť s tím AMD tiše souhlasí. Stejně většina lidí ani neví, že nějakej BIOS existuje, takže ztráty nejsou velký. Chápu, že uzamknout frekvenci je složité, ale účinně "zmrvit/domrvit" jádro nebo část cache AMD musí umět rozhodně líp než to dělá teď.
phenom II X3 je oproti Athlonu II X4 pořád výhodnější hlavně do herních sestav. 4 jádra využije minimum her, ale velkou L3 v Phenomu využije každá hra.
Doteraz sa mi s odomykaním môjho Phenomu X3 moc nedarilo (zamŕzanie...), snáď to nový BIOS spravý. Vidím tiež, že investícia do drahšej dosky sa oplatila, už len preto, že v podstate každý mesiac je update BIOSu a pod. srandičky (nie že by som to mal zapotreby, ale poteší taká podpora). V tom čase moje rozhodnutie dať prednosť drahšej doske ovplyvnila aj recenzia na DDWorlde. Som nadmieru spokojný!
POkud máš ale X3, tak tenhle nový BIOS toho moc neřeší... Jediná novinka je, že si můžeš vybrat, které jádro chceš odemknout. Ale u X3 asi neni z čeho vybírat ;) X2 se ale stávají docela dost zajímavými CPU, protože jejich odemčení na X3 je téměř jisté.
ja celem nesouhlasim s tim maeketingem kdy mam stejny procesor a jen mu neco odeberu, v horsim pripade jen uzamknu a mam hned horsi za mensi cenu...kdyby delali jen jeden procesor tj X4 nebo X2 za cenu zprumerovanou, bylo by to lepsi. To je jako kdybych delal auta kombiky a pak bych jen ten zadek zamrizoval aby tam lidi nemohli a prodaval to o 100 000 levnejs jako sedan. Je to jak pro blbecky. Logicky pak je cena tech horsich neadekvatni tem lepsim, kdyz jsou to identicke procesory
je to logický ekonomický proces. jedna velká linka chrlící stejné CPU a prodávat je v různých cenových skupinách vyjde výhodněji než mět dvě čí více linek na dva a více různé CPU.
takhle můžou mnohem lépe reagovat na poptávku. Když poptávka po levných 2 jádrech předčí možnosti a naopak 4jáder mají nadbytek jednoduše je vemou a udělají z nich 2jádra
u CPU to takhle bylo vždy, protože nikdy se nevyrobí všechny jádra stejné. Odzkouší se co dané jádro snese a to je pak maximum co od něho můžeme chtít. Pokud ale má výrobce potřebu nějakého "horšího" CPU, tak tohle lepší prostě použije. Pro zákazníka je to jen dobře a výrobce to nijak nepocítí.
Ono raději prodat X2 procesor (byť plně funkční čtyřjádro) než neprodat X4 CPU