Odprodej ARM do rukou NVIDIA by byl podle zakladatelů ARM katastrofou. Ve hře jsou naštěstí jiní.
Je stále více zřejmé, že SOFTBANK má skutečně zájem o prodej ARMu. Tenhle velký Japonský investiční fond totiž udělal pár méně šťastných investic a honí teď peníze, takže prodej lukrativního ARM je bohužel opravdu na spadnutí. Zatím nejvážnějším zájemcem se zdá být NVIDIA, která ani nemůže skrýt, jak zoufale by ARM chtěla pro sebe a jednání jsou prý hodně napnutá.
Naštěstí prý ani SOFTBANK nebere NVIDIA jako nejlepší možnost. SOFTBANK totiž preferuje hotovost, což je pro NVIDIA problém, protože ta si nemůže tohle dovolit. Hodnota ARM je totiž někde kolem 40, spíše 50 miliard dolarů. Musela by si jednak výrazně půjčit, ale také část uhradit v akciích vlastní firmy. SOFTBAK ale ve své situaci potřebuje hlavně peníze na ruku, a navíc akcie NVIDIA ještě nedávno drželo a také prodalo.
Proti NV také mluví prakticky všichni ostatní, kteří ARM používají. Včetně některých zakladatelů ARM. Jeden se vyjádřil v tom smyslu, že prodej ARM do rukou NVIDIA by byla katastrofa pro celé IT odvětví a velmi pravděpodobně by nenávratně poškodilo, ne-li zničilo ARM platformu. NVIDIA je totiž známa svým nepřátelským přístupem ke konkurenčnímu prostředí a sama dokázala několik nadějných firem a jejich technologií zlikvidovat právě tím, že je po odkupu zamkla pro sebe, napálila na ně neakceptovatelné licenční podmínky a ty technologie prostě přestaly být zajímavé. Stejný názor jako zakladatel ARM mají prakticky všichni velcí hráči v ARM světě.
NVIDIA má sice sama asi největší zájem získat ARM, ale současně je z mnoha důvodů tou nejhorší možností pro ARM, pro trh a hlavně pro zákazníky. Možná APPLE by mohl být ještě o něco horší, ale podle všeho překvapivě APPLE zájem o odkup nemá. Nedávno jsem říkal, že SOFTBANK se snaží využít zájmu NVIDIA v tom, aby přilákalo jiné, perspektivnější a movitější zájemce. A tak se také stalo.
Dobrou zprávou je vyloučení čínských firem, těm SOFTBANK rozhodně britský ARM prodat nechce a velmi pravděpodobně by to ani případně neprošlo přes úřady. ARM je příliš citlivá záležitost. Takže ve hře jsou hlavně TSMC, SAMSUNG a další. Zájem by měl mít i Microsoft. Nicméně některé firmy, jako třeba SAMSUNG, přišly s variantou, že by preferovaly jen částečný vstup do firmy. Vznikla tak varianta, kdy by ARM odkoupilo konsorcium společností a výrobců, kdy by tak zůstala zachována přístupnost a vlastně samostatnost ARM pro všechny. Tohle je zdá se preferovaná varianta, jenže je samozřejmě otázkou, jak to technicky realizovat a jak se SOFTBANK rozhodne.
Bohužel ze stolu stále nelze smést variantu, že ARM koupí NVIDIA, což je zdaleka nejhorší scénář. NVIDIA by rozhodně nebyla vstřícná k nzeávazným požadavkům ARM, jako byl SOFTBANK, kdy i zakladatelé ARM jsou překvapeni, že jim současní investoři/majitelé vyhověli prakticky ve všem a ARM dnes stále působí fakticky nezávisle a funguje tak, jak bylo zamýšleno. To od NVIDIA ale čekat nelze, to není její styl. Vzhledem k tomu, že začíná být jasné, že SOFTBANK ty peníze z prodeje ARM vážně potřebuje a prostě k prodeji dojde, byly by nejlepší varianty vlastně jen dvě.
První možností je odkup jiným podobným fondem a investorskou skupinou, která by zachovala nezávislost a současné fungování ARM. Nebo odkup výrobcem, který nemá vlastní ARM produkty. Proto se hodně mluví o TSMC a FOXCONN, kteří údajně byli osloveni.
Druhou variantou by pak byl odprodej konsorciu společností, kteří jsou v ARM zainteresovaní. Tedy skupině společností jako SAMSUNG, Qualcomm, MediaTek, Apple, AMD atd. Tak by se zajistilo, aby všichni měli k ARM stále přístup a ona sama vznikala stále pro všechny a pravidla a vše by se stanovovali hlasováním. Je evidentní, že něco podobného by preferoval právě SAMSUNG, potíž je, že členy konsorcia jsou i některé čínské firmy, což je politický problém. Ve hře je i jen částečný prodej atd.
Každopádně v zákulisí to kolem ARMu hodně vře a jakkoliv se různé společnosti tváří, že se nic neděje a nemají zájem, probíhá na tohle téma mnoho zásadních rozhovorů a zákulisních jednání. Potíž prostě je, že ARM je všude, je v tuto chvíli zásadní pro všechny hlavní výrobce a všichni tedy mají vlastní zájmy. Vypadá to, že významná část zainteresovaných společností by se byla schopna dohodnout na nějakém společném postupu. Jak to dopadne, jsme tedy hodně zvědaví, vyloučit v tuto chvíli nelze nic.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|