Žádná bezprostřední reakce AMD na vydání procesorů Intel zatím není. Reagovat ale bude.
Jak víte z testů a recenzí, Intel s novými 10nm ALDER LAKE nedokázal již rok staré AMD RYZEN 5000X nějak výrazně překonat. Vlastně je spíše jen dotáhl. TOP model Core i9-12900K dokáže s RYZEN 9 5950X celkově i prohrát, a to i když Intel fakticky „podvádí“ a žene ho taktováním na absolutní mez možností. Ovšem ani na těch 242W+ neodkáže 12900K porážet zcela všude rok starý RYZEN 9 5950X, i když ten má méně jak poloviční spotřebu a nevyžaduje drahou desku k tomu výkonu, nové DDR5, Windows 11 ani nejdražší a nejvýkonnější chlazení. Core i9-12900K je určitě nejméně zajímavý a nejhorší z nových procesorů Intelu. Ovšem i tak je výrazným zlepšením, protože proti RYZEN 9 5950X je alespoň alternativou, na rozdíl od půl roku starého Core i9-11900K. Ale jasně lepší volbou prostě není, speciálně když ho necháte jet na těch 125W, aby dosahoval podobné spotřeby jako RYZEN 9, stále mu dost výkonu chybí.
Zato levnější modely Core i7-12700K a hlavně Core i5-12600K, ty zajímavé jsou. Jejich boost TDP není tak extrémní (stále je ale hodně vysoko). Takže 12700K se 170W má velmi podobný výkon jako RYZEN 9 5900X se 105W a obojí jsou 12ti jádra. Cena obou je také podobný, 13 500 korun pro RYZEN a 13 000 korun pro Intel. Nevýhodou je však platforma, kdy 5900X můžete osadit na celou škálu základních desek, včetně nejlevnějších modelů, nebo dokonce bazarových desek a budete mít plný výkon. Intel a jeho náročný 12700K vyžaduje novou Z690, které jsou o poznání dražší a navíc pokud chcete plný výkon, musíte vzít DDR5 verzi, kdy DDR5 paměti jsou ovšem 2x dražší než DDR4. A prostě cena Intel platformy je úplně někde jinde, a to vše nakonec ve výsledku s podobným výkonem jako u rok starého AMD na 4 roky staré platformě … ouch. Navíc když nová Intel Z690 dostanu jen jeden procesový upgrade v podobě ALDER LAKE REFRESH (10nm RAPTOR LAKE) a končí. Takže jako AM4, tak LGA 1700 to mají spočítané. Budoucí 7nm procesory Intelu plánované na konec 2023, do této platformy už nedáte, takže náklady na pořízení Z690 + DDR5 nejsou příliš atraktivní.
Úplně nejlepší z nových ALDER LAKE procesorů je pak Core i5-12600K. Tady to Intel udělal chytře, nechal mu označení jako Core i5, aby to vypadalo jako konkurent RYZEN 5. Jenže cena a všechno je jako u procesoru o třídu výše. 12600K má totiž 10 jader/16vláken, 150W TDP a stojí 9 tisíc korun. RYZEN 5 5600X je rok staré 6jádrové/12vlákno s pouhými 65W a za 8 tisíc. Není tedy o čem diskutovat, že Core i5-12600K je spíše konkurence pro 8jádrové RYZEN 7, zatímco RYZEN 5 budou konkurovat až chystané čistě 6jádrové levnější Core i5 varianty (mají odlišný čip, nemají ta úsporná jádra vůbec).
Není pochyb o tom, že ALDER LAKE procesory jsou mnohem lepší a konkurenceschopnější než ROCKET LAKE. Ostatně musíme si na rovinu říci, že situaci, kterou jsme tu měli zhruba poslední rok, tedy že AMD bylo naprosto bez konkurence nejen v high endu (kde je díky ThreadRipper stále bez konkurence), ale i v mainstreamu. Tahle situace byla naprosto nestandardní, šílená a nenormální. Takže ALDER LAKE jsou spíše jen návrat situace k trochu normálnímu stavu. Nepřekonávají však zdaleka všude a výrazně rok starý ZEN 3 na stále jen 7nm výrobě, což je trochu problém …
- Bude AMD na Intel reagovat? Ano i ne.
Kdyby to bylo jen o cenách procesorů, AMD by pravděpodobně už reagovalo. Intel to udělal chytře, nastavil ceny nových procesorů ALDER LAKE velmi opticky dobře proti RYZEN 5000. Nicméně všechno ostatní je u Intelu mnohem dražší, takže výhodnost platformy zůstává opravdu výrazně na straně AMD. Nemluvě o vyspělosti a vyladěnosti platformy. To je jeden z důvodů, proč AMD bezprostředně nereaguje na ALDER LAKE a jeho zdánlivě výhodné ceny …
Nové procesory Intelu ukázaly, či spíše připomněly známou slabinu současné nabídky AMD. Tedy ceny RYZEN 5 5600X, ke kterému AMD stále nevydalo mnohem dostupnější RYZEN 5 5600 variantu. A také cenu RYZEN 7 5800X, který také do běžného prodeje nedorazil v RYZEN 7 5700 variantě. Navíc 5800X byl od začátku nejméně zajímavý a výhodný model. Naopak RYZEN 9 5900X a 5950X si svou cenu bez potíží obhájí i dnes. S nimi tedy ani není důvod hýbat.
- AMD zlevňovat pravděpodobně nebude!
Hnout by tedy AMD mělo s RYZEN 7 5800X a rozhodně s RYZEN 5 5600X, ale pravděpodobně to neudělá. Ne, že by nutně nechtělo. Jednoduše nemůže. Je to stále stejný problém, proč nejsou na trhu už dávno ty levnější varianty RYZEN 5 5600 bez X a RYZEN 7 5700 bez X. Tedy ne tak vysoko taktované, pomalejší, ale levnější modely. Tradičně takové AMD mělo v nabídce v každé generaci, až v této je neuvedlo. Z prostého důvodu. Mělo by je i dnes, kdyby nebylo čipové krize a faktu, že všechny kapacity výroby, které má AMD k dispozici, jedou na absolutní limit, a i tak není prakticky ničeho dost. Desktopová platforma tak byla z heldiska správného managarského rozhodnutí odsunuta kompletně na vedlejší kolej, AMD dnes upřednostňuje výhodnější a z hladiska trhu násobně významnější výrobu serverových EPYC a mobilních APU procesorů. Pak obrovskou část výroby zabírají SoC (RYZEN + RADEON) pro konzole PS5 a Xbox X/S, pak mobilní a desktopové GPU a teprve na úplně poslední místě jsou z hlediska výrobních priorit desktopové procesory RYZEN.
AMD prakticky úplně rezignovalo na klasické levné čipy a dokonce rezignovalo na desktopový high end, kdy stále nevydalo ani RYZEN ThreadRipper 5000X sérii, protože prostě nestíhá uspokojit poptávku ani na serverech ani na mobilní platformě. Takže za stávajícího stavu věcí, pokud se někteří těší na výrazný pokles cen RYZEN 7 a RYZEN 5 kvůli Intel ALDER LAKE, tak bych se moc netěšil.
K malé korekci by dojít mohlo, ale významná asi nebude, protože není prostor. AMD má tak vysokou výtěžnost své výroby, že nemusí ani žádné další RYZEN 5 natož RYZEN 3 vydávat. Prostě jeho malé 8jádrové čipy ZEN 3 sjíždí z výroby minimálně v 8 z 10 kusů v plné TOP kvalitě a funkčnosti. Navíc za situace, kdy prodá všechno a výrobní kapacity nestíhají, nedává žádný smysl zlevňovat nebo se soustředit na výrobu levnějších modelů na úkor těch drahých. Větší smysl by dávalo prostě prodej RYZEN 5 5600X a RYZEN 7 5700X omezit, a zvýšit produkci RYZEN 9. Případně ty kapacity výroby narvat do mobilních či serverových čipů. AMD neuvedlo na trh levnější RYZEN 5000 procesory ne proto, že by nechtělo a neplánovalo, ale protože prostě nemůže. Stávající situace ve výrobě mu to nedovoluje. A Intel s ALDER LAKE na tom nic nemění. Dokud budou kapacity výroby omezeny a poptávka jaká je, nedává žádné zlevňování nebo uvádění levnějších čipů AMD jakýkoliv smysl … bez ohledu na to, že AMD takové čipy mělo za normální situace v nabídce a má v plánech a chtělo zákazníkům nabízet.
- AMD ale reagovat bude … ale podle svého plánu.
To, že desktop je bohužel nejmenší a celkově nejméně významnou částí PC trhu, platí nejen pro AMD, ale i pro Intel. Uvedení ALDER LAKE tak dobře vypadá na papíře, celkově ale mění doslova vůbec nic. Intel je nadále technicky a výkonově nekonkurenceschopný v serverech a PC high endu, konkurenceschopný velmi zůstává jen v mobilní platformě, kde ovšem ALDER LAKE zatím nezasáhl a bude mít stále problém díky nižší efektivitě proti ultra-efektivním jednodušším RYZEN, kdy navíc obě firmy chystají zcela nové mobilní platformy. Takže to není jako že ALDER LAKE na mobilní platformě půjde proti rok staré platformě AMD jako teď v desktopu …
AMD tak pravděpodobně bezprostředně na desktopový ALDER LAKE reagovat nyní nebude. Není moc důvod. Procesory jsou už nějakou dobu v prodeji a ani na největším prodejci na světě (AMAZON), se ALDER LAKE ani zdaleka nedokázal přiblížit prodejům momentálním RYZEN 5000. Dokonce úplně chybí v první pětce. Do první desítky se dostal jen Core i9-12900K, další RYZEN 5-12600K je až na 12.místě. Z hlediska objemu prodejů tak konkurují vlastně jen stále doprodávaným RYZEN 3000 či dokonce RYZEN 1600, než RYZEN 3000. I model 5950X překonává v prodejnosti nový Core i5. Není to prostě jen o cenách těch procesorů, ale o platformě jako celku …
I proto AMD nemá důvod bezprostředně reagovat a jede dál podle svého plánu (a situace). Ten původně počítal s tím, že teď v listopadu AMD uvede nové RYZEN 5000 s 3D vrstvou, tedy ZEN 3D čipy s obří L3 cache. Nicméně kvůli současné situaci ve výrobě, a hlavně v celosvětové dopravě, se AMD rozhodlo vydání ZEN 3D odsunout až na začátek příštího roku. Tímto se tedy AMD vypořádá s ALDER LAKE. Ostatně ve hře byla varianta, že ten vyjde až bude situace lepší, tedy začátkem příštího roku. Intel s ním ale odstartoval už teď, protože ví, co nové AMD RYZEN 3D čipy dokáží. ALDER LAKE by proti nim vypadal hůře. Nepřekonal stávající ZEN 3 RYZEN 5000 o tolik, aby ZEN 3D nedokázal ztrátu smazat, natož je někde i zase překonat. Potíž je, že ZEN 3D není nová generace, nová architektura apod. Jde o stále stejnou platformu a generaci, dokonce stále jen na 7nm. Má prostě jen vrstvu velké L3 navíc, což v řadě aplikací bude znamenat vítanou extra porci výkonu navíc, aniž by AMD sáhlo na cokoliv jiného.
Pokud si mám tedy tipnout, možná uvidíme drobnou korekci cen stávajících RYZEN 5000X, speciálně u 5600X a 5800X, ale neočekávám nic výrazného. Asi nejlepší, co by se dalo čekat, že 5800X by mohlo být na 9 tisíc korun a 5600X za 7 tisíc, ale bohužel nic z toho neřeší fakt, že AMD prostě nemá kapacity výroby na to, aby mohla tyhle a další čipy (jako neuvedené RYZEN 5000 bez X) nabídnout levněji a mít jich tak dost. Co se tedy stane, že na stávajících cenách prostě stávající RYZEN 5000X nahradí novými modely ZEN 3D, od kterých osobně očekávám nárůst výkonu tak o 10 – 15%, při zachování efektivity a kompatibility s X570/B550 a B520 platformou. A to bude tak všechno. Za stávající situace prostě maximum, co AMD může udělat. Zlevnění procesorů, které by nás všechny potěšilo, není možné. Dokud nebudou k dispozici adekvátní kapacity výroby, nedává smysl takové levnější čipy uvést a v dostatečném množství mít v nabídce a tedy prodávat. Intel je na tom lépe než AMD v tomto směru, protože má ty své vlastní kapacity, kdy navíc 10nm je zastaralý proces a používá jej jen pro své čipy. AMD se u TSMC dělí o kapacity s jinými výrobci a další kapacity pro něj se hledají jen těžko.
Jinými slovy jsme zase u toho, že na trhu s CPU máme jen zdání konkurence mezi AMD a Intelem. Produktově (opět) konkurence je, výkonově také, technicky také, ale jakmile přijde na výrobní kapacity a finanční zdroje, žádná skutečná konkurence mezi nimi neexistuje. Intel je několikanásobně větší společnost navíc s tou odpovídajícími vlastními kapacitami, které prostě zaručují většinu trhu s procesory bez ohledu na to, jaké ty procesory budou. Ostatně Intel má dnes i 2x horší procesory, co do výkonu a efektivity za stejnou cenu jaké nabízí AMD, ovšem stále má mnohem větší prodeje a podíl na trhu. AMD prostě a jednoduše nemá kapacity výroby takové, aby dokázalo obhospodařit o moc více jak těch 25% trhu s CPU, kam se teď došplhalo. A dokud nebudou další kapacity a poptávka zůstane jaká je, AMD nemá žádný prostor k uvádění levnějších čipů, rozhodně ne prostor, jakým disponuje Inte.
… může ale uvést o něco lepší čipy a produkty, takže to udělá. V Q1 2022 za pár týdnů se tak můžete těšit na mobilní 6nm RYZEN 6000 APU s 8jádry/16vlákny a RDNA 2 grafikou v kombinaci s DDR5. V desktopu pak RYZEN 5000XT a ZEN 3D modely a snad konečně i ThreadRipper 5000X ... ceny ale zůstanou, či se možná ještě zvýší, což pochopitelné v situaci s celosvětově rostoucí prudkou finanční inflací, kterou stále přihřívá další tisk pěněz a zadlužení, včetně inflace kryptoměn vytvářející "nové" peníze z ničeho a za nic, v kombinaci s mizernou situací ve výrobě, nedostatkem energie a jejich růstem cen, a korunované vše mamutími narůstajícími problémy v dopravě a její cenou ... ceny procesorů jsou tak náš nejmenší problém, a budeme rádi, pokud zůstanou alespoň tam, kde jsou.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|