Architektura Bulldozer bude mít další následovníky. Příští rok se představí 3 generace SteamRoller.
Společnost AMD v těchto dnech dle očekávání přiblížila následující generace svých procesorů. Co tedy čekat od procesorů AMD v dalších 2 letech?
- SteamRoller -3 generace Bulldozerů
Ačkoliv přijetí Bulldozer architektury bylo poměrně vágní, faktem je, že tento zcela nový koncept tvorby x86 procesorů, prostě funguje. Ano, modulární koncept sdílených prostředků v procesorech FX a Opteron má v určitých oblastech problémy, které se ovšem týkají hlavně a především zastaralých aplikací, jež vícejader a modulárnost procesorů nedokáží správně využít. Situace se zlepšuje pomalu, ale zlepšuje se. AMD stejně jako Intel tak nemají důvod na současném směru vývoje procesorů se stále více jádry, cokoliv měnit. U AMD tak modulární koncept bude pokračovat nejméně u dalších dvou generací CPU.
Jak jistě víte, v letošním roce už zhruba za dva měsíce, dorazí na trh druhá generace FX procesorů. Tentokrát s architekturou PileDriver. Ta proti Bulldozeru přinese hlavně optimalizace z hlediska 32nm výroby a efektivity. Drobných úprav a vylepšení se dočkají všechny části čipu. Následovat bude výraznější update v podobě architektury SteamRoller.
V jeho případě se AMD bude soustředit na výrazné posílení výkonu jednoho jádra/vlákna a lehce se změní stavba procesoru v oblasti dekodérů. Opět se máme dočkat zvýšení výkonu na Watt, což by mělo být spojeno s přechodem na 28nm výrobu. První produkty postavené na architektuře SteamRoller se mají na trhu ukázat v druhé polovině příštího roku. Osobně očekávám přelom Q3/Q4, tedy zhruba za rok.
Následovat bude další generace Excavator, v pořadí již 4 generace modulárních CPU. Té bychom se měli dočkat někdy v druhé polovině roku 2014. Uvidíme, zda se AMD podaří stáhnout výkonový náskok Intelu, i když hlavním problémem je spíše výrobní náskok Intelu, což vzhledem ke zcela neporovnatelným možnostem obou společností není překvapením. AMD nemá příliš šancí a možnosti Intelu nějak výrazněji konkurovat, ať si to zákazníci přejí sebevíc. Jedině, že by Intel udělal nějakou velkou botu ala Pentium 4 s architekturou Netburst.
- Jaguar - nástupce Bobcat APU
Nejen ve vyšším segmentu AMD vylepšuje. Nástupce už má i Bobcat jádro, kde architektura doznala také velkých změn. Přivítejte Jaguar:
Ve stručnosti, Jaguar bude mít plnohodnotnou výbavu v podobě všech moderních instrukcí, bude menší, ale také výkonnější na takt i Watt, než předchůdce. Opět je určený pro 28nm výrobu.
Zatím nevíme, kdy se konkrétně dočkáme těchto procesorů, které nahradí současné APU procesory určené pro Tablety, netbooky či levné ultratenké notebooky apod. Víme jen, že to bude někdy v průběhu příštího roku. Teoreticky by jejich výroba měla začít již letos.
Zdroj: AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|