Velká, leč pochopitelná chyba, jejíž význam a důsledky jsou dnes vidět všude kolem nás.
Už jsme vás informovali, že dlouholetý šéf společnosti Intel, Paul Otellini, odchází plánovaně do důchodu a u Intelu tak končí jedna velká a velmi úspěšná kapitola. Intel pod vedením tohoto šéfa rozhodně prožíval velmi úspěšné období, dokonce nejúspěšnější ve své historii. Postupem času s drobnými problémy posílil své pozice na všech frontách.
Jak ale sám Paul Otellini říká, za svého působení udělal pár chyb a tou zdaleka největší, které rozhodně lituje, je, že se kdysi nedohodl s Apple, když za ním přišlo pro procesor pro svůj první iPhone a hlavně pro první iPady. Ačkoliv Intel měl co nabídnout (nebo to mohl vymyslet a vyrobit), řekl si za to více, než byl Apple ochotný zaplatit. Vztahy obou společností sice byly výborné a sám Jobs chtěl Intel ATOM procesory v iPhone i iPadech, ale k dohodě nakonec nedošlo a Apple si nakonec vybral architekturu ARM a jiného výrobce čipů.
Končící šéf Intelu tak uznává, že důsledkem této chyby a neodhadnutí situace jsou hned dvě věci. První z nich je vlastně nástup ARM procesorů, který by se s případě dohody s Apple tehdy nemusel třeba vůbec konat. A druhou věcí, že pokud by se nástup ARM konal, nemusel by být třeba úplně mimo kontrolu a vliv Intelu, což dnes je a trh by vypadal prostě jinak.
Asi se shodneme, že toto přiznání chyby je určitě na místě, ale musíme také říci, že se prostě následující vývoj situace nedal dost dobře předpovědět a po bitvě je každý generálem. Že Apple nakonec uspěje se svým chytrým telefonem a že poblázní svět znovuobjevením tabletu, to se prostě nedalo čekat, ne v takovéhle míře, která ovlivní celý svět PC a uživatelů. Samozřejmě pro Intel to není jen promarnění příležitosti, ale také si tím rozhodnutím dlouhodobě pořádně zavařil a zavařil i celé x86 platformě, tedy i konkurenčnímu AMD. Ale není bez zajímavosti, že i bývalý šéf AMD udělal v souvislosti s ARM podobně vážnou chybu s podobnými následky. Kdysi dávno bylo ATI tahounem na poli výkonných grafických SoC řešením, ze kterých dnes těží QualComm, kterému právě SoC divizi ATI neprozřetelně bývalé vedení AMD prodalo. Tudíž oba dva x86 výrobci si mohou podat ruce.
Nebýt těchto chyb mohly být nejen Intel a AMD sami o sobě v jiných pozicích, ale hlavně mohl současný svět chytrých telefonu, tabletů a jejich platforem vypadat úplně jinak a kdoví, jestli by vůbec ARM hrálo nějakou významnější roli.
Zdroj: Xbitlabs
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|