Že má AMD ve všech ohledech lepší procesory a platformy? To v dnešním světě nic neznamená.
Testy, recenze a výkonová srovnání procesorů Intel a AMD dnes mohou velmi klamat. Tedy po stránce produktů je situace jednoznačná. Intel vlastně nemá, co nabídnout dnes. Ovšem pokud se někomu zdá, že díky tomu má Intel nějaký problém a na základě toho, když nejvýkonnější procesor Intelu prohrává i s mainstreamem AMD a je téměř 4x slabší než nejvýkonnější procesor konkurence, tak ho pohled na finanční výsledky určitě dost překvapí.
Ale říkal jsem několikrát, Intel vlastně teď akuteně nemá problém z hlediska hospodaření. AMD a jeho výrobní, a hlavně finanční možnosti jsou příliš malé na to, aby něco zásadního na trhu změnilo. AMD je stále 100x menší než Intel, a že má lepší produkty, prostě mnoho neznamená. Spousta zákazníků dnes ani neví, co vůbec kupuje, takže ani neví, že existuje něco lepšího a dokonce za lepší peníze. Neví to a je jim to úplně jedno. Ale platí, to je důležité.
Současně sice Intel sám potvrzuje, že hned tak nevyřeší své problémy s dostupností některých procesorů a s vlastní výrobou, a bude kolem toho víceméně lhát i nadále, ale ani tohle nemá ten vliv na výsledky, jaký asi mnozí čekáte. Intel dokázal kapacity navýšit a ukočírovat tak, že sice dodává celkově méně procesorů a musel některé zlevnit, ale celkově prodává více těch opravdu drahých, a nemusí je zlevňovat tolik, protože i když jsou výrazně horší a dražší než ty od AMD, zákazníci je chtějí a stejně se prodá vše, co se vyrobí. A firmy mají spíše nedostatek, takže tlak na cenu není zase tak velký, jak to může vypadat. Ve stávající situaci by měl Intel vlastně mnohem větší problém, kdyby měl výrobních kapacit dostatek. Pak by opravdu musel zlevňovat, aby se těch procesorů zbavil. Takhle nemusí a vlastně mu to úplně vyhovuje.
A znovu opakuji, je krátkozraké Intel pohřbívat. Současná situace a technologické zaostávání by muselo trvat roky, aby to nějaký výrazný dopad mělo. Setrvačnost trhu a zákazníků je obrovská. Jak jsem již řekl několikrát, osobně koukám až na rok 2023. Pokud tam Intel nepředstaví pořádné procesory, případně ta GPU a AMD bude mít stále jasný náskok, pak teprve budeme moci mluvit o tom, že Intel má opravdu problém. Ale pro současnost, minimálně z hlediska financí a trhu, Intel žádný problém nemá. Trh jako trh totiž dávno nefunguje. A vlastně nikdy nefungoval. Intel má tak dominantní postavení a možnosti, o jakých se nikomu ani nesní. AMD nepředstavuje skutečnou konkurenci, protože vyjma technologií, výkonu a produktů, nemůže konkurovat finančně ani kapacitně. To že dokáže nabídnout lepší procesory a platformy je nic menšího než zázrak a obrovské selhání a ostuda Intelu, který s mnohonásobně větším rozpočtem nedokáže nabídnout nic skutečně konkurenceschopného. Za současnou situaci ale můžeme být všichni jako zákazníci a trh, jen vděční. Když už nic, tak je připomínkou toho, co by mohlo být, kdyby Intel skutečně nějakou konkurenci vedle sebe po všech stránkách měl. Nicméně vytvořit podmínky pro vznikl nějaké funkční konkurence se mělo řešit v dávných dobách, kdy bylo všem jasné, jak škodlivý monopol Intel vlastně má. Teď už se to moc zachránit nedá, jo leda by úřady nařídily nucené rozdělení společnosti, čemuž zatím nic nenasvědčuje. AMD totiž dokáže díky produktům alespoň vypadat jako konkurence, a tedy zdánlivě alespoň někteří zákazníci mají na výběr. Zdání funkčního konkurenčního prostředí zkrátka úspěšně pokračuje, i když finanční realita věcí ukazuje na naprostý opak.
Ostatně úřady nebyly stále schopny zareagovat ani na fakt, že všechny současné procesory Intel jsou vlastně vadné a chybné produkty a mají neopravitelné bezpečnostní díry a s tím související problémy. A na rozdíl od jiných firem, své vadné produkty může Intel stále bez omezení prodávat. Zákony a pravidla co platí pro všechny, vlastně platí jen pro někoho ;). A těžko to v tomto případě může být náhoda ...
- Intel slaví další rekordní finanční žně
Možná se vám to bude zdát divné, ale Intel ve svém postavení prostě nepotřebuje nejlepší procesory a platformy ani technologie. Na tom jeho business a fungování zjevně nestojí. Zákazníků má více než dost a ti se postarali o absolutně nejlepší kvartál v historii společnosti. Intel totiž výrazně předčil očekávání a jen za Q4 2019 utržil 20,2 miliardy dolarů a vydělal 6,9 miliardy dolarů čistého zisku, což je o 33% více než před rokem! Rostly téměř všechny divize, včetně té počítačové a serverové. Intel také bude prý investovat desítky miliard dolarů do vývoje výrobních procesů, rozšiřování kapacit a vlastních produktů. Prý o 25% rozšíří kapacity výroby jen v roce 2020. Intel zkrátka očekává jen další růst. A zatím nic nenasvědčuje opaku. Všichni investoři a akcionáři jsou také spokojení, Intel zvýšil dividendu, akcie rostou atd. O Intel tedy zatím nemusíte mít žádný strach, a proto ani nečekejte, že by nějak chvátal se skutečnými novinkami na trh. Realita bude dalece zaostávat za plány a sliby Intelu, protože to prostě zjevně nikomu nevadí. A proto si může dovolit vypustit při představení těchto finančních výsledků tvrzení, že jeho 10nm výroba prý překonává očekávání a je napřed (ano, tohle tam doslova vážně je). A nikomu to evidentně prostě nepřijde hloupé ani divné.
Jak vidíte, není to dnes jednoduše o produktech ani faktech. Ty jsou zajímavé jen pro nás, co se zajímáme, jak věci opravdu jsou, fungují a proč. Ale pro drtivou většinu světa a zákazníků kvality, výkony a ceny nebo i třeba jen základní specifikace produktů, nehrají vůbec žádnou roli a vůbec se o nic z toho nezajímají. Prostě jen platí. Možná je to pro některé z vás frustrující, jenže takhle současný svět funguje. Být v něčem dnes nejlepší, nic moc neznamená, pokud jste malý a máte málo peněz a ten horší vedle vás má mnohem větší peníze a vliv :). Hádejte, komu se bude dařit lépe a kdo se s mnohem větším úspěchem prosadí. Cože? Že to není fér? .... překvapení ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|