Nové Intel Core Ultra 200 (Arrow lake) CPU prý nebudou úspornější než ty současné.
Máloco mě dnes dokáže překvapit. Je ovšem pravda, že díky únikům všeho druhu víme o novinkách všechno mnohem dříve, než je firmy představí oficiálně. To trochu kazí radost z testování novinek po jejich vydání. Přesto musím říci, že v tomto případě překvapený jsem. Aktuálně se totiž z důvěryhodných zdrojů objevily informace o napájecích limitech/stavech pro novou očekávanou generaci procesorů Intel pro desktop. Tedy ARROW LAKE-S. Ty, jak víte, se představí coby Core Ultra 200 série pro novou LGA 1851 patici a Z890 platformu. A přes nedávné zmatky, které Intel vyvolal svým zrušením dlouho plánované velké akce v září, jsou podle aktuálních vyjádření firmy údajně stále „na pořadu dne“ a budou letos oznámené. Ačkoliv současně ze zákulisí chodí zprávy, že to s tím „uvedením“ nemusí být s tím letos, až tak žhavé.
Co však žhavé zůstane, jsou samotné procesory Intel. A tohle mě upřímně hodně překvapuje. A určitě nejsem sám. Jeden by očekával, že když ze současné notně přesluhující zastaralé 10nm výroby klasických velkých křemíkových monolitů, což jsou Core 13000/14000 (RAPTOR LAKE-S), přechází na čiplety, tedy menší čipy, navíc vyráběné o 3 generace novějšíma vyspělejším N3 procesem TSMC, že budou přeci jen úspornější. Tím spíše když navíc takty Core Ultra 200 budou výrazně nižší než cca až 6GHz u současných 10nm monolitů Core 14000 s jejich běžným PL2 na hodnotě až 253W.
Žádné snížení spotřeby se ovšem nekoná. Dokonce může ještě narůst. V nejvyšším oficiálním režimu (Extreme) má mít nový 8+16 jádrový procesor s oficiálně sice 125W v základu, skutečné běžné TDP, tedy co známe jako PL2, má ovšem na šílených 295W! Nejen že tedy spotřeba nových procesorů Intel neklesne, ona v maximální zátěži pravděpodobně ještě stoupne! A to i když procesor nebude mít více jader než ty současné 10nm modely.
Základní (a prakticky nikdy nevyužívané) TDP má být nadále tedy 125W (PL1), nicméně na této hodnotě by procesory Intel nebyly v desktopu výkonově konkurenceschopné. Takže ve skutečnosti má i na té „Baseline“ konfiguraci až 177W (PL2). Performance režim má PL2 posunuté na 250W, tedy podobných 253W u současné generace. Extreme profile, se kterým nepochybně uvidíme Intel prezentovat výkony jeho nových procesorů a který bude jako „výchozí“ u všech kvalitních Z890 desek, má ovšem neuvěřitelných 295W co by PL2, vůči současným 253W. Zkrátka v maximech a vysoké zátěži se žádného snížení spotřeby u nových procesorů Intel nejspíše nedočkáme. Co vím z testů dosavadních vzorků novinek, tak v nižších zátěžích tu nějaké snížení spotřeby přeci jen je, ale nic závratného. Možná u her bychom se nějakého snížení spotřeby mohli dočkat.
- Ani výkon se výrazně nezmění!
Současně však bohužel novinky nebudou překvapivě o moc výkonnější, než stávající generace. Což je určitě velké překvapení, s ohledem na fakt, o kolik generací architektury a konstrukce Intel procesorů ve skutečnosti skáčeme. ARROW LAKE má sice vyšší výkon na jádro a lepší IPC, jenže současně má nižší takty a nemá HT (tedy už ne 1 jádro = 2 vlákna, ale jen 1 jádro = 1 vlákno). A samotný počet jader zůstává (8+16 maximálně). Budou tedy aplikace, kde Core Ultra 200 procesory mohou být dokonce slabší než technologicky o generace starší současný Core 14000 ekvivalent.
Pravda, AMD s jeho ZEN 5 sice výkon v běžných aplikacích také o moc neposunulo, ale v modernějších, které využívají náročnější AVX-512 je posun dokonce v desítkách %. I bez zvýšení spotřeby či počtu jader, se stejně velkým čipem na jen o půl generaci novějším procesu, a se stejným zbytkem CPU na úplně stejné platformě. ZEN 5 je dnes objektivně nejvýkonnější na jádro a má i nejlepší výkon na celek (při srovnatelném počtu jader). Současně zůstal velmi efektivní, i když opět ty hlavní změny se odehrály ve specializovanějších oblastech, než v běžných aplikačních nasazení z našich PC. Největší „problém“ novinek je tak v současnosti poněkud přehnaná cena, kdy někdo u AMD jaksi nevzal do úvahy reálné běžné aktuální ceny vlastních produktů, které na trhu nyní má. RYZEN 9000 tak působí zatím poněkud nezajímavě vedle dosavadních RYZEN 7000. Což se ale jistě změní, protože AMD má ve zvyku rychle snížit úvodní ceny, i když třeba neoficiálně. Takže počítám, že v průběhu druhé poloviny září a nejpozději během října, mohou být ceny RYZEN 9000 modelů znatelně níže, než jsou nyní … objektivně jsou výbornými produkty, jen dnes za neatraktivní ceny.
Obecně jakkoliv RYZEN 9000 nejsou pro běžná PC a uživatele zásadně velkým generačním posunem (což jsme do značené míry ale očekávali vzhledem k zachování počtu jader/vláken i jen malé generační změně výroby), tak v oblasti specializovanějších a modernějších aplikací a pro servery s využitím třeba AVX-512 jsou obrovský posun. Stále jako celek jsou jasně lepší než předchozí už tak velmi povedená generace, velmi efektivní a cenově i nyní poměrně dostupné. A nepochybně až AMD srovná úvodní potíže s dostupností, budou cenově zajímavější, než jsou nyní. Jako celek je ZEN 5 velký problém pro Intel, zejména v serverové oblasti, kam AMD zjevně namířila většinu snah o zlepšení (a úspěšně). Intel proti svým původním očekáváním a plánům, nebude mít výkonnou 8+32 verzi čipu ARROW LAKE. Jen maximálních 8+16 jader, na nižších taktech a se stále vysokou spotřebou. A potřebuje navíc obecně zdražit své procesory, speciálně nových generací, protože výrobně jsou podstatně dražší než jeho současné 10nm procesory. Jenže to půjde dost těžko.
Nové procesory Intelu nedokáží AMD překonat, pokud jde o efektivitu. A aby poskytovaly alespoň podobný konkurenceschopný výkon, budou muset jet na podstatně vyšších TDP. Sám Intel navíc očekává velmi malý výkonový posun proti Core 140000, ačkoliv by Core Ultra 200 potřeboval prodávat podstatně dráž.
Intel navíc bude muset s ARROW LAKE generací vydržet podstatně déle, protože nástupce má problémy a zpoždění. Core Ultra 200 nahradí sice Core Ultra 300 série v příštím roce, ale ta bude stále to samé, jen ARROW LAKE „Refresh“! Skutečná nová generace procesorů Intel totiž nedorazí dříve, jak koncem roku 2026! Nově uváděné ARROW LAKE procesory tedy budou muset konkurovat jak RYZEN 9000/9000X3D (ZEN 5), tak zejména nástupcům ZEN 6, kde AMD posune věci mnohem podstatněji (navýší počet jader/vláken, přejde na 3nm, a změní čipletovou konstrukci).
Intel sice investorům sliboval „návrat na vrchol“, ale začíná být stále více zjevné, že minimálně následující 2 roky nemá žádné nové produkty, které by mu to umožnily. ARROW LAKE rozhodně nebude tím „světlem na konci tunelu“, ve které se věřilo, a bude podobným zklamáním, jako METEOR LAKE, který pro vydání v desktopu Intel nakonec zrušil úplně. A jakkoliv mnoho indicií poslední roky naznačovalo, že to takhle dopadne, i tak nás to asi v mnoha směrech překvapuje. Fakt, že hned o několik generací a let novější architektura a nové čipy vyráběné samy o sobě o 3 generace lepším procesem TSMC, budou nakonec ve výsledku jen zanedbatelně výkonnější a s podobnou spotřebou jako dosavadní staré 10nm čipy? To se přiznám jsem nečekal … samozřejmě na finální hodnocení je ještě brzy, ale ani zprávy od Intelu ohledně novinek nenaznačují, že by ARROW LAKE měl být zásadním zlepšením nabídky a situace … tím spíše, když tu má být více než další 2 roky aktuálním hlavním produktem, konkurovat ZEN 5 i ZEN 6, a jeho nástupce je „v nedohlednu“ …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|