V lednu Intel zahájí kompletně novou mainstreamovou řadu mobilních i desktopových CPU.
Bohužel zatím vám nemohu sdělit úplně všechny podrobnosti o nových procesorech Intel, ale část informací a to nejdůležitější přeci jen upřesnit mohu, zvlášť když už prosákly. V první řadě definitivně mohu potvrdit, že Intel zůstává u označení Core i3/5/7 i s novými procesory. Jen budou mít místo tříciferného číselného označení, čtyřciferné, kdy prvním číslem bude vždy 2. 2 jako označení druhé generace Core i3/5/7 procesorů.
Také již víme, že všechny tyto nové procesory budou 32nm a budou mít integrovanou grafiku jako součást samotného procesorového čipu. A to se týká také čtyřjádrových Core i7 určených pro mobilní i desktopové PC ve vyšších cenových hladinách. Vůbec v oblasti Integrované grafiky udělal masivní pokrok. Už to nebudou takové chudinky, na kterých nepřicházelo zpracování videa v úvahu a na kterých se nic nedalo hrát, protože buď výkonově nestačily, nebo ovladače Intel v podstatě neexistovaly. Nová generace Intel grafik bude jiná. Pro drtivou většinu uživatelů PC, zejména těch mobilních, už dnes integrovaná grafika plně dostačuje, ale Intel zatím neměl takovou, která by nabízela HW akceleraci, podporu výpočtů při zpracování videa a jakous takous funkčnost a výkon pro hraní 3D PC her, i když samozřejmě v nízkých detailech. To všechno se s novou generací grafik změní a troufám si prozradit, že právě v oblasti integrované grafiky zaznamená nová generace procesorů skok vůbec největší.
- Integrované grafické karty zlikvidují levné diskrétní …
Ne každý z toho bude mít radost. Viděl jsem srovnávací testy nových Intel grafik v mobilních procesorech Intel s neintegrovanými low end grafikami od ATI a NVIDIA a budete docela překvapeni. Už dříve jsem říkal, že z integrovaných grafik v CPU bude mít NVIDIA těžkou hlavu. A příští rok začne být této společnosti opravdu horko. I když často mluvíme jako hráči o grafikách typu GTX 480/470/460 nebo ATI HD 5850/5870/5970, tak upřímně řečeno, z hlediska příjmů výrobce čipů, jsou tyto grafické modely bezvýznamné a sami na sebe si nikdy nevydělají. Drtivá většina grafik a to téměř 90% se prodává v cenovém segmentu do 200 dolarů (4500,- vč. DPH) a z toho 80% všech těchto levných grafik v segmentu 80-150 dolarů! Ty vydělávají a vydělávají i na to, aby vůbec mohl být vytvořený nějaký High end. Druhá věc je značené posílení mobilního segmentu proti desktopovému.
V současnosti se v ČR podle Intelu prodává téměř 70% mobilních PC a jen 30% desktopu. A to včetně netbooků a nettopů. Ve světě je tomu podobě. A podle toho vypadá i grafický segment. Grafické karty typu GTX 570/580 či Radeon HD 6900 jsou naprosto bezvýznamnou minoritní záležitostí a z hlediska vlivu nebo příjmů jsou naprosto zanedbatelné, ne-li přímo ztrátové. Jednak proto, že ve 30% zastoupení desktopu v celkových prodejích PC tvoří jen 10% maximálně 15% segment, a jednak proto, že se nedají jako mobilní grafiky vůbec použít! To je také důvod, proč je mobilních diskrétní segment dnes důležitější než desktopový a zde už AMD válcuje od loňského roku NVIDIA ve všech ohledech. V současnosti narazíte na notebook s diskrétní grafickou kartou s čipem ATI v 6-7 případech z 10. A bude hůře (pro NVIDIA). Většina těch diskrétních grafik jsou totiž levné modely a říkám rovnou, že už nové integrované grafiky Intel v nových procesorech, nedávají segmentu levných diskrétních grafik příliš dlouhou životnost. V klidu je i společnost AMD, které podniká úplně stejné kroky jako Intel a i její grafiky se brzy v jejích CPU objeví. A i u těch znám již výkon a schopnosti, a pokud se vám budou líbit nové integrované grafiky DX10.1 Intel, počkejte, co ukáží integrované DX11 grafiky AMD v nových mobilních CPU, které dorazí v polovině roku 2011. Jinými slovy, Intel jako hlavní producent grafik má své příjmy zajištěny a otevřenu cestu k dalšímu růstu podílu až k 60% na grafickém trhu. AMD také nemá moc důvodů k obavám, naopak i zde se očekává růst, navíc díky prodeji svých CPU s integrovanými grafikami i v dalších segmentech si plně vynahradí ztráty z rychlého útlumu prodejů klasických diskrétních levných grafik, které prostě budou z hlediska výroby i užitku naprosto k ničemu. Kdo se však bát musí, je NVIDIA. Ta když přijde o segment levných grafik, nemá co prodávat. Nemá do čeho své grafiky Integrovat. Ale tohle všechno se očekávalo. Už mnoho let se krok AMD i Intel s integrací GPU do CPU předpovídal, a ta doba prostě právě nastává. Většinu běžných uživatelů příští rok potěší v tom, že tu budou jak ze strany Intelu, tak AMD výkonné, skutečně na vše použitelné integrované grafické karty a pokud nechcete hrát klasické 3D hry ve vysokých rozlišeních a detailech, tak vlastně ani nic než integrovanou grafiku ani nepotřebujete.
- Čtyřjádrové Core i5/7 konečně ve 32nm
Nové procesory Intel Core i3/5/7 architektury Sandy Bridge ale kromě schopné integrované grafiky přinesou samozřejmě i vyšší procesorový výkon. Zejména proto, že se konečně setkáme s 32nm čtyřjádry, které Intel doposud neměl v nabídce. Jak na desktopu, tak zejména v mobilním segmentu můžeme čekat slušný nárůst výkon při lepších provozních vlastnostech, než nabízejí současné čtyřjádrové 45nm Core i5/7 procesory. Opět mohu říci, že nárůst výkonu bude hodně zajímavý, ale je to dáno zejména vyššími frekvencemi, přičemž ale bude mít takový CPU nižší spotřebu, než mají současné modely. V některých případech může být nárůst výkonu ještě vyšší, to pokud aplikace využije speciálních instrukcí, které do CPU Intel nově vloží.
Nové procesory Intel také budou mít zajímavě vytuněnou funkci Turbo. Ta, jak jistě víte, automaticky zvyšuje frekvenci procesorů v závislosti na vytížení jader nebo požadavků aplikace v souvislosti s určitou hranicí TDP. Jinými slovy, procesory jsou sice prodávány s nějakou nominální frekvencí, třeba 3GHz, ale ve skutečnosti se na této frekvenci v podstatě nepohybují. Buď, když jsou v klidu, tak jedou na mnohem nižší frekvenci v úsporném režimu, anebo když je žádán výkon, tak díky Turbo jedou klidně na všech 4 jádrech rychleji. Nově budou umět Sandy Bridge procesory v tomto ohledu ještě jednu zajímavost, kterou si podrobně popíšeme v lednu.
A teď o tom, kolik bude tato legrace stát a na jaké modely se můžete kdy těšit. V první řadě chci říci, že dříve uváděné tabulky s parametry a modelovými označeními jsou správné. Jen to uvádění modelů bude velmi pozvolné. Jako první totiž dorazí Core i7 modely a po nich s odstupem několika týdnů postupně dorazí Core i5 a za dalších pár týdnů i Core i3. Na levnější Sandy Bridge procesory si ale počkáte až do poloviny roku 2011 a dál. Rozhodně tedy neočekávejte, že se v dohledné době hned v lednu objeví všechny modely, které vidíte v tabulce na trhu.
Pokud jde o ceny, ty už jsou nějakou dobu známé, už můžu říci, že ty uváděné ceny jsou velmi podobné těm oficiálním. V tabulce vidíte, že cena nejlevnějšího čtyřjádrového Core i5 Sandy Bridge bude zhruba stejná, co stojí nejlevnější čtyřjádrový Core i5 dnes. Tak to opravdu bude. Výkon ale bude také trochu někde jinde. Na druhou stranu přijdeme o možnost taktování. Ano, u běžných modelů levných CPU nebude možné prostě taktovat! Trochu to vynahrazuje možnost nové Turbo funkce, ale prostě a jednoduše, klasické taktování nebude u běžných modelů procesorů Intel nové generace přístupné. Výjimkou jsou modely s přídomkem K. Ty budou, jak už dříve prosáklo, existovat zatím dva (jeden Core i5 a jeden Core i7, oba čtyřjádrové) a ty mají jednak odemčený násobič, ale hlavně mají možnost klasického taktování odemčenu. S nimi pak půjde atakovat běžně frekvence 5,5GHz! A to na vzduchu. Bohužel Intel toto umožní jen u nejdražších modelů řad Core i5 a Core i7. Jejich cena navíc bude o zhruba 10-20 dolarů (220-450 korun) vyšší proti stejným modelům s uzamčením. Na to si jistě každý zájemce o procesory nad 200 dolarů rád připlatí, bohužel, pokud chcete z levného procesoru udělat taktováním vyšší model, třeba z modelu Core i5-2400, tak to prostě nepůjde. I když Intel si v tomto ohledu nechává ještě otevřená vrátka a existuje plán, kdy Intel klasické taktování „odemkne“ pro všechna CPU pro určité základní desky a připlatíte si za to jinak. Nicméně je to záložní plán pro případ, že by konkurenční AMD Bulldozer zlobil Intel nějak více, a tak určitě o tom při lednovém vydání platformy neuslyšíme.
Upřímně řečeno, jednak kvůli rozložení prodejů mezi mobilním a desktopovým trhem a jednak i kvůli výkonovým požadavkům současných aplikací, nepovažuji toto za nějak velký problém. Jasně, asi malé procento uživatelů bude naštvaná, ale Intelu to zkrátka stojí za to. Když budete chtít taktovat, budete si zkrátka na tuto možnost muset připlatit, ale zase budete mít hodně schopný výchozí bod.
Pokud jde tedy o novou generaci CPU, je to pouze mezikrok a troufám si říci, že daleko větší význam než bude procesorový výkon (kterého dnes nedostatek nemáme), bude mít nová integrovaná grafika, její výkon a hlavně pro Intel nové způsoby použití včetně HW akcelerace k některým použitím, i když zase neočekávejte širokou použitelnost akcelerace GPU ala ATI a NV. Intel to sice neříká nahlas, ale je vidět, že pochopil, že ne na vše je architektura procesorů x86 to nejvhodnější a trochu více na poli GPU zapracoval, navíc když integrace grafiky přímo do CPU se vším všudy, mu umožňuje stále mluvit hlavně o procesorech. V souvislosti s rozvojem internetu a zejména sociálních sítí, žádá drtivá většina uživatelů PC, kteří navíc používají mobilní PC, dostatečný grafický výkon pro přehrávání i zpracování HD videa a pro hraní casual nebo online her a přesně na ně se chce Intel soustředit. A upřímně řečeno, není důvod, proč by tito uživatelé si neměli s moderní integrovanou GPU (ať už od Intelu nebo AMD) vystačit, aniž by jim v některém ohledu nestačila.
Samozřejmě z pohledu hráčů her bude výkon integrovaných grafik vždy nedostatečný a zde i Intel nemá ambice výkonné neintegrované grafiky dál nepodporovat, ale troufám si říci, že příští rok začne doba, kdy neintegrované grafické karty budou skutečně jen tam, kde budou mít z hlediska použitelnosti smysl. Ve většině mobilních PC nebo kancelářských PC ale nebude mít význam k procesoru s relativně výkonnou a všestranně použitelnou Integrovanou grafiku nadále osazovat nějaké levné diskrétní grafiky.
Nové procesory Sandy Bridge i nové základní desky s P67/H67 už máme v našem testlabu a recenze se vším všudy budeme mít hotové v den vydání celé platformy. To bohužel proběhne až příští rok v lednu na CES v Las Vegas, takže pod stromek si počítač na nové generaci CPU od Intelu nenadělíte …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|